Pas brolius bazilijonus Vilniuje

Pas brolius bazilijonus Vilniuje. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Pas brolius bazilijonus Vilniuje. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Ar buvote užsukę pas brolius bazilijonus Vilniuje? 🇱🇹🇬🇷🇺🇦 Ne veltui po klausimu sudėjau tris vėliavas: Vilniuje nežinau kitos vietos, kuri taip tampriai būtų susijusi su Lietuva, Graikija ir Ukraina – praeitą savaitę išvykdamas iš Vilniaus užsukau į Švč. Trejybės Graikų apeigų katalikų (unitų) bažnyčią Aušros Vartų gatvėje.

Naiviai tikėjausi sutikti brolius bazilijonus ar tėvą Tadą, su kuriuo susipažinau prieš porą metų su bendraminčiais aiškindamasis, kiek Vilniuje yra Kretos ir Graikijos (apie tai detaliau esu pasakojęs čia: www.manokreta.lt/vilniuje-yra-graikijos-ir-kretos) – akivaizdu, kad jie karo Ukrainoje kontekste užsiėmę kur kas svarbesniais darbais.

Bet bažnyčia buvo atidaryta. Tuščia ir atidaryta. Pasijaučiau kaip Kretoje, kur gali patekti į bet kuriuos maldos namus vos pastūmęs duris ar pasukęs spynoje paliktą raktą. Viduje tylu, paprasta, maksimaliai tvarkinga, kiek gali būti tvarkinga nuolatiniam remonte esančioje banyčioje – dėl lėšų stygiaus broliai bazilijonai metų metais remontuoja Švč. Trejybės bažnyčią savo rankomis. Per daug nešaukdami ir neprašydami pagalbos iš Lietuvos valstybinių institucijų. Nors… galėtų prašyti. Juk Šv. Bazilijaus Didysis ordinas, kuriam priklauso broliai bazilijonai – vienintelis krikščioniškas ordinas įkurtas Lietuvoje.

Istoriškai susiklostė

Išdidūs bazilijonai. Kaip ir jų tautiečiai ukrainiečiai. Taip jau istoriškai susiklostė, kad prieš 405 metus, 1617-aisiais Vilniuje įkurtas Šv. Bazilijaus Didysis ordinas daugiausiai vienija ukrainiečius, kurie savo katalikiškose pamaldose laikosi graikų ortodoksų apeigų. Prieš porą metų per susitikimą tėvas Tadas mums giedojo graikiškai – tuo įrašu vėl dalinuosi komentare po šia žinute.

Daug peripetijų bazilijonų istorijoje. Ir dauguma jų sudėtos į vieną knygą, kuri kaipmat krito man į akis spengiančioje Švč. Trejybės bažnyčios tyloje. Knyga tiesiog buvo padėta prie aukų dėžutės su lapeliu, ant kurio įrašyta kaina. Jokio prekystalio, jokio pardavėjo: nori – imk, o pinigus už knygą tiesiog įmesk į aukų dėžutę. Vėlgi – visai kaip Kretoje.

„Lietuva – Ukraina: religija, mokslas, kultūra Vilniaus vienuolių bazilijonų veikloje“ – taip vadinasi visomis prasmėmis masyvi Lietuvos religijos istorikės dr. Aldonos Vasiliauskienės mokslinė studija, kurią dabar jau sugrįžęs į Kretą vis atsiverčiu, kad daugiau sužinočiau, kiek daug bendro tarp Lietuvos ir Ukrainos. Kiek daug Lietuvos ukrainiečiai su broliais bazilijonais prisidėjo prie švietimo bei jaunimo ugdymo. Pavyzdžiui, po to, kai 1773 m. buvo panaikintas Jėzuitų ordinas (jis vėliau atkurtas 1814 m.), bazilijonai perėmė kai kurias jų kolegijas – 1774 metais Šv. Bazilijaus Didysis ordinas globojo apie 300 mokyklų.

Broliai bazilijonai

Neabejoju, kad broliai bazilijonai ir dabar dirba daug prasmingų, plačiai neaprašomų darbų. Kai apie juos sužinosiu daugiau, dalinsiuosi informacija. O kol kas tiesiog kviečiu užsukti pas brolius bazilijonus Vilniuje (Aušros Vartų g. 7B) arba paaukoti jų veiklai, pagal šiuos duomenis, kuriuos radau užrašytus skelbime Švč. Trejybės bažnyčioje:

• Sąskaitos Nr. LT657300010002453762 / Swedbank

• Šv. Juozapato bazilijonų ordino Vilniaus vienuolynas

• Registracijos Nr. 192101358


Atostogaujant Kretoje norėtumėte atsidurti tokioje išskirtinėje vietoje? Užsukti į šį ar panašų, pasislėpusį paplūdimį? Keliaukite su MANO KRETA asmeninėje ekskursijoje >>

Tinklaraštyje ir kelionių žurnale rasite daugiau straipsnių bei nuorodų apie šventąsias vietas ir vienuolynus Kretoje ir Graikijoje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie piligrimines vietas, vienuolynus Kretoje ar Graikijoje, susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.