Agios Nikolaos Kretoje – žavus kurortas Mirabelo įlankoje

Agios Nikoalos kurortas. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Jaukus nedidukas Agios Nikolaos miestukas įsikūręs Mirabelo įlankoje, Kretoje. Mieste ir šalia jo esančiame Elundos kurorte – patys prabangiausi salos viešbučiai ir restoranai. Uoste švartuojasi prabangiausi kruiziniai laivai, privačios jachtos. Į Agios Nikolaos ir jo apylinkes traukia ilsėtis pasaulinio garso kino ir muzikos žvaigždės, valstybių vadovai bei ambasadoriai.

Šventojo Mikalojaus, graikiškiau sakant – Nikolajaus, vardu pavadintas miestelis Agios Nikolaos (graikiškai „agios“ tariasi kaip „ajos“ ir reiškia „šventas“) įsikūręs prie vaizdingos Mirabelo įlankos.

Nepaisant to, kad miestelį pamėgusios pasaulinio garso žvaigždės ir jis dažnai vadinamas graikiškuoju Sen Tropezu, kažkokos išskirtinės prabangos jame nematyti, iš pirmo žvilgsnio – tai paprasta tvarkinga kurortu virtusi žvejų gyvenvietė su jaukiu paplūdimiu, nedidelėje įlankoje įsikūrusiu žvejų ir jachtų uostu bei dabar jau su jūra sujungtu buvusiu gėlo vandens ežeru Vulismeni (gr. Βουλισμένη, lot. transkripcija – Voulismeni), kuriame pagal legendą maudydavosi deivės Atėnė ir Artemidė.

Visas Agios Nikoalos miestelis kupinas laiptų ir laiptelių, kuriais galima laipioti aukštyn žemyn grožintis vis naujais vaizdais. Pats gražiausias vaizdas į miestą ir dalį Mirabelo įlankos atsiveria nuo eglūnais apaugusio parko, esančio virš Vulismeni, iki jo nuo uosto veda akmeninis takas. Atvykus į Agios Nikolaos rekomenduoju užsukti į žemiau išvardintas vietas.

Lankytinos vietos Agios Nikolaos mieste, Kretoje

• Vulismeni (Voulismeni) ežeras

Buvęs gėlo vandens ežeras, aplink kurį Bronzos amžiuje ir įsikūrė pirmoji senovės graikų dorėnų gyvenvietė, vėliau išaugusi į Agios Nikolaos miestą. Ilgą laiką ežeras buvo vadinamas bedugniu, nes niekam nepavykdavo panerti iki jo dugno. Jo tikslus gylis buvo išmatuotas tik XX amžiuje – 48,8 metrai.

Ežeras dabar kanalu sujungtas su jūra – jis iškastas XX amžiaus pradžioje, iki to laiko ežeras turėjo savo vandenį ir atskirą ekosistemą. Kaip 1852 metais savo dienoraštyje rašė tuo metu Agios Nikolaos, Kretoje lankęsis anglų viceadmirolas, hidrografas ir geologas Tomas Spratas (ang. Thomas Spratt), Vulismeni – tai mažas apvalus ežeras, kuris savo vandens perteklių siaura srove atiduoda jūrai.

​Po 1856 metų spalį rytų Kretos pakrantėje įvykusio stipraus žemės drebėjimo buvo pastebėta, kad Vulismeni ežeras nepasipildo šviežiu gėlu vandeniu – pranyko ežerą maitinęs šaltinis. Ežeras ėmė sekti, o jame stovintis vanduo – dvokti. To kvapo neapsikentę prancūzų karininkai, kurie į Agios Nikolaos atvyko po to, kai 1898 metais Kreta tapo nepriklausoma valstybe, 1907 metais sutarė su vietos valdžia dėl kanalo prakasimo. Nuo tada Vulismeni ežeras susijungė su jūra ir tapo savotiška įlanka, aplink kurią šiomis dienomis įsikūrę kavinės, restoranai, tavernos, užeigos.

Galima pasigrožėti ežeru vienoje iš jų, o norint į jį pažvelgti iš viršaus, galima palipėti ant didžiosios uolos – viršuje yra kelios kavinės ir restoranai su nuostabiu vaizdu į ežerą, uostą bei jūrą.

• Liaudies meno muziejus

Muziejus įkurtas 1978 metais senojo uosto direkcijos patalpose. Muziejuje eksponuojami kretietiško meno (audimo ir siuvinėjimo), namų apyvokos dirbiniai, paveikslai, ikonos, knygos, muzikiniai instrumentai. Muziejuje saugomi generolo Joanio Aleksakio (gr. Ιωάννης Αλεξάκης, lot. Ioannis Alexakis) dovanoti Osmanų ir Balkanų karų laikų ginklai.

