Kretoje yra cerkvė skirta šventajai Meilei

Kretoje yra cerkvė skirta šventajai Meilei. Ikona. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Kretoje yra cerkvė skirta šventajai Meilei. Kada gi daugiau apie ją papasakoti, jei ne šiandien, vasario 14-ąją, kai bemaž pusė pasaulio kalba apie meilę 💓

Šventoji Meilė nieko neturi bendro su šventuoju Valentinu, kuris krikščioniškame pasaulyje prisimenamas vasario 14 d. ir apie kurio palaikus neseniai rašiau savo reportaže iš kelionės po Italijos sostinę Romą – http://bit.ly/2SLR7vi – man buvo staigmena, kad jie saugomi graikiškiausioje Romos bažnyčioje.

Kretoje yra cerkvė skirta šventajai Meilei. Cerkvės viduje. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Ne mažesnė staigmena buvo ir šventajai Meilei dedikuotos cerkvės atradimas Psiloričio kalnų papėdėje Kretoje, nes šventoji Meilė, graikiškiau sakant, šventoji Agapė arba Ahapi (gr. Αγία Αγάπη) labai retai atskiriama nuo savo motinos, šventosios Sofijos, ir nuo savo seserų – Tikėjimo bei Vilties. Bet, kaip man juokaudami sakė Psiloričio piemenys, vienas kalnietis buvo toks įsimylėjęs, kad savo šeimos religinėms apeigoms pastatęs cerkvę nusprendė ją dedikuoti jauniausiai šv. Sofijos dukrai – Meilei.

Pagal legendą

Šventoji Sofija buvo krikščioniškąjį tikėjimą priėmusi našlė. Ji 137-aisiais mūsų eros metais Romos imperiją valdant imperatoriui Hadrianui iš Milano atkeliavo į amžinąjį miestą su trimis savo dukterimis. Joms vardus Sofija buvo davusi pagal žodžius, užrašytus pirmajame šv. Pauliaus laiške korintiečiams – „Himne meilei“. Graikiški mergaičių vardai: Pisti (gr. Πίστη) – Tikėjimas / Elpida (gr. Ελπίδα) – Viltis / Ahapi (gr. Αγάπη) – Meilė.

Dukras Sofija buvo išauklėjusi krikščioniška dvasia. Apie tai sužinojęs imperatorius liepė savo pavaldiniams pasistengti, kad mergaitės atsisakytų krikščionybės ir taptų deivės Dianos žynėmis. Iš pradžių jos buvo gundomos brangiomis dovanomis, vėliau bauginamos, o galiausiai žiauriai kankinamos, bet nė viena iš seserų neatsisakė savo motinos įskiepyto tikėjimo. Todėl buvo pasmerktos mirčiai. Mirties dieną Pisti (Tikėjimas) buvo dvylikos, Elpida (Viltis) – dešimties, o Ahapi (Meilė) – devynerių metų. Nukankintų dukterų kūnai buvo atiduoti Sofijai, kuri juos palaidojusi pati mirė po trijų dienų.

Todėl šventoji Sofija, kurios vardas išvertus iš graikų kalbos reiškia išmintį, dažnai šventuosiuose paveiksluose vaizduojama su trimis savo dukterimis – Tikėjimu, Viltimi ir Meile. Todėl išties labai keista, kai viena iš seserų atskiriama, nors… „Himne meilei“ rašoma: „…dabar pasilieka tikėjimas, viltis ir meilė – šis trejetas, bet didžiausia jame yra meilė“.

Ką reiškia vardai?

Įdomu tai, kad krikščionybei keliaujant iš krašto į kraštą Sofijos vardas nebuvo verčiamas į kitas kalbas, o jos dukterų vardai – verčiami. Angliškai – Feif, Houp, Lav (ang. Faith, Hope, Love). Rusiškai – Vera, Nadežda, Liubov (ru. Вера, Надежда, Любовь). Netgi lietuviškus atitikmenis turime – Drūvė, Viltė, Meilė – tik Drūvės vardas, atkeliavęs iš prūsų kalbos ir reiškiantis tvirtą tikėjimą, dabar labai retas.

Cerkvė skirta šventajai Meilei bus tikria lankoma! Nuo šiol įtrauksiu į MANO KRETOS asmeninių ekskursijų maršrutus – tiems, kas norės pastatyti žvakutę šventajai Meilei ir pasimėgauti ypatinga tos vietos dvasia. Būnant ten kažkaip jaučiasi, kad tas Kretos kalnų žmogus cerkvę pastatė iš meilės 🙂 💗 ☀️ Gražios šventės šiandien!


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale rasite daugiau straipsnių bei nuorodų apie šventąsias vietas ir vienuolynus Kretoje ir Graikijoje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie piligrimines vietas, vienuolynus Kretoje ar Graikijoje, susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.