Vai – kretietiškų datulinių palmių paplūdimys rytų Kretoje

Vai paplūdimys rytinėje salos dalyje, Kreta, Graikija | Mano Kreta

Pats didžiausias natūralus palmių miškas Europoje ir vienintelis tokios rūšies – kretietiškų datulinių palmių – miškas visame pasaulyje. Visi – šalia upės, ištekančios iš Alopatelos kalvos. Per vasarą ji išdžiūna, o žiemą ir pavasarį ištvinsta po visą Vai lygumą. Upė į jūrą įteka šalia nuostabaus grožio balto smėlio paplūdimio, todėl palmės auga prie pat jūros, suformuodamos labiau Karibams, o ne Kretai būdingą peizažą. Vai – išskirtinis palmių paplūdimys rytų Kretoje.

Išties, nė kiek nepanašu į Kretą. Stovint ant šviesaus ir girgždančio Vai paplūdimio smėlio atrodo, kad esi kažkur Karibuose arba Afrikoje. Bet čia Kreta. Ir palmės čia – kretietiškos! Jas taip pavadino botanikos tėvu tituluojamas senovės graikų filosogfas ir gamtininkas, Aristotelio pasekėją Teofrastas garsiajame savo veikale „Augalų tyrinėjimas“ (graikiškai „Περὶ φυτῶν ἱστορία“, lotyniškai „Historia Plantarum“). Plačiau apie kretietiškas datulines palmes skaitykite čia >>

Legendos apie Vai

​Yra dvi legendos apie tai, kaip atsirado Vai palmių miškas. Viena byloja, kad čia buvo kurį laiką apsistoję iš Afrikos atplaukę saracėnai piratai. Jie maitinosi datulėmis, mėtė kauliukus po kojomis, kurie sudygo į didžiulį palmių mišką. Kita legenda sako, kad datulių kauliukus panašiai pasėjo iš rytų į vakarus plaukę finikiečiai.

Istorikai ir botanikai labiau linkę pritarti antrajai legendai. Nustatyta, kad Vai palmių miškui – daugiau kaip 2000 metų, o saracėnų piratai Viduržemio jūroje siautėjo ne dviejų erų sandūroje, o gerokai vėliau – viduramžiais. Be to, pačios Finikijos pavadinimas reiškia palmių valstybę: graikiškai ‘finikas’ (gr. φοίνικας) – palmė.

Reklama datulinių palmių giraitėje

​Vai buvo visiškai nežinomas iki 1970-ųjų. Iki tol, kol jame buvo nufilmuota garsioji šokoladukų „Bounty“ reklama. Jos kūrėjai pataupė skristi iki Karibų ir kokosus prikabino prie datulinių Vai palmių. Reklama taip išgarsino Vai, kad kurį laiką daugelis žmonių šio paplūdimio kitaip ir nevadino – tik „Bounty“ paplūdimiu. Dabar šis pavadinimas beveik užmirštas, liko senasis – Vai. Ir jį žino kiekvienas, kuris atvykęs į Kretą nori pagulėti balto smėlio paplūdimyje po palmėmis.

​Graikai žodelį „vai” (gr. βαΐ) pasiskolino iš senovės egiptiečių. Jis reiškia palmės šakelę. Pirmieji Vai okupavo iš Matalos išvyti hipiai. Vėliau 1980–1990 metais juos pakeitė mėgėjai keliauti kemperiais. Tačiau jų paliekamos šiukšlės ir teršalai vos nesunaikino trapios Vai ekologijos. Todėl ortodoksų cerkvės hierarchai suskubo paskelbti Vai saugoma teritorija. Iki dabar niekam neleidžiama pasilikti paplūdimyje per naktį. Kaip susiję dvasininkai su Vai? Nuo seno iki pat šių dienų ši teritorija yra politiškai ir ekonomiškai galingiausio rytų Kretos vienuolyno Toplu (Toplou) nuosavybė.

Dabar Vai palmių miške auga apie 5000 medžių. Visi – šalia upės, ištekančios iš Alopatelos kalvos. Per vasarą ji išdžiūna, o žiemą ir pavasarį ištvinsta po visą Vai lygumą. Upė į jūrą įteka šalia nuostabaus grožio balto smėlio paplūdimio, todėl palmės auga prie pat jūros, suformuodamos labiau Karibams, o ne Kretai būdingą peizažą. Vai palmių paplūdimys –vienas populiariausių Kretoje.

Nakvynė prie Vai paplūdimio

Visų pirma, palmių miške ir paplūdimyje statyti palapines ir iškylauti draudžiama, bet galima pasilikti šalia Vai esančiuose viešbutukuose. Arba persikraustyti į šalia esantį nudistų pamėgtą Psili Amos paplūdimį – iš ten niekas neveja naktinėtojų. Tačiau nakvojant šalia Vai ir netingint atsikelti anksti ryte galima pamatyti tai, ko nemato didžioji dauguma į Vai atvykstančių poilsiautojų. Pavyzdžiui – iš jūros kylančią saulę, geltonais ryto spinduliais nutviekstą palmių mišką ir visiškai tuščią paplūdimį.

Atstumas iki Vai palmių paplūdimio

Vai palmių paplūdimys lengvai pasiekiamas. ​Iki Vai nutiestas puikus asfaltuotas kelias, bet kelionė iki jo iš didžiųjų Kretos kurortų – labai ilga, nes kelias nepaprastai vingiuotas, vidutinis greitis jame – apie 40–50 km/h priklausomai nuo eismo sąlygų. Todėl keliauti į Vai rekomenduočiau tik tuo atveju, jei esate apsistoję rytuose nuo Kretos salos sostinės Herakliono. Pavyzdziui, iš Kokini Hani, Gouves, kurortų kelionė iki Vai (į vieną pusę) užtruks apie 3,5 val., nuo Hersonisos ir Stalidos – apie 3 val., nuo Malios ir Sisi – apie 2,5 val., nuo Elundos ir Agios Nikolaos – apie 2 val. Važiuoti į Vai iš kurortų, esančių prie Retimno ar Chanios nerekomenduoju dėl kelyje sugaištamo laiko. Pasvarstykite, ar norėtumėt praleisti apie 6–8 valandas vien tik tam, kad išsimaudytumėt Vai paplūdimyje?

MANO KRETOS pasiūlymas

Organizuoju išskirtines ekskursijas į Vai paplūdimį, per kurias važiuojame grožėtis ypatingais Vai peizažais, pakeliui aplankome bent ieną senąjį salos vienuolyną, užsukame priešpiečių pas malonią kretietę močiutę, ragaujame iš kretietiškų vynuogių gaminamų vynų ir prisiliečiame prie Orno arba Thripti kalnų didybės. Kelionę į Vai palmių paplūdimį galiu pasiūlyti ir kaip atskirą maršrutą išsinuomotu automobiliu. Pasirinkite, kaip norėtumėt aplankyti Vai palmių paplūdimį rytų Kretoje, spauskite atitinkamą oranžinį mygtuką:

TOP lankomiausių vietų Kretoje žemėlapis:

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.