Čia gyveno prieš 4500 metų

Čia gyveno prieš 4500 metų. Audrius žvalgosi. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Čia gyveno prieš 4500 metų. Audrius žvalgosi. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Čia gyvenimas virė prieš 4500 metų! Neįtikėtina, tiesa? Už posūkio – tvora su dviem spynom užrakintais vartais ⚠️

Taip jau būna Kretoje, kad naujų atradimų keliuose (apie kuriuos rašiau čia >> ) pasitaiko kliūčių. Bet prie tos kliūties kaip koks Dzeuso siųstas Hermis atsiranda vietinis kalnietis. O sužinojęs tikslą gudriai mirkteli: „Jei nebūsi aklas, matysi ne tik kelią, bet ir takelius. Jei atskirsi, kuris yra žmonių, o ne avių, rasi ir įėjimą“.Radom, įėjom, apsižiūrėjom.

Ar griuvėsiai kelia susižavėjimą?

Žinau, kad griuvėsiai retai kam kelia susižavėjimą. Jei per MANO KRETOS ekskursijas užsuku į kokią archeologinę vietovę, visada prašau keliautojų įjungti fantaziją. Pasistengti įsivaizduoti, kad prieš tris ar keturis tūkstančius metų čia gyveno žmonės. O svarbiausia – pajausti tos vietos išskirtinumą suvokiant, kad prieš tūkstantmečius kažkas toje pačioje vietoje matė tą pačią saulę, tą patį dangų, tuos pačius kalnus… ⛰

Šiems sienų fragmentams prie Thripti kalnų rytų Kretoje – mažiausiai 4500 metų. Herakliono archeologijos muziejuje saugomas čia surastas puikiai išlikęs keramikinis indas ilgu piltuvėliu datuojamas 2500 metais prieš mūsų erą.

Čia gyveno prieš 4500 metų. Pastatų sienos. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Čia gyveno prieš 4500 metų. Pastatų sienos. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Archeologai sako, kad būtent tuo metu klestėjo ir gyvenvietė. Tą byloja ir panašiu laikotarpiu datuojamas vadinamasis „raudonas namas“. Labiau rūsį nei namą primenantis pastatas taip pavadintas dėl rudai raudono tinko, kuris saulėtekio spinduliuose dar labiau įrausta.

Palyginus su kitų namų likučiais „raudonas namas“ – puikiai išlikęs. Nerealu suvokti, kad kažkas prieš 4500 metų dėliojo tuos akmenis, gyveno ir vaikščiojo siauromis gyvenvietės gatvelėmis – geriau įsižiūrėjus galima atskirti praėjimus tarp buvusių pastatų. „Jei surasi įėjimą, per daug niekam nepasakok, kur buvai ir kaip ten patekai, – prašė kalnietis. – Kas ieškos ir domėsis, pats suras“ 🕵️‍♀️🏺☀️ O gal tai buvo žmogumi pasivertęs Hermis?

Čia gyveno prieš 4500 metų. Vaizdas į Tripti kalnus. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Čia gyveno prieš 4500 metų. Vaizdas į Tripti kalnus. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Norite apsilankyti ypatingose ir išskirtinėse Kretos vietose? Susisiekite su MANO KRETA, keliaukite asmeninėje ekskursijoje su Audriumi >>


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale SALA rasite daugiau Kretos istorijų, atradimų, įdomių patirčių, spauskite čia >>

Rubrikoje „Naudinga žinoti“ rasite įdomios ir naudingos informacijos, kuri padės planuotis atostogas Kretoje bei Santorinyje, spauskite čia >>

Turite klausimų? Norite mūsų pasiteirauti apie Kretos praeitį ir dabartį, istorines ir patyrimines keliones po salą? Susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.