Skanioji mustalevria – istorija apie kaimo desertus

Skanioji mustalevria. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Skanioji mustalevria iš prisirpusių vynuogių.

– Spėk, kas čia? – gudriai prisimerkus paklausė teta Nikė, apie kurios kavinę po vynuogių kekėmis rytinėje Kretoje pasakojau čia: https://bit.ly/2yFXLcN

– Vynuogių misa, – išpyškinau nemirkteldamas 🍇

– Hm, vadinasi, jau ragavai, kad žinai, – atsiduso Nikė. – Bet paragauk manosios. Anądien man jaunimas atvežė visą kibirą prisirpusių vynuogių. Nesuvalgysiu gi visų viena, todėl sugalvojau, kad reikėtų pagaminti ‘mustalevrią’ (gr. μουσταλευριά).

– Vynuogių sultys su miltais, ar ne? Kaip gaminat? Nes ir pas mus šiemet vynuogių netrūks.

– Viskas paprasta: iš vynuogių išspaudžiu sultis, į jas įdedu miltų ir pastatau ant ugnies – verdu tol, kol sutirštėja. Prieskonių, migdolų, sezamų pridedu. Tada palaukiu, kol atvėsta, įdedu į šaldytuvą, pjaustau ir valgau. Man vaikystę primena, – skaniai sučepsi Nikė.

– Labai skanu! O kaip ‘mustalevrią’ išlaikydavot, kai šaldytuvų kaime dar nebuvo? – klausiu prisimindamas tetulės pasakojimą, kad elektra į kaimą atvesta tik 1970-aisiais.

– Supjaustydavom panašiais trikampiais, suverdavom ant virvelės ir saulėje džiovindavom. Sudžiūvusius trikampėlius čiulpdavom kaip saldainius 🍭

– O kodėl dabar nedžiovinat?

– Dabar musių pilna, – pamoja ranka Nikė nuvydama keletą, nutūpusių ant jos skanėsto.

– Anksčiau musių buvo mažiau?

– Aišku, kad mažiau. Prie kiekvienos trobos kaime buvo po tvartą, musės gyveno prie gyvulių – ten jos karaliaudavo. Žmogus su savo trupiniais jai buvo neįdomus. Dabar kaime – nė vieno tvarto, vos kelios vištos, tai ir musių negalim atsiginti.

– Bet prie jūros musių mažiau. Gal visi dėl to prie jūros persikraustė, palikę kaimus kalnuose? – klausiu juokaudamas.

– Dėl lengvesnio gyvenimo visi persikraustė. Bet vis tiek į kaimus grįžta. Dūšioj jaučia, kad čia kur kas geriau nei apačioj, – nurėžia Nikė.

Ech, skanioji mustalevria šiais laikais nedažnai jos paragausi, tik jeigu kažkas namuose pagamins ir pavaišins. Bet mes žinome kur, tad į tokias vietas užsukame per MANO KRETA asmenines ekskursijas. Norite prisijungti? Lauksime Jūsų užklausos >>


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale rasite daugiau straipsnių bei nuorodų apie gastronominius atradimus Kretoje ir Graikijoje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti dėl tradicinių Kretos ir Graikijos valgių, susisiekite tiesiogiai – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.