Chersonisas – kurortas Kretoje

Prie įlankos. Chersonisas - kurortas Kretoje, Graikija | Mano Kreta
Prie įlankos. Chersonisas – kurortas Kretoje, Graikija | Mano Kreta

Chersonisas arba Hersonisos – kurortas Kretoje, esantis šiaurinėje Kretos dalyje apie 25 km į rytus nuo salos sostinės Herakliono. Tai vienas didžiausių ir populiariausių kurortų Kretoje – puikus pasirinkimas tiems, kas nori per atostogas būti tarp žmonių, nes čia gausu viešbučių, apartamentų, parduotuvių, tavernų, užeigų, barų, yra keli naktiniai klubai, netrūksta įvairiausių pramogų pasiūlos – atsostogų sezono įkarštyje čia gyvenimas virte verda!

Iš Chersoniso labai patogu pradėti keliones po centrinę ir rytinę Kretą, iš jo siūlomos ekskurisjos į populiariausias Kretos vietas, taip pat patogi lokacija tuo atveju, jei norite keliauti į gražuolį Santorinį.

Kurortas išsidėstęs palei jūros pakrantę apie 4 kilometrus. Jį išilgai kerta dvi gatvės: pagrindinė, kuria važouoja visas transportas – prie jos išsidėstę daugybė įvairiausių parduotuvių, kurios suteikia kurortui spalvų ir gyvybės, o paraleliai jai prie pat jūros nuo dabartinio uosto eina ilgoji pėsčiųjų promenada – prie jos glaudžiasi restoranai, užeigos, tavernos, barai, kavinės.

Nesvarbu, ar atvykstate jūra į Herakliono uostą, ar leidžiatės į sostinės tarptautinį oro uostą, nepraleiskite progos apsigyvenę Chersonise išsinuomoti automobilį ir apžiūrėti kalnų kaimus, pasimaudyti skirtinguose paplūdimiuose, pavažinėti po Herakliono vyno regioną ir atrasti daug įdomių vietų regione.

Kaip atvykti

Chersonisas yra lengvai ir greitai pasiekiamas kurortas Kretoje. Nuo Niko Kazantzakio tarptautinio oro uosto Heraklione jį automobiliu pasieksite per 20-30 minučių. Panašiai tiek pat laiko užtruksite kelionėje iki Chersonisso iš Herakliono jūrų uosto, jei į Kretą atplauksite keltu ar greitaeigiu katamaranu.

Herakliono oro uoste galite pasiimti automobilį vos atvykę (jei nuomojatės automobilį pas mus, būsite sutikti po skrydžio oro uoste, kur iškart bus perduotas automobilis), tad labai greitai be jokios gaišaties galite važiuoti link savo viešbučio Chersoniso kurorte. Jei atplaukiate į Herakliono jūrų uostą, automobilį taip pat galime pristatyti į uostą. Abiem atvejais iki Chersoniso važiuotumėte arba greitkeliu, arba vaizdingu senuoju keliu palei šiaurinę Kretos salos pakrantę.

Jei turite organizuotą pervežimą iš oro ar jūrų uosto į Chersonisą, automobilio nuomą galime pasiūlyti pasiimant ir grąžinant Jūsų viešbutyje. Arba galite automobilį pasiimti viešbutyje, o grąžinti oro ar jūrų uoste. Arba atvirkščiai: pasiimti oro arba jūrų uoste ir grąžinti viešbutyje. Galimi įvairūs variantai, tereikia teirautis.

Pageidaujantiems galime pasiūlyti partnerių privatų pervežimą iš Herakliono oro ar jūrų uosto, taip pat iš kitų Kretos vietų į Chersonisą. Partneriai gali pasiūlyti pervežimus tiek mažoms, tiek didelėms grupėms, t.y. tiek automobiliais, tiek autobusiukais ar dideliais autobusais.

Iš Herakliono oro ar jūrų uosto važiuojant į Cheorsonisą pervežimo arba maršrutiniu autobusu kelionė bus ilgesnė – apie 50 minučių (gali būti ir ilgiau esant intensyviam eismui arba piko valandomis ypač vasaros mėnesiais). Keliaujant maršrutiniu autobusu, bilieto kaina vienam asmeniui – apie 3 Eur. Herakliono oro uoste jį galima įsigyti kioske prie stotelės. O atvykus per Herakliono jūrų uostą reikia apie 15 minučių paeiti iki netoliese esančios autobusų stoties, iš kurios į Chersonisą kursuoja tarpmiestinis autobusas. Autobusas vasaros sezonu vyksta kas 30–60 min. Autobusų tvarkaraščius galima rasti čia >>

Chersonisas - kurortas Kretoje, Graikija | Mano Kreta
Chersonisas – kurortas Kretoje, Graikija | Mano Kreta

Chersoniso kurortas Kretoje tikrai patiks, jei ieškote gyvesnio turistinio miestuko ir planuojate aktyviai leisti laiką – šalia daugybė lankytinų vietų.

