Tholi fortas – mįslė Kretos istorikams

Tholi fortas – mįslė Kretos istorikams. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Tholi fortas – mįslė Kretos istorikams. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Tholi forto griuvėsiai. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Tholi forto griuvėsiai. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Tholi fortas – mįslė Kretos istorikams. Dabar čia ožkų valdos, nors akivaizdu, kad pastatas buvo statytas ne joms. Apgriuvęs, bet užuominas apie savo didybę ir svarbą išsaugojęs Tholi fortas stūkso priešais Megali Korifi kalvą šalia Platia Opsi slėnio tarp dabartinių Alagni ir Partheni kaimų vidurio Kretoje.

Datuojamas XVI-XVII amžiumi, nors pagal pamatinius akmenis nustatyta, kad fortas buvo pastatytas bizantinės tvirtovės vietoje. Tačiau Tholi forto likučiai užduoda daugiau klausimų negu yra atsakymų. Nėra išlikę jokių rašytinių šaltinių, kuriuose jis būtų minimas. Spėjama, kad jis priklausė kilmingajai venecijiečių Kornarų šeimai, nes netoli forto slėnyje stovi XV amžiuje pastatyta Šventųjų Apaštalų cerkvė, papuošta akmeniniu šios šeimos herbu. Architektūros istorikai neabejoja, kad fortas turėjo ne tik gynybinę funkciją. Manoma, kad tai buvo gana prašmatnus dviejų aukštų Kornarų šeimos dvaras su dideliais kupolais arba masyviomis arkomis dengtu vidiniu kiemu.

Panorama į Dikti kalnus nuo Tholi forto kalvos. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Panorama į Dikti kalnus nuo Tholi forto kalvos. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Tholi pavadinimo kilmė

Forto pavadinimas Tholi (gr. Θόλοι) kildinimas iš graikų kalbos žodžio ‘tholos’ (gr. θόλος), kuris reiškia kupolą. Taip pat nustatyta, kad jo architektūra buvo panaši į Sitios regione kur kas geriau išsilaikiusią Etios vilą, apie kurią esu rašęs čia: https://goo.gl/4jXcW1 Spėjama, kad fortas buvo kultūriniu ir švietėjišku centru. Tokia išvada daroma atsižvelgiant į tai, kad šalia forto dar nuo XIII amžiaus klestėjo Skilloi kaimas (venecijietiškuose raštuose jis vadinamas Sichylu), kuris 1926 metais buvo pervadintas į Kalloni.

Tholi fortas. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Tholi fortas. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Senoji cerkvė prie Tholi forto. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Senoji cerkvė prie Tholi forto. Kreta, Graikija | Mano Kreta


Rašytiniuose šaltiniuose užfiksuota, kad 1583 metais jame gyveno 273 gyventojai, kurių vaikus mokė rašto šalia buvusio Agia Fotia vienuolyno broliai. Būtent šiame kaime 1633 m. gimė ir užaugo Gerasimas Paladas (gr. Γεράσιμος Παλλαδάς) – ortodoksų cerkvės hierarchas, 1688-1710 m. buvęs Aleksandrijos patriarchu. Beje, Tholi fortas dabar kartais dar vadinamas Kalloni tvirtove. Nusigauti iki Tholi nėra labai paprasta: nors žemėlapyje nurodyta, kad į jį veda keletas kelių, kai atsiduri vietoje, supranti, kad iš kai kurių kelių jau ir žymės nelikę, o likusieji naudojami retai ir mažai prižiūrimi. Todėl iki Tholi geriausia eiti pėsčiomis praktiškai nuo Alagni kaimo. Kai šviečia skaisti vasario saulė 3-4 valandų pasivaikščiojimas su nuostabiu vaizdu į Dikti kalnus – vienas malonumas!

Norite apsilankyti išskirtinėse Kretos vietose? Susisiekite su MANO KRETA, keliaukite asmeninėje ekskursijoje su Audriumi >>


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale SALA rasite daugiau Kretos istorijų, atradimų, įdomių patirčių, spauskite čia >>

Rubrikoje „Naudinga žinoti“ rasite įdomios ir naudingos informacijos, kuri padės planuotis atostogas Kretoje bei Santorinyje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie Kretos praeitį ir dabartį, istorines ir patyrimines keliones po salą, susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.