Jurginės rudenį

Jurginės rudenį Kretoje. Graikija | Mano Kreta
Jurginės rudenį Kretoje. Graikija | Mano Kreta

Su Jurginėmis! 🎉 Su šv. Jurgio Girtuoklio švente! Jurginės rudenį? 😲 Nustebote? Ir pats nustebau pirmąkart išgirdęs, kad lapkričio 3-ioji Kretoje dedikuojama šv. Jurgiui Girtuokliui: šiandien saloje įprastai atkemšamos šių metų derliaus vyno statinės – pirmąkart ragaujamas jaunas šių metų derliaus vynas!

Šv. Jurgio Girtuoklio šventės paminėjimo nerasite jokiame bažnytiniame kalendoriuje, nes tai – ne religinė, o liaudies šventė, kurią labiausiai žino Kretos vyndariai ir vyno mėgėjai. Kol kas nepavyko išsiaiškinti, kada ir kaip atsirado tokia šventė, bet aišku viena – ji užgimė Kretoje, daugiausiai švenčiama centrinėje Kretoje: prie Herakliono net yra kaimas, kuris taip ir vadinasi – Agios Gergios Methistis (gr. Άγιος Γεώργιος Μεθυστής) – lietuviškai sakant, šv. Jurgis Girtuoklis.

Etnologai teigia, kad šventasis Jurgis paprastų Kretos kaimo žmonių sąmonėje per amžių amžius įsitvirtino jiems artimu pavidalu: tvirtas bebaimis kaimo bernas, kuris nusileidžia iš dieviškųjų aukštybių pabūti tarp žmonių, padėti jiems su priešais kovoti, sunkius žemės darbus nuveikti, o po darbų – su vyrais vyno taurę išlenkti. Greičiausiai dėl to ilgainiui jis ir buvo susietas su jauno Kretos vyno ragavimo diena – lapkričio 3-ąja.

Beje, šventė žinoma ne tik Kretoje, bet ir kituose Graikijos regionuose, ypač – salai artimame Peloponese, kurio viena iš raudonų vynuogių veislių pavadinta šv. Jurgio vardu – ‘agiorgitiko’ (gr. αγιωργίτικο).

Nežinau, ar pavyks šiandien paragauti jauno vyno – deja, dėl pandemijos ir griežtesnių apribojimų Kretos vyninės nėra tokios svetingos kaip įprastai. Tačiau proga palydėti skanius pietus vyno ąsotėliu net labai išskirtinė – su rudens Jurginėmis! 🍷 Jamas! 🍷🍷🍷


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale SALA rasite daugiau Kretos istorijų, atradimų, įdomių patirčių, spauskite čia >>

Rubrikoje „Naudinga žinoti“ rasite įdomios ir naudingos informacijos, kuri padės planuotis atostogas Kretoje bei Santorinyje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie Kretą ir kretiečius, jų tradicijas ir papročius, istorines ir patyrimines keliones po salą, susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.