• Skulptūra „Amaltėjos ragas“

Vienas iš Agios Nikolaos simbolių. Gimus Dzeusui jo motina Rėja paslėpė sūnų Idos kalno urve. Čia gyvenusi ožka Amaltėja augino Dzeusą ir maitino jį savo pienu. Vieną dieną jaunasis Dzeusas žaisdamas su Amaltėja nulaužė jos ragą. Norėdamas užglaistyti savo kaltę, Dzeusas palaimino nulaužtą ragą suteikdamas jam tokią galią, kad kiekvienas jo savininkas rastų jame visko, ko panorėjęs. Taip Amaltėjos ragas tapo Gausybės ragu.

Legenda įkvėpė iš Agios Nikolao Kretojes kilusius skulptorius brolius Niką ir Pandelį Sotiriadus iš stiklo ir geležies sukurti skulptūrą „Amaltėjos ragas“, kuri kurorto pakrantėje stovi nuo 2000 metų.

• Skulptūra „Europos pagrobimas“

Dar viena brolių skulptorių Niko ir Pantelio Sotiriadų suprojektuota skulptūra pagal kretiečių kino režisieriaus Niko Kunduro sukurtą dizainą.

Skulptūra „Europos pagrobimas“ skirta dar vienam antikos graikų mitui apie gražuolę Finikijos princesę Europą, kurią įsimylėjęs griausmavaldis dievas Dzeusas pasivertė baltu švelniakailiu jaučiu tam, kad prisiartintų prie savo mylimosios. Pievoje su draugėmis žaidusi Europa pastebėjusi baltą romų jautį prisiartino, ėmė jį glostyti ir žavėtis švelniu kailiu. Europai užlipus ant jaučio nugaros jis puolė į jūros bangas – nuplaukė į Kretą, kur Dzeusas atsivertė į savo dieviškąjį pavidalą ir suviliojo Europą, pažadėdamas, kad jos vardu bus pavadintas visas žemynas. Šį mitą ir primena didinga prie Agios Nikolaos uosto stovinti skulptūra „Europos pagrobimas“.

• Šventosios Trejybės cerkvė – Agia Triada

Pagrindinė Agios Nikoalos cerkvė pačiame miesto centre, pastatyta ant senosios bizantiškos šventyklos pamatų. Tai trijų navų kryžiaus formos cerkvė su kupolu. Vidurinė nava dedikuota Šventajai Trejybei, šiaurinė nava – trims šventiesiems hierarchams, pietinė nava – Dievo Motinai. Cerkvė ištapyta dviejų ikonografijos mokyklų (kretiečių ir makedoniečių) stiliaus freskomis, pagrindinį fasadą virš įėjimo puošia 2001 metais sudėta mozaika.

• Centrinė kurorto gatvė – Roussou Koundourou

Jos pavadinimas tariasi Rusu Kunduru, o lotyniškomis raidėmis rašosi Roussou Koundourou. Gatvės pavadinimas – tai iš Agios Nikolaos kilusio graikų rezistento, laisvojo radijo pradininko pavardė: Rusos Kunduros (gr. Ρούσσος Κούνδουρος). Ši gatvė – traukos centras tiems, kas nori įsigyti originalių suvenyrų, drabužių, dailės ir juvelyrikos dirbinių. Gatvė jungia Agios Nikolaos uostą su centrine miestelio aikšte, dedikuota kitam iškiliam kretiečiui – garsiam XX amžiaus politikui Elefterijui Venizelui (gr. Ελευθέριος Βενιζέλος, lot. transkripcija: Eleftherios Venizelos).

Dauguma Agios Nikoalos gyventojams skirtų parduotuvių ir vaistinių atidarytos pirmadieniais, trečiadieniais ir šeštadieniais nuo 9–10 iki 15 val., o antradieniais, ketvirtadieniais ir penktadieniais – taip pat ir vakarais nuo 17 iki 21 val. Sekmadieniais jos uždarytos. Turistinių prekių, suvenyrų, kioskai ir mažos vietinės parduotuvėlės turizmo sezono metu paprastai dirba kasdien, visą dieną.

MANO KRETOS pasiūlymas

Viešnagę Agios Nikolaos kurorte Kretoje galiu įtraukti į maršrutą išsinuomotu automobiliu. Kurortą taip pat galima aplankyti keliaujant su mano partnerių ekskursija autobusu bei laivu į Spinalongos salą. Pasirinkite, kaip norėtumėt aplankyti Agios Nikolaos, spauskite atitinkamą oranžinį mygtuką:

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.