Pavadinimo kilmė

Daug kur Chersoniso pavadinimą galima matyti kiek kitaip užrašytą – Limenas Chersonisou (gr. Λιμένας Χερσονήσου). Ir tai nėra klaida, nes iš tikrųjų senasis Chersoniso miestelis yra ne prie jūros, o kiek aukščiau ant kalvos, o dabartinis Chersonisas išaugo ten, kur buvo Chersoniso uostas: graikškai žodis ‘limenas’ reiškia uostą.

Kadangi Chersoniso kurortas savo populiarumu ir žinomumu aplenkė senąjį miestelį, dabar įprasta senojo uosto teritorijoje išplitusį kurortą vadinti tiesiog Chersonisu (be priedėlio ‘Limenas’), o senąjį miestelį ant kalvos – Senuoju Chersonisu (labai daug kur angliškai rašoma – Old Hersonissos). Beje, pastarąjį rekomenduojame aplankyti dėl siaurų senų gatvelių ir jaukių tavernų.

Pats žodis „chersonisos” (gr. χερσόνησος) reiškia pusiasalį ir dažnai graikų kalboje vartojamas kaip bendrinis žodis, todėl graikų pašnekesyje žodis „chersonisos” nebūtinai gali reikšti garsųjį kurortą Kretoje – jie gali kalbėti apie bet kurį pusiasalį pasaulyje.

Chersoniso kurorto istorija

Švelnus klimatas, natūrali įlanka ir nuo stipraus pietų vėjo saugantis Kastri kalva nulėmė, kad dabartinėje Chersoniso vietoje žmonės gyveno nuo seno. Archeologai yra radę įrodymų, kad čia būta gyvenviečių Mino civilizacijos laikais, apie 2000 metais prieš mūsų erą. Tačiau kaip svarbus antikos laikų uostas Chersonisas išgarsėjo helenizmo laikotarpiu, apie IV amžiuje prieš mūsų erą – jis tapo pagrindiniu Lyttos miesto uostu. Lyttos tuo metu buvo vienas stipriausių Kretos miestų, kaldinęs savo pinigus su laivo simboliu. Dabar Lyttos archeologinę vietovę galima apžiūrėti keliaujant link Kastamonitsa kaimo.

Archeologai virš Kastri kalvos, tarp Chersoniso ir Lyttos yra indetifikavę to laiko deivei Vritomartis skirtos šventyklos likučius – juos kasinėjant rasta monetų, vazų, keramikinių figūrėlių dalių. Netoliese arceologinės vietovės galima matyti gynybinės sienos likučius – ji skyrė Chersonisą nuo Lyttos. Vykdant kasinėjimus pačiam Chersonisos mieste buvo rastos helenistinio laikotarpio kapinės su daugybe keramikos, papuošalų, monetų.

Romos imperijos klestėjimo metais Chersonisas dėl savo geografinės padėties tapo stipresnis ir svarbesnis už giliau saloje esantį Lyttos. Netoli uosto buvo pastatytas amfiteatras, kuris, deja, neišliko – vietiniai gyventojai jo akmenis viduramžiais panaudojo savo namų statyboms. Dabar apie miesto galimybę byloja tik išlikęs senosios vandenvietės stogas, puoštas žvejų gyvenimą vaizduojančiomis mozaikomis. Stogas dabar tame pačiame lygyje kaip ir garsioi Chersoniso promenada – vaikštant ja neįmanoma nepamatyti šio romėnišką galybę bylojančio artefakto.

Svarbos Chersonissos neprarado ir Bizantijos imperijos metais – čia rezidavo graikų ortodoksų archivyskupai. XIII amžiaus pradžioje Kretą užėmus Venecijos respublikai juos pakeitė katalikų vyskupai. Vietovė kaip religinis centras savo reiškmės neteko tik 1669 metais, kai Kretą užėmė Osmanų imperija. Priešinantis jos okupacijai Chersoniso uostas tapo svarbus Kretos sukilėliams, kurie per jį gaudavo amuniciją. Tuo pat metu jis buvo naudojamas kaip prekybinis uostas – per jį į žemyną gabentos Kretos gėrybės: alyvuogių aliejus, saldžiosios ceratonijos, medus, sūriai.

