Spinalongos sala – venecijiečių fortas ir raupsuotųjų gydykla

Spinalongos sala, Plaka, Kreta, Graikija | Mano Kreta

Tūkstančiai turistų sezono metu aplanko šią nedidelę salelę prie rytinės Kretos krantų. Dauguma žino, kad joje 1903–1957 metais buvo įkurta raupsuotųjų kolonija, kurią savo romane „Sala“ puikiai aprašė britų rašytoja Victoria Hislop. Bet salos istorija kur kas gilesnė. Spinalongos sala – ne tik senasis fortas ir raupsuotųjų gydykla.

Spinalongos sala, keletas įdomių faktų:

• XVI a. Venecijos kartografas Vincenzo Coronelli savo įrašuose pažymi, kad iki 1526 metų Spinalonga nebuvo sala. Sausuma ji jungėsi su Kolokithos pusiasaliu. Paversti ją sala nuspręsta ieškant vietos Elundos (Elounda) uostą nuo piratų puldinėjimo saugosiančio forto statybai.

• Iki šių dienų išlikę venecijietiško forto sienos pastatytos ant antikinio miesto Olous statinių griuvėsių. Didžioji dalis senojo miesto atsidūrė po vandeniu po II mūsų eros amžiuje įvykusio žemės drebėjimo. Paskutiniai gyventojai iš jo išsikėlė VII amžiuje Kretą ėmus puldinėti Andalūzijos arabams – saracėnams.

• Kretiečiai salelę ligi šių dienų kartais dar vadina senuoju pavadinimu – Kalidon. Itališkai skambantį Spinalongos pavadinimą jai suteikė venecijiečiai. Lotynų kalba „spina lunga“ reiškia „ilgas dyglys“. Tuo pačiu pavadinimu ilgą laiką buvo vadinama šalia Venecijos esanti Džiudeka sala. Spėjama, kad Kretą okupavę venecijiečiai būtent šį pavadinimą girdėdavo, kai vietiniai gyventojai sakydavo, jog keliauja į Elundą, graikiškai – „stin Elunda“ (gr. στην Ελούντα).

• Po to, kai per 1645–1669 metų Kretos karą Osmanų imperija išstūmė venecijiečius iš Kretos salos, jos kaimynystėje esant mažytė Spinalongos sala buvo venecijiečių rankose iki pat 1715 metų. Ji bei dar dvi šalia Kretos esančios fortais paverstos salos – Suda ir Imeri Gramvusa – buvo strategiškai svarbios jūriniuose venecijiečių prekybos keliuose.

• Per 1866 ir 1878 metų kretiečių sukilimus prieš Osmanų imperiją Spinalongos sala tapo prieglobsčiu turkams ir jų sąjungininkams. Kretos sukilėliams niekada jos nepavyko užimti. 1881 metais salelėje gyvenančią osmanų bendruomenę sudarė net 1112 žmonių. Paskutinis turkas iš Spinalongos išvyko 1903 metais.

• Bėgti turkus iš Spinalongos privertė kretiečių priimtas sprendimas paversti ją raupsuotųjų kolonija – leprozoriumu. Niekas nenorėjo gyventi šalia tuo metu nepagydoma liga sergančių žmonių.

Spinalongos sala, joje įkurtas leprozoriumas

• Leprozoriumas Spinalongos saloje buvo įkurtas 1903 m. Į Spinalongą vedė du įėjimai, vienas jų – tunelis, vadinamas „Dantės vartais“, buvo skirtas sergantiems raupsais.

• Spinalongos leprozoriume dirbę gydytojai labai prisidėjo prie vaistų ir vakcinos nuo raupsų sukūrimo. O į salą iš Atėnų perkelti raupsais sirgę mokslininkai uoliai rūpinosi kolonijoje gyvenančiųjų gerove. Tarp kitko, pirmoji elektros lemputė Kretoje įsižiebė būtent Spinalongoje!

• Paskutinis gyventojas iš Spinalongos išsikėlė 1962 metais. Tai buvo iš Ierapetros kilęs popas Chrisanthos Kutsujanakis (gr. Χρύσανθος Κουτσουλογιαννάκης), jis atliko savo pareigą iki pabaigos, nes pagal graikų ortodoksų tradiciją mirusiųjų pagerbimas vyksta po 40 dienų, 6 mėnesių, vienerių, trejų ir penkių metų. Kadangi paskutinįkart Spinalongoje laidotuvių apeigas popas atliko 1957 m., jis nesikraustė iš ten tol, kol pats neįsitikino, kad visi saloje mirusieji yra deramai pagerbti.

Knyga ir filmas apie Spinalongos salą

• Į Spinalongos salą šalia geriausia yra plaukti perskaičius tarptautiniu bestseleriu tapusią britų autorės Viktorijos Hislop (ang. Victorios Hislop) knygą „Sala”. Tada galima dar geriau jausti šios salos atmosferą ir atpažinti tas vietas, kurias Victoria Hislop aprašo savo romane. Knyga išleista ir lietuvių kalba. Daugiau informacijos apie knygą rasite čia >>

• Be kitą ko, įtraukiantis ir nepaleidžiantis – toks yra pagal minėtąjį to paties pavadinimo Viktorijos Hislop romaną pastatytas serialas SALA (ΤΟ ΝΗΣΙ). Spinalongos saloje buvusios raupsuotųjų kolonijos ir joje gyvenusių žmonių drama – 26 serijose. Tikros ašaras spaudžiančios emocijos bei nepagražinta Kreta – tokia, kokia ji buvo ir yra. Išsamiau apie režisieriaus Teodorio Papadulakio (gr. Θοδωρής Παπαδουλάκης) sukurtą serialą skaitykite čia >>

MANO KRETOS pasiūlymas

Taigi, į Spinalongą galima keliauti tiek savarankiškai, tiek su ekskursija. Savarankiškai – tuo atveju, jei žinote salos istoriją ar bent jau skaitėte Victorios Hislop romaną „Sala“. Priešingu atveju visa Spinalongos sala jums bus nieko nesakančių griuvėsių krūva. Nuplaukti iki salytės paprasta: dešimtys laivelių zuja į ją pirmyn-atgal iš Plakos, Elundos ir Agios Nikolaos kurortų – į juos nukreipiu savo maršrutuose kelionėms išsinuomotu automobiliu.

Vykstančius su ekskursija dažniausiai po Spinalongą vedžioja patyrę gidai, puikiai žinantys salos istorijas. Galiu pasiūlyti ir kelionę į salą su savo partnerių organizuojama ekskursija autobusu. Pasirinkite, kaip norėtumėt aplankyti Spinalongą, spauskite atitinkamą oranžinį mygtuką​:

TOP lankomiausių vietų Kretoje žemėlapis:

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.