Stalida kurortas Kretoje

Stalida kurortas Kretoje. Paplūdimys. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Stalida kurortas Kretoje. Paplūdimys. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Stalida (Stalis) – žinomas ir populiarius kurortas Kretoje, kitaip dar vadinamas sutrumpintu Stalis pavadinimu. Jis yra tarp Malijos ir Hersonisos, apie 30 km į rytus nuo Herakliono – patogioje vietoje, centrinėje Kretos dalyje. Poilsiautojai jį vertina dėl ilgo gražaus smėlio paplūdimio, jame mažiau trankių pramogų kaip Maijoje ar Hersonissos, todėl Stalidą pamėgę šeimos. Kurortas puikiai organizuotas, jame yra ir didelių ir mažų viešbučių, apartamentų, restoranų, barų ir tavernų, kai kuriuose yra vaikiškų žaidimų aikštelės ir kitos pramogos paruoštos šeimoms keliaujančioms su vaikais.

Stalida yra šiaurinėje Kretos salos pusėje šalia pagrindinio salos greitkelio, tad atvykti į Stalidą iš Herakliono oro uosto (ir iš Herakliono jūrų uosto) gana paprasta. Kelionė gali užtrukti apie 30 min. 30  km Važiuojant pagrindiniu salos greitkeliu 30 km atstumas įveikiamas greitai ir paprastai.

Kaip atvykti

Atvykti išsinuomotu automobiliu yra pats paprasčiausias būdas tuo atveju, jeigu nesate rezervavę kelionės paketo, kuriame įskaičiuotas pervežimas (tik turėkite omenyje, kad dažniausiai, pervežimo autobusas stoviniuos prie kitų viešbučių kelyje, prie kurių bus išlaipinti kiti keliautojai, tad su organizuotu pervežimu galite užtrukti).

Jei atskrendate į Niko Kazantzakio tarptautinį oro uostą Heraklione, galite pasiimti automobilį oro uoste iškart atskridę (mūsų keliautojai yra sutinkami po skrydžio, jiems iš karto perduodamas automobilis). Tad labai greitai be jokios gaišaties galite važiuoti į savo viešbutį Stalidos kurorte. Taip pat galima rezervuoti automobilio nuomą, jį pasiimant Jūsų viešbutyje Stalidos (Stalis) kurorte – automobilis Jums bus pristatytas į vietą.

Į Stalidą galima nuvykti ir visuomeninu transportu. Iš Herakliono centrinės stoties kasdien kursuoja autobusas nustatytu grafiku – atostogų sezono įkarščio metu, liepos, rugpjūčio, rugsėjo mėnesiais kursuoja 2-3 autobusai per valandą, kitais mėnesiais – rečiau. Kelionė trunka apie 30-40 min. Atostogų sezono įkarščio metu autobusai užsuka ir į Herakliono oro uostą – tai yra tarpinė stotelė.

Važiuodami autobusu iš oro uosto į Stalidą sutaupysite šiek tiek pinigų, tačiau tai gali būti šiek tiek nepatogu, jei keliausite didesne kompanija. Todėl į Stalidą galima nuvykit rezervuojant privatų pervežimą – šią paslaugą rekomenduojame užsisakyti iš anksto, kad išvengtumėte nepatogumų rezervuojant paskutinę minutę.

Stalida (Stalis) miestelio istorija

Spėjama, vietovės „Stalis“ pavadinimas kilęs iš graikų kalbos veiksmažodžio „stalizo“ (gr. σταλίζω), kurio pirmoji reikšmė – ilsėtis pavėsyje. Čia vietiniai piemenys sustodavo su savo avių ir ožkų kaimenėmis, poilsiui ir nakvynei. Tarp kitko, angliškas žodis „stall“ reiškiantis gardą, užtvar yra graikiškos kilmės.

Stalida šiuolaikinis kurortas Kretoje, iki 7-ojo XX amžiaus dešimtmečio pirmiausia buvo vertinamas kaip puiki žemės ūkio paskirties teritorija. Joje žemę dirbo daugiausiai žmonės iš aukščiau ant kalno esančio Mochos kaimo – jie ir pastatė pirmuosius pastatus Stalidoje.