Kardinaliai Chersonisas pasikeitė XX amžiaus antroje pusėje prasidėjus turizmo bumui – dėl paplūdimių ir švelnaus klimato jis tapo vienu didžiausių Kretos kurortų, kasmet sutraukiančiu tūkstančius poilsiautojų, mėgstančių tiek kurorto šurmulį, tiek šalia jo esančių kaimelių ramybę.

Ką pamatyti Chersonise?

Chersonisas (Hersonisas) kurortas Kretoje – puiki atostogų vieta norintiems pasimėgauti paplūdimio malonumais, besidomintiems istorija, norintiems tyrinėti salą savarankiškai keliaujant išsinuomotu automobiliu ar su ekskursijomis. Taip pat iš šio kurorto vykdomi organizuoti pervežimai kelionėms į Santorinį.

Kurorte ir jo apylinkėse netrūksta įspūdingų paplūdimių, o ilgoji apie 3 km palei pakrantę besidriekianti promenada vilioja tavernomis, restoranais, barais, parduotuvėlėmis. Yra kvartalas, kuriame verda naktinis gyvenimas. Kurortą mėgsta ir šeimos, nes čia netrūksta pramogų vaikams. Tai puiki vieta apsistoti, jei norite keliauti po centrinę ir rytinę Kretą bei kasdien atrasti kažką naujo!

 • Sarandaris paplūdimiai. Nuo Chersoniso einant į rytus įlankoje yra keli vienas paskui kitą esantys paplūdimiai – dažniausiai be jokių bangų! Tai lemia jų geografinė padėtis, nes Sarandari kyšulys sulaiko iš šiaurės besiritančias bangas. Paplūdimiai seklūs, todėl puikiai tinkami šeimoms su vaikais – mažiesiems čia labai patinka pliuškentis! Einant dar toliau palei pakrantę į rytus yra keletas slaptesnių paplūdimių, į kuriuos reikia nusileisti nuo stataus skardžio, vienas iš jų pamėgtas natūristų, todėl nenustebkite pastebėję poilsiautojus be drabužių. Einant dar toliau keliu galima pasiekti kyšulio kraštą su nedidele šv. Jurgiui dedikuota bažnytėle ir priešais ją stūkstančiomis uolomis – ten daryta šio straipsnio titulinė nuotrauka.
 • Senasis Chersonisas. Nedidelis kaimas virš kurorto, kuriame verda gyvenimas iki šių dienų – ypač centrinėje aikštėje, aplink kurią glaudžiasi tradicinės tavernos, ieškantiems kretietiško maisto. Be to, iki šių dienų tai administracinis regiono centras, kuriame sukoncentruotos savivaldos institucijos. Tačiau poilsiautojus jis labiau vilioja dėl savo ramybės ir siaurų gatvelių.
 • Piskopiano kaimas. Keliaujant iš senojo Chersoniso į vakarus pateksite į dar vieną senąją Kretos dvasią išlaikiusį kaimą su garsiuoju šuliniu – prie Piskopiano Pigadi (‘pigadi’ graikiškai – šulinys) dažnai skiriami pasimatymai, ten sustoja ekskursijų autobusai kelionėms į Santorinį ir įvairias Kretos vietas. Dar vienas siaurų gatvelių labirintas, kurio perlas – Dievo Motinai dedikuota XIX amžiaus bažnyčia.
 • Koutouloufari kaimas. Trečia gyvenvietė virš Chersoniso kurorto – ji prasideda kiek paėjus į vakarus nuo Piskopiano šulinio. Poilsiautojai sako, kad jos pavadinimas sunkiai ištariamas, bet žinant, kad graikai garsą „u“ užrašo dviem raidėmis „ou“ viskas paprasta – tai Kutulufari! Raidžių „u“ gausybė tarsi nurodo, kad jame dar daugiau raitytų gatvelių, kuriose glaudžiasi tavernos ir garsių šefų puoselėjami restoranėliai, todėl ne veltui kaimo pavadinimas žinomas gurmanams. Pastaruoju metu aplink kaimą išdygo ne vienas viešbutis ir vilų kompleksas, nes nuo kalvos atsiveria nuostabus vaizdas į jūrą.
 • Jeigu norite aplankyti netoliese, iki 10 km atstumu nuo Chersonisso kurorto esančius paplūdimius, žemėlapyje žemiau matysite patogiausią kelia palei jūrą:
 • Chersoniso apylinkėse yra 7 teminiai parkai, kuriuos verta aplankyti. Vandens parkas „Acqua Plus“, „Water City Waterpark“, „Labirinth Park“, „Dinosauria Park“, „Cretaquarium“, „Aquaworld“ ir „Lychnostatis“ liaudies buities muziejus po atviru dangumi

