Velykos Graikijoje 2024

Velykos Graikijoje 2024. Kreta Graikija | Mano Kreta
Velykos Graikijoje 2024. Kreta Graikija | Mano Kreta

Ne blynai. Nes Graikijoje dar ne Užgavėnės 🙃 Graikiško Užgavėnių analogo reikės laukti daugiau nei mėnesį. Ir viskas dėl to, kad šiemet lietuviai katalikai švęs Velykas kovo 31 d., o graikai ortodoksai – net gegužės 5 d. Tiems, kas planuoja atostogas Kretoje pavasarį, tai nepakartojama proga pajusti velykines graikų tradicijas! Juolab, Velykos – pati didžiausia ir svarbiausia metų šventė Graikijoje.

Žemiau dalinuosi trumpu kalendoriumi, kada ką planuoti, norint pajusti magišką graikiškų Velykų laukimą ir šventimą 2024 metais. Tiesioginiai skrydžiai iš Vilniaus į Kretą ir Atėnus prasideda nuo balandžio 1 d., bet yra būdų, kaip nesudėtingai pasiekti Kretą ir anksčiau (jei domintų, sakykit: pasidalinsiu įžvalgomis). Taigi, konkrečios datos ir kuo gi ypatingos Velykos Graikijoje…

Kovo mėnesį, dar ne Velykos Graikijoje, bet šventės prasideda:

🔔 Kovo 7 d. – Dūmų ketvirtadienis ‘Tsiknopempti’ (gr. Τσικνοπέμπτη). Prasideda atsisveikinimo su mėsa – artėjančio velykinio pasnininko – ritualai. Tradiciškai tai paskutinė diena prieš Velykas, kai galima į valias valgyti mėsos, nuo jos privalu palaipsniui iki Švariojo pirmadienio atsisakyti viso gyvulinės kilmės maisto. Todėl mėsos kepsniai ant žarijų pusryčiams, pietums ir vakarienei.

🔔 Kovo 9 d. – Dvasių šeštadienis ‘Psichosavato’ (gr. Ψυχοσάββατο). Lietuviškų Vėlinių analogas, kai prisimenami mirusieji ir lankomi kapai prieš karnavalinių renginių šėlsmą bei laiką, kai belaukiant Velykų išnyksta ribos tarp šiapusinio ir anapusinio pasaulių.

🔔 Kovo 10 d. – Karnavalinių renginių pradžia ‘Tis Apokreo’ (gr. Της Απόκρεω). Nuo šios dienos karnavalinės eisenos ritasi per visos Graikijos miestus, miestelius ir kaimus, o žmonės net eidami į darbą rengiasi maskaradiškai – beje, ypač tą daro per Dūmų ketvirtadienį, nuo kurio prasideda persirengėlių šėlsmo fejerija absoliučiai visur!

🔔 Kovo 17 d. – Didysis karnavalas ir sūriovalgių diena ‘Tirofagu’ (gr. Τυροφάγου). Pačios didžiausios karnavalinės eisenos ilgametes karnavalų tradicijas saugančiuose miestuose: viena didžiausių karnavalinių eisenų, kasmet sutraukianti 40-50 tūkstančių (!) persirengėlių vyksta Kretoje, Retimno mieste. Sūris – paskutinis gyvulinės kilmės produktas, kurį tądien tradiciškai galima valgyti.

🔔 Kovo 18 d. – Švarusis pirmadienis ‘Kathara devtera’ (gr. Καθαρά Δευτέρα). Nedarbo diena visoje Graikijoje, kai šeimininkės tvarko namus ir dengia stalus, ant kurių negali būti jokio gyvulinės kilmės maisto, tiksliau – jokio maisto iš gyvūnų, kurių kraujas raudonas, net žuvies. Todėl stalai nukraunami jūros gėrybėmis ir specialiais Švariojo pirmadienio patiekalais.

🔔 Kovo 25 d. – Dievo Motinos Apreiškimo šventė ‘Evangelismos tis Theotoku’ (gr. Ευαγγελισμός της Θεοτόκου) ir Graikijos nepriklausomybės diena, nes būtent per Dievo Motinos Apreiškimo šventę 1821 metais buvo pašventinta Graikijos Didžiojo sukilimo vėliava. Pirma diena per velykinį pasninką, kai galima valgyti žuvį. Nepriklausomybės dienos proga visoje Graikijoje – nedarbo diena.

Balandžio mėnesį, svarbios šventės:

🔔 Balandžio 23 d. – įprastai švenčiamos Jurginės ‘Agiou Georgiju’ (gr. Αγίου Γεωργίου), bet… ši visiems graikams labai svarbi šventė šiemet patenka į velykinį pasninką, todėl bus nukelta į antrą Velykų dieną. Tad su Jurginėmis graikus šiemet sveikinkite ne balandžio 23 d., o gegužės 6 d.

