11 Kretos vynuogių rūšių – galima būtų jas visas tiesiog išvardinti, užsimenant, kaip ‘vidiano’ kvepia abrikosais, ‘plito’ ir ‘vilana’ uoslę glosto šviežiomis citrinomis, ‘dafni’ stebina netikėtu lauro lapų, o ‘kotsifali’ – saldžiu džiovintų juodųjų slyvų aromatu. Bet ar ne geriau būtų su Kretos žemės sukurtomis ir kretiečių per amžius išsaugotomis vynuogėmis susipažinti ten, kur jos uždera ir pavirsta vynu?
Nes, patikėkite, sunku nupasakoti, kodėl ‘moschato spinas’ vadinama Kretos vyndarių lobiu, o ‘mandilari’ net sukultūrintuose vynuogynuose pravardžiuojama laukine. Arba kodėl ‘liatiko’ ir ‘malvazia’ sukelia ginčus tiek tarp sausų, tiek tarp saldžių vynų mėgėjų. Ir galiausiai, kodėl sakoma, kad ‘thrapsathiri’ ir ‘romeiko’ geriausiai atskleidžia Kretos gastronominį charakterį?
Kuo įsitikinę kretiečiai?
Kretiečiai įsitikinę, kad jų vynui suprasti reikia visų penkių juslių – jį reikia matyti, liesti, uosti, ragauti ir netgi išgirsti! Tą galima padaryti vienoje ar keliose iš 30-ties oficialiai registruotų Kretos vyninių arba… viename iš kelių šimtų privačių vynuogynų. Saloje niekas nedraudžia vyną gaminti savo kieme, todėl vos ne kiekviena šeima turi giminaitį ar kaimyną, kuris parūpina tokio vyno, kokio jokioje parduotuvėje nenusipirksi.
Vynuogyno savininkas Jorhas niekada nesamdo darbuotojų rinkti savo vynuogių derliui – jį vynu paversti padeda draugai ir bičiuliai. Be jokio atlygio. Už skanius pietus ir kvietimą po kelių mėnesių, pusmečio ar ilgesnio laiko tarpo ragauti subrendusio vyno. Surinkom, išspaudėm, skaniai pavalgėm, smagiai pabendravom. Dabar kantriai lauksim… degustacijos.
Beje, kurios iš 11 kretietiškų vynuogių rūšių vyno jau esate ragavę? Ir kurio iš 11 labiausiai norėtumėt paragauti?
Tinklaraštyje ir kelionių žurnale SALA rasite daugiau Kretos istorijų, atradimų, įdomių patirčių, spauskite čia >>
Rubrikoje „Naudinga žinoti“ rasite įdomios ir naudingos informacijos, kuri padės planuotis atostogas Kretoje bei Santorinyje, spauskite čia >>
Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie Kretos praeitį ir dabartį, istorines ir patyrimines keliones po salą? Susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com