Festos (Faisto) diskas ir jo radimvietė centrinėje Kretoje

Festos archeologinė vietovė, Kreta, Graikija | Mano Kreta
Festos archeologinė vietovė centrinėje Kretoje. Čia buvo rastas žymusis Festos diskas, saugomas Herakliono archeologiniame muziejuje.

Festos – antra pagal svarbą ir dydį Mino civilizacijos rūmai Kretoje, kuriuos išgarsino paslaptingiausias radinys – Festos diskas. Tai apvali keraminė plokštelė su įspaustais įvairiais simboliais – hieroglifais. Disko paskirtis ir ženklų reikšmė iki šiol nežinoma.

Festos diskas

Festos diskas saugomas Herakliono archeologijos muziejuje, o turistai plūsta apžiūrėti autentiškos archeologinės vietovės, kuri skirtinguose šaltiniuose vadinama skirtingai, dažniausiai lietuviškai – Festos arba Faistos. Graikų kalboje vietovės pavadinimas rašomas su dvigarsiu „ai“ – Faistos (gr. Φαιστός), bet graikų kalboje dvigarsis „ai“ tariamas tik tada, kai kirčiuota „i“ raidė, šiuo atveju ji nekirčiuota, todėl graikų kalboje „ai“ tariasi kaip „e“. Kretiečiai ir graikai Jus kur kas geriau supras, jei kalbėdami apie vietovę ir diską sakysite Festos, o ne Faistos. Beje, žodyje kirčiuojama „o“ raidė.

Festos kalva, kur buvo rastas Festos diskas

​Festos – taip vadinama kalva apsupta Mesaros lygumos centrinės Kretos pietuose, kretiečiai kalvą dažnai vadina vėliau atsiradusiu pavadinimu –Kastri. Pirmieji archeologiniai kasinėjimai kalvoje prasidėjo 1900 metais – jais užsiėmė Italijos archeologų mokyklos Atėnuose atstovai vadovaujami Federiko Halbero (it. Federico Halbherr) ir Luidžio Pernijė (it. Luigi Pernier).

Tam, kad atrastų minojietiškų rūmų griuvėsius, italų archeologai nugriovė ir sunaikino vėliau toje pačioje vietoje buvusius statinius. Bet pasiekę minojietiško laikotarpio pastatų likučius – tiek senųjų rūmų (1900—1700 m. prieš mūsų erą), tiek naujųjų rūmų (1700–1430 m. prieš mūsų erą) – jie buvo apstulbę nuo teritorijos dydžio: Festos rūmai užima 8400 kv.m plotą ir savo dydžiu nusileidžia tik garsiesiems Knoso rūmams salos šiaurėje.

​Italų archeologai skirtingai nuo Knoso rūmus tyrinėjusio anglų kolegos Arturo Evanso (ang. Arthur Evans) nepuolė atstatinėti ir gražinti radimvietės, todėl dabar Festos rūmų archeologinės vietovės lankytojai turi unikalią progą pamatyti autentiškus beveik prieš 4000 metų klestėjusio architektūrinio komplekso likučius. Užsukti į Festos verta dar ir dėl to, kad nuo kalvos atsiveria nuostabūs vaizdai į Mesaros lygumą, Asterousios ir Psiloričio kalnus. Norėtumėte apsilankyti, ten kur buvo rastas paslaptingasis Festos diskas?

Kaip geriausia nuvykt į Festos?

​Festos rūmų archeologinę vietovę ir disko radimvietę geriausia aplankyti su ekskursija, nes iš pirmo žvilgsnio Festos – tik nebylūs griuvėsiai, bet vaikštant po rūmų likučius su gidu akmenys pradeda pasakoti istorijas, bet prieš tai rekomenduočiau daugiau pasidomėti mįslingiausiu šios vietovės radiniu – jau minėtu garsiuoju Festos disku. Angliškai, vokiškai arba grakiškai kalbantį gidą išsamiai privačiai ekskursijai galima nusisamdyti atvykus į Festą.

MANO KRETOS pasiūlymas

Sustojimą prie Festos griuvėsių įtraukiu į savo asmeninę ekskursiją po paslėptas archeologines vietoves. Sustojimas ant Festos kalvos gali būti ir maršrute išsinuomotu automobiliu. Pasirinkite, kaip norėtumėt aplankyti Gortyną, spauskite atitinkamą oranžinį mygtuką:

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.