Kalandos Kretoje

Kalandos Kretoje dabar skamba tik per koncertu. Bet dar visai neseniai per Kalėdas ir Naujuosius metus bei belaukiant šių švenčių jos skambėjo miestų ir gyvenviečių aikštėse bei gatvėse. Spauskite čia >> ir klausydami naujametinės kalandos paskaitykite apie šias tradicines šventines giesmes. Kalandą atlieka viena garsiausių graikų folkloro atlikėjų Eleftheria Arvanitaki.

Be kalandų Graikijoje, o taip pat ir Kretoje nepraeina nei Kalėdos, nei Naujieji metai, nei sausio 6 d. švenčiama Viešpats Apreiškimo šventė. Šias giesmes išvakarėse dažniausiai atlieka vaikai iki 14 metų, užėję pas kaimynus, į parduotuves ar kavines – tikėdamiesi gauti saldžių vaišių ar smulkių monetų. Dažnai savo giesmėms jie pritaria skambindami trikampiu, mušdami būgnelį arba grodami kokiu nors muzikos instrumentu.

Kalandos panašios į anglų ‘kerol’ (ang. carol) giesmes, bet jose mažiau religinio turinio, o daugiau šviesių laimės ir ilgiausių metų palinkėjimų. Anksčiau kalandas giedodavo ir balsingiausieji kaimo ar gyvenvietės vyrai – jie tą darydavo gatvėse, pasibelsdavo ir į kieno nors duris. Bet pagrindinis jų tikslas buvo ne užsidirbti ar gauti kažko nemokamai, o pademonstruoti savo gražius balsus ir pasipuikuoti prieš nusižiūrėtas gražuoles. Kalandas giedodavo ir vaikai tuo pačiu demonstruodami per Adventą pagamintus laivų modelius. Apie kalėdinę laivų puošybos tradiciją skaitykite čia >>

Kalandų kilmė

Įdomu yra tai, kad kalandų tradicija siekia antikos laikus. Giesmės pavadinimas – kalanda – kildinamas iš lotyniško žodžio „calendae“, kuriuo buvo vadinama kiekvieno mėnesio pirma mėnesio diena. Ji buvo šlovinama atitinkama giesme, linkint laimės ir sėkmės. Bet patys senovės romėnai pripažino, kad „calendae“ kilo iš graikiško veiksmažodžio „kaló“ (gr. καλώ), kuris reiškia „kviečiu, šaukiu“. Senovės Romoje sausio kalandomis (sausio 1-5 d.) baigdavosi didžiulis švenčių ciklas, prasidėjęs lapkričio 24 d. Įsigalint krikščionybei kalandų turinys keitėsi. O imperatoriaus Justiniano Didžiojo valdymo metais (527–565 m.) jų giedojimo laikas išsitęsė nuo Kalėdų iki Viešpats Apreiškimo šventės, t.y. nuo gruodžio 24 iki sausio 6 d.

Beje, Eleftherios Arvanitaki atliekama naujametinė kalanda, kaip ir šias pasakojimas, pradžioje iliustruota garsaus graikų tapytojo Nikiforo Lytro paveikslu, kuris taip ir vadinasi – „Κάλαντα“.


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale SALA rasite daugiau Kretos istorijų, atradimų, įdomių patirčių, spauskite čia >>

Rubrikoje „Naudinga žinoti“ rasite įdomios ir naudingos informacijos, kuri padės planuotis atostogas Kretoje bei Santorinyje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie Kretos praeitį ir dabartį, istorines ir patyrimines keliones po salą? Susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.