Vandens pramogų parkai Chersonise ir aplink

 • Vandens pramogų parkas yra „Water City“ esantis Anopolyje, pusiaukelėje tarp Herakliono ir Hersoniso, ant kalvos, nuo kurios atsiveria puikus vaizdas į Kretos jūrą. Vandens parkas išsidėstęs apie 80 000 kv.m plote. Šalia skirtingų baseinų – net 36 vandens atrakcijos. Besilankiusieji „Water city“ apibūdina kaip vietą, kur smagu praleisti visą dieną išbandant skirtingo aukščio vandens čiuožyklas, kurios patinka tiekk mažiems, tiek dideliems. Draugiškas personalas, prieinamos kainos. Vandens parko svetainėje rasite daugiau informacijos, galite rezervuoti pervežimą ir bilietus – spausti čia >>
 • Dar vienas, mažiau populiarus – „Aqua Plus“ vandens parkas. Jis buvo statytas norint patraukti nuotykių ieškotojus, kurie nori išbandyti skirtingas vandens čiuožyklas vienoje vietoje: skirtingo aukštingumo, besisukančias, greitaeiges, čiuožyklas-vamzdžius ir pan. „Aqua Plus“ vandens parke sumontuotas bangų baseinas, imituojantis slenkančias vandenyno bangas, taip pat specialios suaugusiems skirtos zonos – pavyzdžiui, atpalaiduojanti „tingi“ upė, skirtingi baseinai. Vaikams siūloma įvairių vandens žaidimų, jiems įrengtos žemesnės čiuožyklos, žaidimų aikštelė. Daibiau informacijos rasite vandens parko svetainėje, joje galimarezervuoti pervežimą ir bilietus – spausti čia >>

Kiti pramogų parkai Chersonise ir aplink

 • Labirintų parkas „Labyrinth Park“ yra vienas įdomesnių Kretos parkų, kuris patinka ir vaikams ir paaugliams. Šiame parke mažieji sužinos, kaip galėjo atrodyti legendinis Knoso rūmų labirintas, sužinoti apie Minotauro mitą ir tyrinėti įvairias erdves, įskaitant lazerinį labirintą. Yra ir kitų veiklų: keramikos dirbtuvės, mini golfo aikštynas ir šaudymo iš lanko pamokos. Labirintų parko svetainė – spausti čia >>
 • „Lychnostatis“ – liaudies kultūros muziejus po atviru dangumi. Įsikūręs Chersonisos kurorto prieigose, prie jūros, iki jo galima nueiti pėsčiomis ar privažiuoti visuomeniniu transportu. Muziejų sudaro kelios dalys: gamtos ir augmenijos kolekcija, vaismedžių, aromatinių žolelių, kaktusų, krūmų, augalų, akmenų ir Kretos mineralų sodas, etnografinė kolekcija pristatanti Kretos tradicinio gyvenimo detales. Ketvirtoji – meno kolekcija kurioje eksponuojami tautodailininkų darbai. Muziejaus svetainė, čia galima rezervuoti bilietus >>
 • „Aquaworld“ – akvariumas ir roplių gelbėjimo centras yra edukacinė ir jūrų gyvūnijos bei roplių gelbėjimo centras, įsikūręs Chersoniso centre. „Aquaworld“ siekia skaitinti susidomėjimą jūros fauna, pateikti informaciją apie jų apsaugą ir suteikti saugų prieglobstį sužeistiems ir nepageidaujamiems gyvūnams. Gelbėjimo centro svetainė – spausti čia>>
 • Dinozaurijos parkas. Važiuojant nuo Chersoniso link Herakliono nuo Gouves yra keletas pramogų parkų, kuriuos galite aplankyti. Vienas iš jų yra „Dinosauria Park“ – teminis parkas, kurį vaikai labai mėgsta… o kurio vaiko nežavi dinozaurai? Šiame interaktyviame parke vaikai turi galimybę aplankyti nedidelį muziejų su fosilijų kolekcija bei dinozaurų modeliais. Dinozaurijos parko svetainė – spausti čia >>
 • Povandeninio gyvenimo įdomybės Kretos akvariume „CretAquarium / Thalassokosmos”
 • Netoli akvariumo ir visiškai šalia Dinozaurijos parko įsikūręs planetariumas – „Planet Crete”. Atveria langą į kerintį žvaigždžių pasaulį ir siūlo virtualias keliones po artimą ir tolimą visatą, atrandant jos paslaptis. Planetariumo svetainė – spausti čia: >>
 • Graikijos mitų teminis parkas „Greek Mythology Theme Park” – puiki galimybė jame apsilankyti, jei planuojate pakilti į Lasičio plynaukštę. Teminio parko svetainė – spausti čia >>