🔔 Balandžio 27 d. – Lozoriaus šeštadienis ‘Savato tu Lazaru’ (gr. Σάββατο του Λαζάρου’). Diena, kai Kristus iš numirusiųjų prikėlė Lozorių. Diena, kai visiems ir visur reikia linkėti sveikatos ir valgyti ‘lazarides’ – tik per Lozoriaus šešatdienį kepamus žmogaus formos sausainėlius.

🔔 Balandžio 28 d. – Palmių sekmadienis ‘Kyriaki ton Vaion’ (gr. Κυριακή των Βαίων). Lietuviško Verbų sekmadienio atitikmuo, kai ortodoksų cerkvės puošiamos palmių šakelėmis, o tikintieji per pamaldas šventinami ir vandeniu, ir laurų lapais. Antra diena per velykinį pasninką, kai galima valgyti žuvį.

🔔 Balandžio 29 d. – Didžiosios savaitės ‘Megali Evdomada’ (gr. Μεγάλη Εβδομάδα) pradžia.
Kiekviena Didžiosios savaitės diena yra kupina gilių tradicijų ir ritualų, apie kuriuos būtinai papasakosiu jai prasidedant tiek per feisbuką, tiek gyvai, jei tuo metu būsite Kretoje.

Gegužės mėnesį, Velykos Graikijoje 2024:

🔔 Gegužės 1 d. – įprastai švenčiama ‘Protomaja’ (gr. Πρωτομαγιά). Graikų labai mėgstama pavasario ir gėlių šventė, kuri tuo pačiu sutampa su tarptautine darbo žmonių švente. Bet per velykinį pasninką, o ypač per Didžiąją savaitę negalima jos švęsti! Dar oficialiai nepaskelbta, bet greičiausiai šiemet ji bus perkelta į gegužės 7 d., kuri bus trečia iš eilės Velykų nedarbo diena.

🔔 Gegužės 4 d. – Didysis šeštadienis ‘Megalo Savato’ (gr. Μεγάλο Σάββατο). Diena, kai visose gyvenvietėse ruošiami velykiniai laužai, kurie skambant šventyklų varpams uždegami vidurnaktį, kad pašventintos ugnies liepsnose sudegtų visos praėjusių metų negandos ir pasaulis atgimtų naujam gyvenimui. Būtina sulaukti vidurnakčio ir iš cerkvės parsinešti į namus šventos ugnies.

🔔 Gegužės 5 d. – šventos Velykos ‘Agio Pascha’ (gr. Άγιο Πάσχα). Kristaus prisikėlimo, pavasario, atgimimo ir atsinaujinimo šventė. Pati svarbiausia metuose, Graikijoje ši šventė svarbesnė už Kalėdas ir Naujuosius metus. Visa Kreta ir Graikija pakvimpa ant laužo kepama aviena, stalai nukraunami mėsos patiekalais, visiems linkima gerų ir sėkmingų metų.

🔔 Gegužės 6 d. – antroji Velykų diena, nedarbo diena. Jei pirma Velykų diena skirta šeimai, tai antrą dieną keliaujama į svečius. Šiemet dėl aukščiau nurodytų priežasčių svečių lankymas prasitęs, nes greičiausiai ir gegužės 7 d. bus nedarbo diena visoje Graikijoje.

Planuojate atostogas Kretoje pavasarį?

Velykos Graikijoje 2024 – ar pasiruošę jas švęsti kartu su graikais? 😉 Jei taip, planuokite pavasario atostogas jau dabar kreipdamiesi į mudu su Jurgita feisbuko žinute @ManoKreta ar el. paštu manokreta@gmail.com – pasistengsime padaryti viską, kad pajaustumėt graikiškų Velykų magiją dievų ir žmonių saloje Kretoje ☀ ☀ ☀

Norėtumėte sutikti Velykas Kretoje? Kiekvienais metais, organizuojame šios šventės sutiktuves Kretos kalnuose. Norite prisijungti? Susisiekite su Audriumi MANO KRETA, atsiųskite savo užklausą spauskite čia>>


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale SALA rasite daugiau Kretos istorijų, atradimų, įdomių patirčių, spauskite čia >>

Rubrikoje „Naudinga žinoti“ rasite įdomios ir naudingos informacijos, kuri padės planuotis atostogas Kretoje bei Santorinyje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie Kretos praeitį ir dabartį, istorines ir patyrimines keliones po salą? Susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

„Kretos Skoniai” el. parduotuvėje galite įsigyti skaniųjų produktų iš Kretos: ypač tyro alyvuogių aliejaus, alyvuogių, ekologiškų žolelių ir arbatų, medaus, padažų ir pagardų. Parduotuvę rasite čia: https://kretosskoniai.lt/ Produktus siunčiame per Omniva paštomatus visoje Lietuvoje.

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.