Stavros kyšulys

Tolumoje – Stavros kyšulys. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Tolumoje – Stavros kyšulys. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Tvora einant Stavros kyšulio link. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Tvora einant Stavros kyšulio link. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Poilsio pertraukėlė. Stavros kyšulio link. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Poilsio pertraukėlė. Stavros kyšulio link. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Atšiaurus ir nesvetingas Kretos kraštas – Stavros kyšulys, ant kurio stovi jūros švyturys ir šventojo Sozono (Agios Sozon) cerkvė.

Stavros kyšulys. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Stavros kyšulys. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Legenda byloja, kad akmeninę storasienę cerkvę viduramžiais čia pastatė vieno burlaivio kapitonas. Tuomet prie Kretos krantų jo laivas pateko į didžiulę audrą, stiprus vėjas jį pradėjo nešti tiesiai į Stavros kyšulio uolas. Kapitonas ėmė melstis, žadėdamas, kad, jeigu laivas nesuduš, jis ant kyšulio pastatys cerkvę tam šventajam, kurio šventė yra tą lemtingąją dieną. Laivui per stebuklą pavyko išvengti aštrių Stavros kyšulio uolų. O kapitonas išpildė savo pažadą. Kadangi į audrą jis su savo įgula pateko rugsėjo 7 d., ant kyšulio jis pastatė šventajam Sozonui skirtą cerkvę. Nes būtent tą dieną ortodoksai prisimena šį III amžiuje Kilikijoje gyvenusį kankinį, šlovinusį krikščionybę.

Stavros kyšulys. Lipame uolomis. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Stavros kyšulys. Lipame uolomis. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Stavros kyšulys. Jūros mėlynė. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Stavros kyšulys. Jūros mėlynė. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Cerkvės pavadinimo kilmė

Kita vertus, Sozono vardas kildinamas iš graikų kalbos žodžio ‘sozo’ (gr. σώζω), kuris reiškia „saugoti“. Senovės Graikijoje dažnai Sozono epitetas buvo pridedamas prie dievo Dzeuso vardo, šlovinant jį kaip saugotoją ir globėją. Kai kuriuose senuose venecijiečių žemėlapiuose nurodoma, kad antikos laikais ant dabartinio Stavros kyšulio buvo Dzeusui skirta šventykla. Ir visas pusiasalis vadinosi Dzeuso vardu – Akti Zeus. Todėl gali būti, kad įsigalint krikščionybei ir siekiant, kad žmonės kuo greičiau pamirštų senuosius savo dievus. Dzeuso vardas buvo tiesiog pakeistas jo epitetu, kuris sutapo su krikščionio kankinio vardu.

Stavros kyšulys. Agios Sozon cerkvėje. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Stavros kyšulys. Agios Sozon cerkvėje. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Agios Sozon cerkvė Stavros kyšulyje ilgą laiką buvo pastoviai baltinama, kad būtų iš tolo matoma ir įspėtų laivų kapitonus apie tykantį pavojų. 1921 metais ant kyšulio buvo pastatytas metalinis jūros švyturys, kuris buvo prižiūrimas iki 1949-ųjų. Vėliau jį visiškai sugraužė jūros druska. Naujasis švyturys ant kyšulio pastatytas visai neseniai, kai atsirado fotoelementai ir saulės baterijos. Jų dėka dabar kasnakt Stavros kyšulio gale žybsi švyturio lempelė, įspėdama naktį link Kretos plaukiančius laivus. Nepaisant to, tikintieji Agios Sozon cerkvę baltina ligi šiol. Stavros kyšulys – įspūdinga vieta, o ėjimas iki jo – tikrai nepamarštamas patyrimas.

Norite apsilankyti ypatingose Kretos vietose? Ten, kur patekti nėra taip paprasta? Susisiekite su MANO KRETA, keliaukite asmeninėje ekskursijoje su Audriumi >>


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale SALA rasite daugiau Kretos istorijų, atradimų, įdomių patirčių, spauskite čia >>

Rubrikoje „Naudinga žinoti“ rasite įdomios ir naudingos informacijos, kuri padės planuotis atostogas Kretoje bei Santorinyje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie Kretos praeitį ir dabartį, istorines ir patyrimines keliones po salą, susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.