Chersonisas kurortas Kretoje – kitos lankytinos vietos regione

 • Knoso (Knossos) rūmų archeologinė vietovė – pats žinomiausias archeologinis objektas Kretoje, liudijantis mitais apipintos Mino civilizacijos klestėjimą 2200–1300 metais prieš mūsų erą. Apie Knoso rūmus išsamiau rašome www.manokreta.lt/knoso-rumai
 • Kretos sostinė Heraklionas žavi tiek savo draugiškais žmonėmis, tiek muziejais. Informaciją apie įdomias ir lankytinas vietas mieste rasite čia: www.manokreta.lt/heraklionas-kretos-sostine
 • Agios Nikolaos – jaukus nedidukas miestukas įsikūręs Mirabelo įlankoje. Visas Agios Nikoalos miestelis kupinas laiptų ir laiptelių, kuriais galima laipioti aukštyn žemyn grožintis vis naujais vaizdais. Pats gražiausias vaizdas į miestą ir dalį Mirabelo įlankos atsiveria nuo eglūnais apaugusio parko, esančio virš Vulismeni ežero, iki jo nuo uosto veda akmeninis takas. Apie įdomias ir lankytinas Agios Nikolaos vietas skaitykite čia: www.manokreta.lt/agios-nikolaos
 • Spinalongos sala – venecijiečių fortas ir raupsuotųjų gydykla. Į Spinalongą galima keliauti tiek savarankiškai, tiek su ekskursija. Savarankiškai – tuo atveju, jei žinote salos istoriją ar bent jau skaitėte Victorios Hislop romaną „Sala“. Daugiau faktų apie Spinalongą rasite čia: www.manokreta.lt/spinalongos-sala
 • Dzeuso urvas ir tūkstančių malūnų Lasičio plynaukštė laukia visų, kurie troškta grožėtis kalnų didybe. Daugiau informacijos rasite čia: www.manokreta.lt/dzeuso-urvas
 • Matala – legendinis hipių rojus – yra kiek toliau, bet irgi ganėtinai lengvai pasiekiamas iš Stalidos. Šiame paplūdimyje kasmet vyksta taiką ir dvasios laisvę propaguojantis festivalis. Bet Matalos miestelis, urvai ir paplūdimys gyvi ne vien hipių istorijomis. Apie Matalą rašome čia: www.manokreta.lt/matalos-papludimys

Chersonisas kurortas Kretoje – kokiuose viešbučiuose apsistoja lietuviai


Planuojate nuomotis automobilį? Keliaukite po salą, tyrinėkite, pažinkite! Autonuoma Kretoje – be jokių paslėptų mokesčių, jokio depozito, pilnas draudimas, neskaičiuojami nuvažiuoti kilometrai.


Norite vykti į ekskursijas po salą, o gal nuvykti į magišką Santorinio salą? Ekskursijos Kretoje, Santorinyje, Graikijoje. Vengiantiems masinio turizmo ir norintiems pažinti Kretą iš arčiau: pačiupinėti ir paskanauti. Norite daugiau sužinoti apie Kretą, bet nemėgstate keliauti su didelėmis autobusinėmis grupėmis?


Apie kitus kurortus Kretoje skaitykite Mano Kreta kelionių žurnale, skiltyje „Patarimai ir Naujienos” >>

Kretos lankomiausių ir lankytinų vietų TOP 20-tuką rasite čia: www.manokreta.lt/kreta-lankytinos-vietos

„Kretos Skoniai” el. parduotuvėje galite įsigyti skaniųjų produktų iš Kretos: ypač tyro alyvuogių aliejaus, alyvuogių, ekologiškų žolelių ir arbatų, medaus, padažų ir pagardų. Parduotuvę rasite čia: kretosskoniai.lt Produktus siunčiame per Omniva paštomatus visoje Lietuvoje.

TOP lankomiausių vietų Kretoje žemėlapis:

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.