1960-aisiais buvo pastatytas pirmasis didelis viešbutis, o 1980-aisiais vietovė išpopuliarėjo tarp atvykstančių užsienio turistų. Per sekančius dešimtmečius kurortas plėtėsi, buvo pastatyta daug viešbučių ir apartamentų, tavernų bei kitų objektų, išvystyta paplūdimio infrastruktūra, tad Stalida yra labai populiari ir mėgiama. Dabar ji susijungusi su šalia esančiais Hersonissos ir Malios kurortais.

Vaizdas į Stalidos kurortą, Kreta, Graikija | Mano Kreta
Vaizdas į Stalidos kurortą, Kreta, Graikija | Mano Kreta

Stalida kurortas Kretoje tikrai patiks, jei ieškote jaukesnio miestuko šalia puikaus smėlio paplūdimio.

Ką pamatyti Stalidoje?

 • Stalidos paplūdimys su švelniu smėliu ir švariu vandeniu tiesiog užburia! Jame galima galima mėgautis saule nuo ankstaus ryto iki pat vakaro. Yra gultai, skėčiai nuo saulės, užkandžių barai. Puikus paplūdimys keliaujantiems su vaikais. Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad Stalida nesiskiria nuo šalia esančios Malios. Tad koks esminis skirtumas tarp šių kurortų ir paplūdimių? Stalidoje ramesnė atmosfera, daugiau poilsiaujančių šeimų su vaikais. Stalida tikrai meilas kurortas Kretoje.
 • Stalidoje natūraliai auga kretietiškos datulinės palmės – jas galima pamatyti tiesiog prie pat paplūdimio. Nedidelės augimvietės – vienos iš nedaugelio išlikusios šiaurinėje Kretos pakrantėje, Herakliono regione. Apie kretietiškas datulines palmes išsamiau skaitykite čia >>
 • Prasidedant vasarai naktimis į Stalidos smėlio paplūdimį vis dar kartais atplaukia didieji jūros vėžliai ‘caretta caretta’ padėti kiaušinių – ypač į tas vietas, kurios mažiau apšviestos. Pačius vėžlius sunku pamatyti, bet poilsiaujant galima matyti jų lizdus, kuriuos specialiai žymi gamtosaugininkai savanoriai. O jei pasiseks, vasaros pabaigoje galite pamatyti išsiritusius vėžliukus keliaujančius link jūros. Tik jokiais būdais jų negalima imti į rankas ar kitaip jiems padėti pirmoje gyvenimo kelionėje!

Stalida kurortas Kretoje – kokios lankytinos vietos šalia Stalidos?

 • Mochos kaimas važiuojant link Dikti kalnų. Jį rekomenduojame aplankyti kylant link Lasičio plynaukštės arba tiesiog su taksi pavalgyti pietų ar vakarienės kurioje nors tavernoje centrinėje kaimo aikštėje, prieš tai ar po to pasivaikštant vaizdingomis, vingiuotomis kaimo gatvelėmis, apžiūrint senas cerkves ir iš akmenų pastatytus gyvenamuosius namus. Leidžiantis serpantinu nuo Mochos atgal link Stalidos atsiveria nuostabiai graži panorama į pakrantę –  Malijos ir Stalidos kurortus ir tolyn į rytus.
 • „Lychnostatis“ –  liaudies kultūros muziejus po atviru dangumi. Įsikūręs Hersonisos kurorto prieigose, prie jūros. Iš Stalidos galima nuvažiuoti visuomeniniu transportu. Muziejų sudaro kelios dalys: gamtos ir augmenijos kolekcija, vaismedžių, aromatinių žolelių, kaktusų, krūmų, augalų, akmenų ir Kretos mineralų sodas, etnografinė kolekcija pristatanti Kretos tradicinio gyvenimo detales. Ketvirtoji – meno kolekcija kurioje eksponuojami tautodailininkų darbai.
 • Potamos paplūdimys prie Malijos. Jei norite pakeisti paplūdimį, tai yra vieta, kur verta nuvykti bent kartą! Šalia nėra jokių viešbučių prie jūros, nėra didelių restoranų, parduotuvių, trankios muzikos – juk kartais taip norisi tiesiog pasimėgauti jūros bangų muša. Nors atokesnis, paplūdimys – organizuotas: yra gultai, nedidelis baras su gėrimais ir užkandžiais. Pakrantėje – smėlis, jūroje prie kranto yra uolų, bet jos gana lygios. Potamos paplūdimį labiau pamėgusios kretiečių šeimos. Netoliese yra paplūdimio Mino civilizaciją menančių Malios rūmų archeologinė vietovė. Vasarą labai dažnai iš Malios centro iki paplūdimio kursuoja vietinis autobusiukas.
 • Kretos akvariumas „CretAquarium / Thalassokosmos”, kuriame sukaupta didžiausia Graikijoje aplink Kretą gyvenančių jūros gyvių kolekcija. Plačiau apie akvariumą skaitykite www.manokreta.lt/cretaquarium

Kokios lankytinos vietos aplink Stalidą?

