Timios Stavros ant Kofinas viršukalnės

Timios Stavros ant Kofinas viršukalnės. Medinis kryžius. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Timios Stavros ant Kofinas viršukalnės, jo kryžius 1231 metrų aukštyje virš jūros lygio ant Kofinas viršūnės Asterousios kalnuose pietų Kretoje. Žinau, kad šiandien jį lies dešimtys, o gal net šimtai rankų, nes šiandien, rugsėjo 14 d. – Kryžiaus Išaukštinimo šventė. Per ją tikintieji graikai ortodoksai kopia į Kryžiaus Išaukštinimo cerkves, pastatytas ant kalvų ir kalnų viršūnių. Jei šiuo metu esate Kretoje, galite prisijungti prie šventinių procesijų arba galite pasiekti kurią nors viršūnę patys.

Apie Timios Stavros šventę

Timios Stavros (gr. Τίμιος Σταυρός) arba lietuviškai sakant Kryžiaus Išaukštinimas – krikščioniška šventė, kuri, pasak graikų ortodoksų, įtvirtinta 335 metų rugsėjo 14 d., kai Jeruzalės vyskupas šv. Makarijus ant Golgotos kalno iškėlė didžiulį kryžių, tuo įprasmindamas savo tarnystės pabaigą: imperatoriaus Konstantino Didžiojo motinos šv. Elenos pavedimu jis vykdė kasinėjimus Golgotos kalne ir surado Kristaus kapą bei kryžiaus, ant kurio buvo nukryžiuotas Jėzus, dalių. Tą pačią dieną dalyvaujant pačiam imperatoriui Konstantinui Didžiajam buvo pašventinta iki šių dienų išlikusi ir piligrimų gausiai lankoma Šventojo Kapo bazilika Jeruzalėje.

Timios Stavros ant Kofinas viršukalnės. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Toje bazilikoje buvo saugomos atrastos Švento Kryžiaus dalelės, bet persams užėmus Jeruzalę, kryžiaus likučiai buvo pagrobti. Ir tik 627 m. imperatorius Heraklijus nugalėjęs persus iš karaliaus Chosrojaus atgavo šv. Kryžiaus dalį, kurią parsigabeno į Konstantinopolį ir galutinai religiniame kalendoriuje įtvirtino rugsėjo 14 d. kaip Kryžiaus Išaukštinimo šventę. Ją iki šių dienų mini tiek Rytų, tiek Vakarų krikščionys.

Skirtingi šaltiniai mini skirtingas Kryžiaus Išaukštinimo šventės įsitvirtinimo versijas. Bet įdomu tai, kad niekas tiksliai negali pasakyti, kiek Švento Kryžiaus dalelių iš viso yra pasaulyje. Viename Graikijos šv.Atono kalno monistinės respublikos vienuolyne saugomo Švento Kryžiaus gabaliukas numeruojamas 886 numeriu. O rusų archeologas, profesorius Anatolijus Frolovas savo knygoje „Šventojo Kryžiaus dalys ir jų garbinimo tyrinėjimai“ (1961 m.) pateikia net 1150 nuorodų į kryžiaus daleles, išsibarščiusias po visą pasaulį.

Timios Stavros ant Kofinas viršukalnės – abejingų nepaliekanti vieta, kuria galite aplankyti kartu su MANO KRETA, asmeninės ekskursijos metu, susisiekite užpildydami užklausą čia >>


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale rasite daugiau straipsnių bei nuorodų apie šventąsias vietas ir vienuolynus Kretoje ir Graikijoje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie piligrimines vietas, vienuolynus Kretoje ar Graikijoje, susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.