Šafranas

Šafranas. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Šafranas – prieskonių karalius – yra kilęs iš Kretos! Šafraną žinojo, jį rinko ir juo prekiavo Mino civilizacijos kretiečiai bronzos amžiuje (3000 m. prieš mūsų erą).

Keletas įdomių faktų:

• Šafranas yra pats brangiausias prieskonis pasaulyje: vieno gramo kaina gali siekti 8 eurus.

• Prieskonis renkamas iš šafraninio kroko ‘crocus sativus’ žiedų, iš kiekvieno paimant tik tris gijas – purkas. Viename šafrano grame – rankomis skintos vidutiniškai 150 žiedų gijos!

• Mino civilizaciją menančiuose Knoso rūmuose Kretoje rastos kelios freskos, vaizduojančios šafraninius krokus ir jų rinkimą. Restauratorių atkurtos freskos eksponuojamos Herakliono archeologijos muziejuje.

• Dabar šafraniniai krokai auginami specialiuose ūkiuose, laukinėje gamtoje jie nesutinkami, botanikai mano, kad ‘crocus sativus’ protėvis buvo Kretoje augantis ‘crocus cartwrightianus’ (labai panašus į ‘crocus sieberi’)

• Tikras kretietiškas šafranas – didelė retenybė net salos prieskonių parduotuvėlėse, bet jose siūloma įsigyti puikios kokybės ekologiško graikiško šafrano, kurio vieno gramo kaina – 4-5 Eur.

• Graikiško šafrano auginimu labiausiai garsėja Krokos miestelis ir aplink jį esantys nedideli kaimai netoli Kozani miesto šiaurės Graikijoje, Makedonijoje: čia sukurtam šafrano rinkėjų kooperatyvui priklauso apie 2000 narių.


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale rasite daugiau straipsnių bei nuorodų apie gastronominius atradimus Kretoje ir Graikijoje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti dėl tradicinių Kretos ir Graikijos valgių, susisiekite tiesiogiai – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.