![Vasilopita, bendrystės pyragas | Graikija | Mano Kreta | Kretos Skoniai](https://www.manokreta.lt/wp-content/uploads/2025/01/464469555_8544438685638652_5979110804631825413_n-e1735826813767-1024x577.jpg)
Kas ant kiekvieno graiko stalo sausio pradžioje? Be abejo, vasilopita! Bendrystės pyragas, kuris visoje Graikijoje valgomas pirmą Naujųjų metų dieną, nes pagal bizantišką kalendorių ji sutampa su šventojo Vasilio diena.
Dalintis vasilopita susirenka visa šeima. Jeigu kurio nors namiškio nėra, jam paliekamas vasilopitos gabaliukas. Jei reikia, netgi užšaldomas, kad grįžęs namo jis gautų savo vasilopitos porciją. Iki pat vasario mėnesio vasilopitos pjaustymo ritualu bendrystę sutvirtina draugai, bendradarbiai, bendraminčiai.
Įprastai vasilopitą pjauna šeimos galva arba vyriausias kompanijos narys. Pyragas triskart peiliu peržegnojamas, pjaustomas trikampiais gabaliukais. Pirmieji skiriami Kristui, Dievo Motinai, šventajam Vasiliui, namams, naminukams ir iškart atpjaunami gabaliukai tiems, kurių nėra prie stalo.
Visada vasilopitoje yra įkepama laimingoji moneta – ‘fluri’ (gr. φλουρί). Tikima, kad tam, kuriam atiteks pyrago gabaliukas su moneta, ypatingai seksis ištisus metus. Radus monetą reikia ją įsidėti į piniginę, kad visus metus joje netrūktų pinigų.
Vasilopitos pjaustymo tradicija siekia antikos laikus. Panašus ritualas buvo vykdomas per senovės graikų šventę Kronią, skirtą laiko dievui Kronui. Vėliau ritualą perėmė senovės romėnai: pyragus pjaustydavo per dievui Saturnui skirtąsias saturnalijas. Kadangi jie buvo skirti karaliui Laikui, taip ir buvo pavadinti – vasilopita: graikiškai ‘vasilis’ (gr. βασίλης) – karalius, ‘pita’ (gr. πίτα) – pyragas. Todėl įsigalėjus krikščionybei net neabejota, kam skirti šventę su vasilopita – be abejo, šventajam Vasiliui! Būtent jis, o ne Kalėdų Senis, Santa Klausas ar Senis Šaltis per Kalėdas ir Naujuosius metus Graikijoje lanko vaikus su dovanomis. Apie tai informacijos rasite čia: www.manokreta.lt/kretos-senelis-ajos-vasilios
Pats pyragas nėra kažkuo ypatingas. Jis gaminamas iš miltų, sviesto, kiaušinių, mielių, cukraus arba medaus, kartais įdedama riešutų ir/arba džiovintų vaisių. Konditeriai dažnai vasilopitas puošia saldžiuoju sniegeliu – cukraus pudra, užrašo Naujųjų metų skaičių, prideda kitokių naujametinių papuošimų. Svarbiau ne skonis, o ritualas.