Gortyna (Gortys) – antikos megapolio griuvėsiai

Gortynos archeologinė vietovė, Kreta, Graikija | Mano Kreta

Gortyna (Gortys) – vienas seniausių Kretos ir pasaulio miestų, kurio istorija skaičiuojama 6000 metų. Jį mini Homeras, Platonas ir daugelis kitų antikos autorių. Miestas ypač suklestėjo 68 metais prieš mūsų erą, kai sala buvo prijungta prie Romos imperijos: tuomet Gortyna (Gortys) tapo salos sostine, politiniu ir kultūriniu romėnų centru Kretoje.

Italijos archeologų mokykla kasinėjimus Gortynoje pradėjo 1884 metais ir tęsia iki šiol! Po žemėmis palaidoto miesto teritorija – milžiniška. Didžioji jos dalis vis dar apsodinta alyvmedžiais, o turistų lankymui atidaryta tik vietovė aplink bizantiškos šv.Tito bazilikos likučius ir odeoną. Prie pastarojo saugoma didžiausia Gortynos vertybė: akmenyje dorėniniu senosios graikų kalbos dialektu iškaltų antikos įstatymų sąvadas, užrašytas V amžiuje prieš mūsų erą!

Gortyna (Gortys) ir jos tūkstančius metų skaičiuojanti istorija

Spėjama, kad Gortyna (Gortys) buvo apgyvendinta neolito laikotarpio pabaigoje (3000 m. Pr. Kr.), o vėlyvuoju minojietiškuoju laikotarpiu (1600–1100 metais prieš mūsų erą) tapo klestinčia gyvenviete. Archaiško laikotarpio griuvėsiai (VII a. pr.m.e.) išlikę miesto akropolio dalyje. Gortynos klestėjimo laikotarpis – tai romėnų valdymo laikas I–V mūsų eros amžiais, kai Kreta tapo viena iš Romos imperijos provincijų.

Miestas išliko svarbiu Kretos centru ankstyvajame Bizantijos periode. Gortynoje gyveno pirmasis krikščioniškos Kretos vyskupas šventasis Titas – vėliau jo garbei ir buvo pastatyta pagrindinė miesto bazilika, kuriam buvo skirta bazilika.

Kretą užkariavę arabai 824 metais nutraukė senosios Gortynos istoriją ja sugriaudami. Šiuo metu atidaryta šiaurinė archeloginės vietovės dalis: šv. Tito bazilikos likučiai ir odeonas, ant kurio kolonų iškaltas minėtasis Gortynos teisės sąvadas. Netoli odeono auga medis žymintis tą vietą, kurioje, pasak antikos mitų griausmavaldis dievas Dzeusas suviliojo Finikijos karaliaus Aginoro dukrą – Europą.

Gortyną geriausia aplankyti su gidu, gerai žinančiu vietovę. Per daugumą masinių ekskursijų keliautojams parodoma tik lankymui atidaryta mažoji Gortynos dalis aplink šv.Tito baziliką. Norint suprasti miesto dydį ir svarbą reikia su vedliu leistis į pasivaikščiojimą tarp alyvmedžių archeologų išmintais takeliais.

MANO KRETOS pasiūlymas

Sustojimą prie Gortynos miesto griuvėsių įtraukiu į savo asmeninę ekskursiją po paslėptas archeologines vietoves. Sustojimas Gortynoje gali būti ir maršrute išsinuomotu automobiliu. Pasirinkite, kaip norėtumėt aplankyti Gortyną, spauskite atitinkamą oranžinį mygtuką:

TOP lankomiausių vietų Kretoje žemėlapis:

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.