Matalos paplūdimys ir legendiniai urvai

Matalos paplūdimys, Kreta, Graikija | Mano Kreta

Tūkstančiai turistų kasmet atvyksta į šį pietų Kretos paplūdimį žinodami tik viena: Matala – tai legendinis hipių rojus, kuriame kasmet vyksta taiką ir dvasios laisvę propaguojantis festivalis. Bet Matalos miestelis, urvai ir paplūdimys gyvi ne vien hipių istorijomis…

Suklestėjus turizmui Matala tapo nedideliu kurortu, į kurį plūsta polisiautojai maudytis uždaros įlankos vandenyse, degintis ant balto smėlio ir gėrėtis fantastiškais saulėlydžiais. Daug kam Matala asocijuojasi su gėlių vaikais – 1960–1970 metų hipiais, bet šio krašto istorija kur kas gilesnė.

Matalos mitai

Pagal senovės graikų mitą baltu jaučiu pasivertęs dievas Dzeusas gražuolę Finikijos princesę Europą per jūrą atplukdė būtent į Matalos paplūdimį. Čia jis pasivertė ereliu ir nusinešė Europą į meilės guolį netoli Matalos esančioje Gortynoje. „Odisėjos“ žinovai teigia, kad Mataloje lankėsi ir Spartos karalius Menelajas su mylimąja Helena grįždamas iš Trojos karo.

Matalos paplūdimys

Matalos paplūdimys įrėmintas uolėtais krantais sudaro uždarą įlanką, per kurią žvelgiant į jūros tolį atsiveria nuostabus vaizdas į dvi akmenines Paksimadžių saleles. Krištolo skaidrumo vanduo ritasi į krantą plaudamas smėlį su smulkiu žvyru, maloniai girgždančiu po basomis kojomis.

Matala žvelgia į vakarus, todėl dėl vyraujančių vakarų vėjų ten gali būti bangų – su jomis gražus 300 m ilgio smėlio paplūdimys magiškai prikausto žvilgsnį. Galima valandų valandas sėdėti šalia paplūdimio esančiose užeigose ir grožėtis bangų mūša.

Arba pasivaikščioti po urvus, kurie iškalti šiaurinėje paplūdimį įrėminančioje uoloje. Ant jos yra viena vieta, nuo kurios galima šokti į vandenį. Pats paplūdimys staigiai gilėja, bet jo centrinėje dalyje yra uolų, todėl reikia būti atsargiam nusprendus plaukti kiek toliau nuo kranto.

Mataloje netrūksta ir komforto. Atostogų sezono metu paplūdimyje nuomojami gultai su skėčiais nuo saulės, įrengti dušai, tualetai, yra paplūdimio tinklinio aikštelė, siūlomos vandens pramogos, budi gelbėtojai, teikiama būtinoji pagalba. Paplūdimys pritaikytas neįgaliesiems.

Dėl komforto ir priežiūros Matalos paplūdimys praktiškai kasmet pelno „Mėlynosios vėliavos“ (Blue Flag) apdovanojimą kaip vienas geriausių Kretos paplūdimių.

Urvai

Matalos uolose jie buvo išgremžti dar akmens amžiuje, 9000 metų prieš mūsų erą juose gyveno žmonės. Romos imperijos laikais ir pirmaisiais krikščionybės metais urvai buvo naudojami kaip kapai mirusiems laidoti. Vėliau ilgą laiką urvų niekam nereikėjo ir tik 1960-aisiais juos savo būstais pavertė Mataloje apsigyvenę hipiai.

Matalos gyvenvietė

Daugiau nei tūkstantį metų, nuo VI a. prieš mūsų erą iki VII mūsų eros amžiaus šalia Matalos paplūdimio klestėjo miestas, istorikų žinomas kaip Matelon. Jo griuvėsiai pirmąkart buvo atrasti per archeologinius kasinėjimus 1980 metais, daug senųjų pastatų rasta ir po vandeniu šalia paplūdimio.

Festos rūmų uostas

Istorikai spėja, kad prieš 4000 metų Mino civilizacijos laikais Matalos paplūdmys – tai pagrindinis Festos rūmų uostas, kuriuo vėliau Matelon miesto klestėjimo laikais naudojosi senovės romėnai, vykdami į šalia Festos iškilusią tuometinę Kretos sostinę Gortyną. Būtent nuo šio uosto Kretos plėšimą 824 metais pradėjo arabai. Vėliau Matala pavirto tiesiog nedideliu žvejų kaimeliu.

Matalos paplūdimys ir hipių istorija

Mataloje gėlių vaikai 1960–1970 metais buvo įsikūrę dėl minėtųjų urvų – juos pavertė savo laikinaisiais namais tol, kol į urvus vėl dėmesį atkreipė archeologai. Išvaryti iš urvų hipiai išsisklaidė po Kretą. Bet dar iki šių dienų yra gyvenančių Matalos prieigose – arčiau garsaus Raudonojo paplūdimio (Red Beach). Jis pasiekiamas iš Matalos pasiekiamas tik pėsčiomis arba plaukiant jūra. Beje, paplūdimys taip pavadintas ne šiaip sau – jame smėlis išties rusvai raudonas! O dar raudonesniu jis tampa saulei tekant arba leidžiantis. Paplūdimyje karaliauja natūristai, nes Matala dabar – per daug turistinė, kad ten būtų galima nusimesti visus drabužius.

MANO KRETOS pasiūlymas

Viešnagę Matalos paplūdimyje galiu įtraukti į savo asmeninę ekskursiją, užsukti į ją siūlau ir išsinuomotu automobiliu – galiu pateikti maršrutą su nuorodomis, ką aplankyti pakeliui. Pasirinkite, kaip norėtumėt aplankyti Matalą, spauskite atitinkamą oranžinį mygtuką:

TOP lankomiausių vietų Kretoje žemėlapis:

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.