Heraklionas: Koules – Kretos sostinės venecijietiškoji tvirtovė

Heraklionas: Koules – Kretos sostinės venecijietiškoji tvirtovė. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Heraklionas: Koules – Kretos sostinės venecijietiškoji tvirtovė. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Heraklionas: Koules – Kretos sostinės venecijietiškoji tvirtovė. Pagaliau galima įeiti pasižvalgyti į Koules – Kretos sostinės Herakliono ryškiausią istorinį pastatą, venecijietišką tvirtovę, šimtus metų saugojusią miestą nuo užpuolikų iš jūros. Po kelis metus trukusios rekonstrukcijos ji atverta lankytojams.

Masyvus fortas, kurio sienų storis vietomis siekia net 8,7 metro, buvo pastatytas 1540 metais, vykdant 1462 m. Venecijos respublikos senato patvirtintą programą dėl Kandijos miesto (taip tuo metu vadinosi Heraklionas) gynybinių įtvirtinimų. Koules forto statyba buvo pradėta 1523 m., kai Venecijos kunigaikštis Markas Miniosas pasiūlė nugriauti toje pačioje vietoje stovėjusį dar IX amžiuje arabų pastatytą, o vėliau ne kartą Bizantijos imperijos karių atnaujintą bokštą, vadintą Castellum Comunis, nes jis buvo skirtas ne tik gynybai, bet ir susirinkimams.

Statant forto pagrindą jūroje buvo panaudoti senojo minojietiško uosto akmenys, taip pat buvo nuskandinti keli akmenų prikrauti seni laivai. Dviejų dalių tvirtovėje buvo įrengta 26 patalpos skirtingoms reikmėms: joje buvo kareivinės, sandėliai, kalėjimas, vandens saugyklos, bažnyčia, net malūnas ir kepykla. Forte įprastai būdavo sukaupta tiek atsargų, kad jis galėjo atlaikyti kelių mėnesių apsiaustį be jokių papildymų iš išorės.

Trys tvirtovės sienos buvo papuoštos marmuriniais sparnuotais liūtais – Venecijos respublikos simboliais, kurie nepaisant karų ir jūros erozijos ligi šiol išliko ant Koules sienų. Venecijiečiai tvirtovę pavadino jūros uola – ‘Rocca al Mare’, kartais vadino jūros tvirtove – ‘Castello a Mare’. Bet nuo Osmanų imperijos okupacijos metų graikams ji tapo tiesiog Koules (gr. Κούλες) – tvirtovė.

1645-1669 m. per Kretos karą Koules neatlaikė daugiau nei 20 metų trukusios apsiausties, buvo užimta Osmanų imperijos karių, kurie miesto gynybos tikslams tvirtovę naudojo iki pat Kretos okupacijos pabaigos, t.y. 1898 metų. Vėliau fortas buvo naudojamas kaip sandėlis, kol galiausiai XX a. pabaigoje buvo atiduotas į paveldosaugininkų bei restauratorių rankas. Jų dėka dabar galima grožėtis Koules didybe tiek iš išorės, tiek iš vidaus.

Koules tvirtovė po rekonstrukcijos

Po rekonstrukcijos tvirtovės viduje įrengta ekspozicija. Joje be kita ko eksponuojami antikiniai daiktai, kuriuos iš paskendusių antikos laivų šalia Herakliono ištraukė garsus prancūzų mokslininkas ir dokumentinių filmų kūrėjas Jacques-Yves Cousteau.

Virtualiai pasivaikščioti po Koules galite žiūrėdami įspūdingą Nikos Sarantos sukurtą vaizdo apžvalgą – žiūrėkite žemiau:

Norėtumėte daugiau sužinoti apie Heraklioną, pasivaikščioti po įdomias sostinės vietas? Susisiekite su Audriumi – atsiųskite savo užklausą dėl asmeninės ekskursijos >>


Informacija apie lankomiausias bei įdomiausias vietas Herakliono mieste rasite čia >>
Herakliono sparnuotųjų liūtų istoriją galite pasiskaityt čia >>

Tinklaraštyje ir kelionių žurnale SALA rasite daugiau Kretos istorijų, atradimų, įdomių patirčių, spauskite čia >>

Rubrikoje „Naudinga žinoti“ rasite įdomios ir naudingos informacijos, kuri padės planuotis atostogas Kretoje bei Santorinyje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie Kretos praeitį ir dabartį, istorines ir patyrimines keliones po salą, susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.