Psiros sala – trokštantiems jūrinių nuotykių Kretoje

Krištoliniai Kretos jūros vandenys prie Psiros salos. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Krištoliniai Kretos jūros vandenys prie Psiros salos. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Psiros sala – trokštantiems jūrinių nuotykių Kretoje. Trijų valandų kruizą į Psiros salą nuo šiol įtraukiu į savo maršrutus ekskursijoms po rytinę Kretą. Nes tai – nuotykis laukinėje gamtoje, galimybė pasivaikščioti po restauratorių nepagražintus Mino civilizaciją menančius griuvėsius ir šansas išsimaudyti tyruose vandenyse, įšokant į juos tiesiai iš laivo.

Psira – nedidelė, vos 1,518 kv.km salelė Mirabelo įlankoje rytų Kretoje. Aukščiausias jos taškas virš jūros lygio iškilęs 79 metrus, bet praktiškai visi krantai – statūs, smingantys tiesiai į jūrą. Tik pietinėje į Kretą žvelgiančioje salelės pusėje yra trys nedideli paplūdimiai. Psiros gyventojai – žuvėdros, triušiai, pelės, kirstukai, driežai ir visas tuntas įvairiausių vabzdžių. Kaip gi be jų: juk pati sala – tai vabzdys: tokį pavadinimą Psiros sala gavo dėl savo panašumo į utelę, graikiškai ‘psira’ (gr. ψείρα) – utelė.

Pirmyn į Psiros salą. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Pirmyn į Psiros salą. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Psiros sala. Kapitonas prie šturvalo. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Psiros sala. Kapitonas prie šturvalo. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Priekyje – Psiros sala. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Priekyje – Psiros sala. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Psiros sala ir Mino civilizacijos palikimas

Kažkada čia gyveno žmonės. Archeologai Psiroje yra suradę Mino civilizacijos miesto likučius, kurie dabar atkasti stūkso po atviru dangumi. Spėjama, kad gyvenvietė čia klestėjo 1700-1450 metais prieš mūsų erą, ją nuo žemės paviršiaus nušlavė Santorinyje buvusio ugnikalnio išsiveržimas. Pagal kitus radinius archeologai teigia, kad Psiroje buvo gyvenama dar Bronzos amžiuje, t.y. 4-ame tūkstantmetyje prieš mūsų erą. Taip pat jie daro išvadą, kad iki Santorinio išsiveržimo Psira buvo Kretos dalimi.

Plaukiame į Psiros salą. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Plaukiame į Psiros salą. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Psiros sala – trokštantiems jūrinių nuotykių Kretoje! pastato sienos Psiros saloje. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Psiros sala – trokštantiems jūrinių nuotykių Kretoje! pastato sienos Psiros saloje. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Psiros sala – trokštantiems jūrinių nuotykių Kretoje! Prie Psiros krantų. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Psiros sala – trokštantiems jūrinių nuotykių Kretoje! Prie Psiros krantų. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Pirmasis Psirą 1906-07 metais tyrinėjo JAV archeologas Richardas Seageris. Gerokai vėliau iš jo estafetė peremė tėvynainis Philipas P. Betancourts ir graikas Kostis Davaras, saloje užtrukę net aštuonis metus: nuo 1984 iki 1992 metų. Vienas svarbiausių jų radinių – vadinamasis Rytonų namas, nes jame buvo rasta specifinių senovės indų – rytonų, kurie, kaip spėjama, buvo naudojami religinėse apeigose. Dauguma radinių iš Psiros dabar saugomi Herakliono archeologijos muziejuje.

Dabar niekas netrukdo pasivaikščioti po archeologų darbo vietą ir žiūrint į akmeninius griuvėsius įsivaizduoti, kaip atrodė šis nedidelis Mino civilizaciją menantis miestas. Plaukimas nuo Kretos krantų iki Psiros griuvėsių užtrunka gerą pusvalandį, bet šią atrakciją sugalvojęs kapitonas Manolis visada nusiteikęs parodyti daugiau: esant geram orui jis mielai apiplaukia visą salelę, leisdamas pasigrožėti nuostabiais laukiniais peizažais. Tokį kruizą jis surengė ir man su žmona Jurgita.

Norite apsilankyti išskirtinėse Kretos vietose? Plaukti jūra, grožėtis Kretos panorama? Susisiekite su MANO KRETA, keliaukite asmeninėje ekskursijoje su Audriumi >>


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale SALA rasite daugiau Kretos istorijų, atradimų, įdomių patirčių, spauskite čia >>

Rubrikoje „Naudinga žinoti“ rasite įdomios ir naudingos informacijos, kuri padės planuotis atostogas Kretoje bei Santorinyje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie Kretos praeitį ir dabartį, istorines ir patyrimines keliones po salą? Susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.