 • Knoso (Knossos) rūmų archeologinė vietovė – pats žinomiausias archeologinis objektas Kretoje, liudijantis mitais apipintos Mino civilizacijos klestėjimą 2200–1300 metais prieš mūsų erą. Apie Knoso rūmus išsamiau rašome www.manokreta.lt/knoso-rumai
 • Kretos sostinė Heraklionas žavi tiek savo draugiškais žmonėmis, tiek muziejais. Informaciją apie įdomias ir lankytinas vietas mieste rasite čia: www.manokreta.lt/heraklionas-kretos-sostine
 • Agios Nikolaos – jaukus nedidukas miestukas įsikūręs Mirabelo įlankoje. Visas Agios Nikoalos miestelis kupinas laiptų ir laiptelių, kuriais galima laipioti aukštyn žemyn grožintis vis naujais vaizdais. Pats gražiausias vaizdas į miestą ir dalį Mirabelo įlankos atsiveria nuo eglūnais apaugusio parko, esančio virš Vulismeni ežero, iki jo nuo uosto veda akmeninis takas. Apie įdomias ir lankytinas Agios Nikolaos vietas skaitykite čia: www.manokreta.lt/agios-nikolaos
 • Spinalongos sala – venecijiečių fortas ir raupsuotųjų gydykla. Į Spinalongą galima keliauti tiek savarankiškai, tiek su ekskursija. Savarankiškai – tuo atveju, jei žinote salos istoriją ar bent jau skaitėte Victorios Hislop romaną „Sala“. Daugiau faktų apie Spinalongą rasite čia: www.manokreta.lt/spinalongos-sala
 • Dzeuso urvas ir tūkstančių malūnų Lasičio plynaukštė laukia visų, kurie troškta grožėtis kalnų didybe. Daugiau informacijos rasite čia: www.manokreta.lt/dzeuso-urvas
 • Matala – legendinis hipių rojus – yra kiek toliau, bet irgi ganėtinai lengvai pasiekiamas iš Stalidos. Šiame paplūdimyje kasmet vyksta taiką ir dvasios laisvę propaguojantis festivalis. Bet Matalos miestelis, urvai ir paplūdimys gyvi ne vien hipių istorijomis. Apie Matalą rašome čia: www.manokreta.lt/matalos-papludimys

Stalida kurortas Kretoje – kokie populiariausi lietuvių lankomi viešbučiai?


Planuojate nuomotis automobilį? Keliaukite po salą, tyrinėkite, pažinkite! Autonuoma Kretoje – be jokių paslėptų mokesčių, jokio depozito, pilnas draudimas, neskaičiuojami nuvažiuoti kilometrai.


Norite vykti į ekskursijas po salą, o gal nuvykti į magišką Santorinio salą? Ekskursijos Kretoje, Santorinyje, Graikijoje. Vengiantiems masinio turizmo ir norintiems pažinti Kretą iš arčiau: pačiupinėti ir paskanauti. Norite daugiau sužinoti apie Kretą, bet nemėgstate keliauti su didelėmis autobusinėmis grupėmis?


Apie kitus kurortus Kretoje skaitykite Mano Kreta kelionių žurnale, skiltyje „Patarimai ir Naujienos” >>

Kretos lankomiausių ir lankytinų vietų TOP 20-tuką rasite čia: www.manokreta.lt/kreta-lankytinos-vietos

„Kretos Skoniai” el. parduotuvėje galite įsigyti skaniųjų produktų iš Kretos: ypač tyro alyvuogių aliejaus, alyvuogių, ekologiškų žolelių ir arbatų, medaus, padažų ir pagardų. Parduotuvę rasite čia: kretosskoniai.lt Produktus siunčiame per Omniva paštomatus visoje Lietuvoje.

TOP lankomiausių vietų Kretoje žemėlapis:

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.