Kretos sostinė Heraklionas, gyvavimą pradėjusi kaip antikinio ir bizantinio Knoso uostamiestis Iraklio, arabų saracėnų plėšikavimo metais transformuota į Rabdh El Khandak tvirtovę, o vėliau išpuoselėta venecijiečių kaip Kretos karalystės sostinė Kandija (dėl panašumo su Chanios miesto pavadinimu dažnai klystama sakant, kad Chania buvo Kretos sostine) – tai salos Didžioji Pilis, stebinanti įspūdinga istorija.
Iš venecijietiško palikimo Heraklione, deja, mažai kas telikę, nes miestas kentėjo per kretiečių kovas su Osmanų imperijos okupantais, pergyveno chaotiškų statybų bumą po Graikijos ir Turkijos gyventojų apsikeitimo 1923 metais bei galiausiai buvo gerokai sugriautas per II pasaulinį karą. Kretiečiai dar karts nuo karto pavadina Heraklioną Didžiąja Pilimi, bet jos galybę dabar byloja tik gynybinė siena, jūros molo fortas „Rocca a Mare“ (Kules / Koules) ir šalia esančių laivų statyklų likučiai.
Žinoma, dėl begalinių transformacijų Heraklionas yra gana chaotiškas ir ne toks jaukus kaip Chanija arba Retimnas, bet neaplenkiamas keliautojų, nes jame įsikūrę trys patys didžiausi salos muziejai: archeologijos, istorijos bei gamtos, miesto prieigose – didžiausias Graikijos akvariumas „CretAquarium“.
Heraklionas – Kretos salos sostinė – lankytinos vietos
• Herakliono archeologijos muziejus
Visų pirma, didžiausias muziejus Graikijoje pristatantis pirmąją žinomą Europos civilizaciją – Mino civilizaciją, kuri klestėjo Kretos saloje nuo 2700 iki 1450 metų prieš mūsų erą. Jos palikimas – tai garsieji Knossos rūmai, vienas lankomiausių Kretos archeologinių objektų, o taip taip pat kitos archeologinės vietovės: Festos, Malia, Gortyna, Zakros. Muziejuje saugomas žymusis Festos diskas. Nors didžiąja dalį sudaro Mino civilizacijos eksponatai, muziejuje yra ir neolito, Romos ir Bizantijos imperijų artefaktų. Visa informacija apie muziejų: http://odysseus.culture.gr
• „Rocca a Mare“ fortas
O antrasis, dar kitaip vadinamas Kules (Koules) – Herakliono ryškiausias istorinis pastatas, venecijietiška tvirtovė, šimtus metų saugojusi miestą nuo užpuolikų iš jūros. Po kelis metus trukusios rekonstrukcijos ji atverė lankytojams savo vartus. Forte yra įdomi ekspozicija, pakilus ant forto viršaus atsiveria graži panorama. Išsamesnį straipsnį apie „Rocca a Mare“ rasite čia >>
• Švento Tito cerkvė
Vienas svarbiausių pastatų mieste, nes šventas Titas – Kretos globėjas. Jis buvo pirmuoju Kretos vyskupu, gavo krikštą iš apaštalo Pauliaus, kuris lankėsi Kretoje savo kelionėje iš Jeruzalės į Romą: Biblijoje yra šv. Pauliaus laiškų šv. Titui. Cerkvė pastatyta 961 metais Bizantijos imperijos armijai galutinai išvijus arabus saracėnus iš Kretos. Vėliau cerkvė ne kartą buvo perstatyta, Osmanų imperijos metais paversta mečete, bet nepaisant to ji išliko Herakliono ir krikščioniško tikėjimo simboliu.
• Švento Mino katedra
Šventasis Minas (gr. Άγιος Μηνάς) – Herakliono miesto globėjas. Priešais Šv. Mino katedrą yra didelė aikštė, jos dešinėje – Kretos arkivyskupija, o kairėje – originalioji maža Šv. Mino cerkvė, vietinių gyventojų vadinama mažąja katedra, pastatyta 1735 m. Joje pirmą kartą po Turkijos okupacijos buvo įkurta Kretos metropolija.
• Venecijiečių lodžija ir Kretos administracinė sostinė Heraklionas
Lodžija – tai vieta, kur Venecijos Respublikos valdymo metais Kretoje susirinkdavo Herakliono didikai spręsti politinių ir komercinių reikalų. Pastatyta 1620 metais dožo Frančesko Morosinio pavedimu (kaip ir šalia esantis žymusis Liūtų fontanas).
Osmanų okupacijos laikais tapo pagrindine būstine, kurioje įsikūrusi taryba sprendė derybinius Herakliono krikščionių ir Turkijos valdžios institucijų klausimus. Pastato būklė prastėjo – XIX a. pabaigoje jis jau buvo nenaudojamas. Restauracijos darbai prasidėjo 1915 metais ir tęsėsi iki II-ojo pasaulinio karo pabaigos. Šiuo metu čia įsikūrusi miesto rotušė.
• Švento Marko bazilika
Pastatyta 1239 metais tuomet salą valdžiusių venecijiečių, norint užtikrinti savo teritorines teises savo naujoje Kandijos kolonijoje. Bazilika buvo pavadinta Venecijos globėjo šv. Marko vardu, čia buvo vykdomos oficialios ceremonijos, laidojami venecijiečių didikai.
