Pavadintas Filipo vardu

Fenomenas pavadintas Filipo vardu. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Fenomenas pavadintas Filipo vardu. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Kretos lietuvių susitikimas perkeliamas į kovo 20 d. Sprendimas priimtas dėl fenomeno, kuris pavadintas Filipo vardu – juo Graikijos meteorologai pakrikštijo Kretą jau pasiekusį blogų orų fenomeną. Jei norite sužinoti kaip audros Graikijoje gauna vardus, skaitykite žemiau, o visą atnaujintą informaciją apie Kretos lietuvių susitikimą rasite čia: https://bit.ly/3hVeU9e

Filipas (gr. Φίλιππος) ne tik Kretą, o visą Graikiją užgrius stipriais šiaurės vėjais ir žema temperatūra: sinoptikai prognozuoja, kad Kretos sostinėje Heraklione naktį oro temperatūra kris iki 0°C – kretiečiams tai ekstremalus speigas. Tačiau jis nėra kažkoks išskirtinis tokiu metų laiku: statistiškai vasaris ir kovas – patys šalčiausi ir lietingiausi mėnesiai Kretoje.

Kodėl į Graikiją ateinantis šaltas oras pavadintas Filipo vardu?

Todėl, kad taip nusprendė Atėnų nacionalinės observatorijos meteorologai. Jie pavyzdį paėmė iš JAV kolegų, kuriuos 1941 metais įkvėpė Džordžo R. Stiuarto (George R. Stewart) romanas „Audra“. Jame vienas iš personažų – jaunas San Francisko meteorologas – besiartinantį taifūną pavadina Marijos vardu.Amerikos sinoptikams patiko ir romanas, ir idėja: juk mokslinėse diskusijoje taifūnus vadinti vardais kur kas paprasčiau negu datomis ar vietovėmis. Todėl nuo XX a. vidurio visi taifūnai turi vardus. Nuo 1953 metų jie fiksuojami JAV nacionalinio uraganų centro kataloguose. Beje, ilgą laiką ekstremaliems oro reiškiniams buvo duodami tik moteriški vardai. Lygybę iškovojo Amerikos feministės: nuo 1979 metų taifūnai „krikštijami“ tiek moteriškais, tiek vyriškais vardais.

Graikijoje nebūna taifūnų, bet per metus šalį užgriūna apie 20 išskirtinių oro reiškinių. Ilgainiui pastebėta, kad juos lyginant irgi paprasčiau naudoti vardus. 2017 metais nuspręsta blogiems orams, kuriuos šalyje suformuoja žemas atmosferos slėgis, suteikti graikiškus vardus, skolinantis juos iš senovės Graikijos mitologijos ar šalies istorijos. Tad per pastaruosius 5 metus daug „svečių“ turėjom: buvo ir Sofija, ir Telemachas, ir Ariadnė, o štai dabar – Filipas. Pasak Atėnų nacionalinės observatorijos meteorologų, kažkokios apibrėžtos „krikšto“ sistemos nėra: kuris vardas labiausiai prilimpa bendraujant kolegoms – tuo blogų orų fenomenas ir pavadinamas. Nors… gal ateinantis šaltis bus panašus į Aleksandro Makedoniečio tėvo makedonų karaliaus Filipo atšiaurų būdą. Išgyvensim tą šaltį. Po Filipo iš Hado sugrįš Persefonė ir nuo lygiadienio Kretoje pagaliau prasidės pavasaris. Tad iki susitikimo pavasariniame Kretos lietuvių susitikime kovo 20 d.

O nuotrauka iš gilios 2015 metų senovės, kai Chanios venecijietišką uostą užgriuvusios bangos dar neturėjo vardo.

Norėtumėte daugiau sužinoti daugiau apie Kretą? Susisiekite su Audriumi – atsiųskite savo užklausą dėl asmeninės ekskursijos >>


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale SALA rasite daugiau Kretos istorijų, atradimų, įdomių patirčių, spauskite čia >>

Rubrikoje „Naudinga žinoti“ rasite įdomios ir naudingos informacijos, kuri padės planuotis atostogas Kretoje bei Santorinyje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie Kretos praeitį ir dabartį, istorines ir patyrimines keliones po salą, susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.