Tūkstantmečiai alyvmedžiai

Tūkstantmečiai alyvmedžiai. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Tūkstantmečiai alyvmedžiai. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Tūkstantmečiai alyvmedžiai. Kretoje netrūksta alyvmedžių, kurie savo amžių skaičiuoja tūkstantmečiais, bet ne kiekvienas gali papasakoti tokią karingą istoriją kaip šis išsišakojęs senelis, augantis vakarinėje salos dalyje tarp Voukoulies regiono kalvų pasislėpusio Palea Roumata kaimo pašonėje.

Alyvmedžiui – apie 3000 metų, jo kamieno perimetras – 10,5 metro, šaknyno perimetras – 21,6 m. Spėjama, kad jis išdygo arba buvo pasodintas tamsiaisiais senovės Graikijos amžiais, t.y. apie 1100-800 metais prieš mūsų erą. Medis vis dar žaliuoja ir kasmet duoda šiokį tokį alyvuogių derlių.

Labiau už jo derlių yra svarbesnė ‘kufala’ (gr. κουφάλα) – šiuo archaišku graikišku žodžiu vietiniai gyventojai vadina drevę, susidariusią medžio kamiene prieš kelis šimtus metų. Ilgą laiką į ją buvo galima patekti tik iš viršaus, skylę puikiai dengė kur kas tankesnė laja negu dabar.

Kuo pasitarnavo alyvmedžio drevė?

Ypatingai alyvmedžio drevė pasitarnavo Osmanų imperijos, o vėliau – ir hitlerinės okupacijos metais. Kretą okupavus turkams, XVIII-XIX a. kaimo vyrai kamieno ertmėje slėpdavo savo ginklus, jų slėptuvės okupantai taip niekada ir nerado. Ten pat ginklai buvo slepiami ir į kaimą atėjus vokiečių okupantams: 1941-aisiais svarbiame Anavos mūšyje partizanai naudojo ginklus, kuriuos nuo priešo išsaugojo alyvmedžio drevė. Palea Roumata kaimą užėmus vokiečiams, medis tapo penkių kaimo seniūnų susitikimo vieta: jie drevėje palikinėdavo vienas kitam slaptas žinutes arba sulysdavo apsitarti. Dar ir dabar vietiniai gyventojai mėgsta gyvai pademonstruoti, kad be didelio vargo į alyvmedžio kamieną telpa penki vyrai.

Bet Palea Roumatos medžio kamiene galima įsitaisyti ir vienam. Dabar jo drevė nėra uždara ir joje stovi tradicinė kretietiška kėdė, tarsi kviečianti prisėsti tuos, kurie nori pajusti šio senolio globą.

Norite apsilankyti ypatingose Kretos vietose? Tūkstantmečiai alyvmedžiai yra keliose Kretos salos vietose ir ten galima užsukti. Susisiekite su MANO KRETA, keliaukite asmeninėje ekskursijoje su Audriumi >>


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale SALA rasite daugiau Kretos istorijų, atradimų, įdomių patirčių, spauskite čia >>

Rubrikoje „Naudinga žinoti“ rasite įdomios ir naudingos informacijos, kuri padės planuotis atostogas Kretoje bei Santorinyje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie Kretos praeitį ir dabartį, istorines ir patyrimines keliones po salą? Susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.