Bazilika atlaikė daugkartinius žemės drebėjimus. Valdant osmanams šventovė buvo paversta mečete su minaretu, pastatytu vietoj nugriauto bokšto su laikrodžiu, kuris buvo toks pats, kaip ir Venecijoje prie šv. Marko bazilikos. Minaretą nugriovė kretiečiai vos atgavę nepriklausomybę. Pastatas, kurį matome dabar, buvo galutinai restauruotas 1956 metais.
• Herakliono pažiba – Morosinio fontanas
Pastatytas 1628 metais Venecijos dožo Frančesko Morosinio pavedimu ne tik estetiniais tikslais. Pagrindinis tikslas – tiekti vandenį nuo Juchto kalno į Herakliono miestą. Fontano pagrindą puošia mitologinės būtybės ir keturi liūtai, iš kurių nasrų teka vanduo.
Fontanas yra aikštėje pavadintoje buvusio Kretos vyriausybės ministro Elefterio Venizelo vardu, bet vietiniai gyventojai ją dažniausiai vadina Liūtų aikšte. Išsamiau apie fontaną ir aikštę skaitykite čia >>
• Kretos sostinė Heraklionas ir jos istorijos muziejus
Muziejus įkurtas 1953 metais neoklasikinio stiliaus name, kuris priklausė garsaus kretiečio aristokrato Mino Kalokerino šeimai. Eksponuojami radiniai nuo 4000 metų prieš mūsų erą iki Antrojo paasulinio karo: keramikiniai dirbiniai, skulptūros, monetos, papuošalai, paveikslai, ikonos, religiniai objektai.
Muziejuje saugomi du Kretoje gimusio dailininko El Greko (Domeniko Theotokopulo) paveikslų originalai: „Kristaus krikštijimas“ (1567) ir „Sinajaus kalnas“ (1570–1572). Muziejuje eksponuojamas 4×4 metrų Kandijos miesto (dabartinio Heraklionu) maketas, vaizduojanti kaip atrodė miestas XVII amžiuje klestint venecijiečių valdymui saloje.
Atskira ekspozicija skirta „Graiko Zorbos“ autoriui, rašytojui ir filosofui Nikui Kazantzakiui – čia saugomos jo darbo kambarys ir biblioteka, perkelta iš rašytojo namų Antibe (Prancūzija). Visa informacija apie muziejų: www.historical-museum.gr
• Kretos akvariumas – „CretAquarium Thalassokosmos“
Didžiausias Graikijos akvariumas įsikūręs 15 km į rytus nuo Herakliono, tarp Guves ir Gurnes gyvenviečių prie jūros. Jame galima perkeltine prasme pasinerti į povandeninį Kretos ir Viduržemio jūros pasaulį – stebėti tikruosius jūrų gyventojus: nuo didelių ryklių iki mažyčių jūros arkliukų. Visa informacija apie akvariumą: www.cretaquarium.gr
• Centrinis Herakliono turgus – „Laiki Agora“
1866-ųjų kretiečių sukilimo data pavadintoje gatvėje 1866 ir aplinkinėse jos gatvelėse jau kelis šimtmečius įsikūrę prekybininkai ir amatininkai. Čia rasite suvenyrų, aliejaus, prieskonių, medaus, žolelių arbatų, kosmetikos priemonių iš alyvuogių aliejaus. Vienos geriausių tavernų ir užkandinių Heraklione – irgi turguje, nes graikai laikosi nuostatos, kad turguje – pats šviežiausias maistas: tiesiai nuo prekystalio – į virtuvę ir ant stalo. Heraklionas, Kretos salos sostinė didžiuojasi didžiausiomis ūkininkų prekyvietėmis.
• Herakliono pėsčiųjų gatvės
25 Avgoustou (Rugpjūčio 25-osios), Dedalou, Kalokerinou – taip vadinasi gyventojų labiausiai pamėgtos pėsčiųjų gatvės pačiame miesto centre. Jose gausu suvenyrų, kosmetikos, avalynės, galanterijos, batų, drabužių, juvelyrinių parduotuvių, taip pat – kavinių, restoranų bei tavernų įvairiausiam skoniui ir poreikiams. Heraklionas – Kretos salos sostinė – mėgstama vietinių gyventojų pramogų ir apsipirkimo vieta.
Įprastinis parduotuvių, vaistinių darbo laikas Heraklione: pirmadieniais, trečiadieniais ir šeštadieniais nuo 9-10 iki 15 val., o antradieniais, ketvirtadieniais ir penktadieniais taip pat dirba ir vakarais nuo 17 iki 21 val. Sekmadieniais parduotuvės nedirba. Turistinių prekių, suvenyrų, kioskai ir mažos vietinės parduotuvėlės atostogų sezono metu paprastai dirba kasdien, visą dieną.
MANO KRETOS pasiūlymas
Po Heraklioną reikia vaikščioti su gerai miestą žinančiu gidu. Keliaujantiems su autobusinėmis ekskursijomis dažniausiai parodomas Herakliono archeologijos muziejus, Kules fortas, pagrindinė miesto aikštė su Liūtų fontanu ir turgus, kuris vasarą labiau skirtas turistams, o ne miestiečiams.
Bet Heraklionas savyje slepia daugybę įdomių istorijų, kurios atsiskleidžia pasukus nuo turistų išmintų takų. Lankytinas ir įdomias Herakliono vietas pateikiu maršrutuose išsinuomotu automobiliu. Pasirinkite kurį variantą renkatės, spauskite oranžinį mygtuką: