Preveli palmių paplūdimys, Kurtaliotiko ir Kisiano tarpekliai

Preveli palmių paplūdimys, Kreta, Graikija | Mano Kreta

Preveli palmių paplūdimys – pats lankomiausias pietų Kretos paplūdimys, kasmet sutraukiantis tūkstančius turistų. Kaip bebūtų Preveli kaip magnetas traukia romantikus ir įsimylėjelius – ir dėl egzotiškų vaizdų, ir dėl širdies formos uolos, stūkstančios prie pat kranto – jos tiesiog būtina nusifotografuoti!

Preveli paplūdimys ir palmių giraitė

Nors paplūdimys nėra organizuotas, t.y. jame nėra gultų ir skėčių. Nuo kaitrios saulės galima pasislėpti po eglūnais, augančiais kiek arčiau paplūdimio nei palmės arba po savo atsineštu skėčiu. Iš tarpeklio į paplūdimį ištekančios upės žiotyse natūraliai susiformavusi gana didelė gėlo vandens užtvanka – tarsi ežeras, kuriame galima nusiplauti druską po maudynių jūroje. Be to, paplūdimyje atostogų sezono metu veikia nedidelė užeiga, kur galima nusipirkti gėrimų ir užkandžių. Prie jos yra tualetai.

Preveli paplūdimiu baigiasi įspūdingasis Kourtaliotiko tarpeklius susijungiantis Kisiano tarpekliu, kurio dugnu bėga Didžioji upė – ‘Megas Potamos’. Jos krantai natūraliai apaugę kretietiškomis datulinėmis palmėmis, jų lapai meta jaukų šešėlį, todėl pasivaikščioti po mišką smagu net karštomis vasaros dienomis.

Iki pat Preveli paplūdimio neįmanoma privažiuoti – nėra kelio: arba iš vienos, arba iš kito paplūdimio pusės veda kalnų takelis palei pakrantę. Patogiausia Iki Preveli privažiuoti nuo Retimno miesto pusės per Kurtaliotiko tarpeklį laikantis Preveli vienuolyno (Moni Preveli) krypties. Neprivažiavus vienuolyno yra nusukimas į kairę – į didelę automobilių stovėjimo aikštelę, nuo kurios ir veda kalnų takas iki pat paplūdimio. Nusileidimas statokas – apie 120 metrų altitudėje, todėl prieš nusileidžiant reikia įvertinti savo jėgas: ar pakaks fizinių pajėgumų pakilimui atgalios.

Be abejo, iki Preveli paplūdimio galima nusigauti ir jūra. Atostogų sezono metu iš netoliese esančių Plakias arba Agia Galini kurortų kursuoja laiveliai. Jų grafikas kinta, todėl geriausia viename iš nurodytų kurortų būti ne vėliau kaip 10:00 val. ryto. Uoste susirasti skelbimus arba pasiklausti, kada plaukia laiveliai į Preveli palmių paplūdimį.

Preveli vienuolynai

Žemutinis vienuolynas ‘Kato Preveli’

Važiuojant su automobiliu iki Preveli palmių paplūdimio pakeliui patartina aplankyti Šv. Jono Teologo (Evangelisto) vienuolyną. Seniausioji dalis – žemutinis vienuolynas ‘Kato Preveli’ – buvo įkurta antrojo Bizantijos laikotarpio metu X–XI amžiuje. Tarp kitko, tuo metu, kai daugiausia vienuolynų buvo statoma pietinėje Kretoje.

1646 metais per Kretos karą žemutinis vienuolynas buvo sugriautas, bet vėliau ne kartą atstatytas, kol galiausiai 1970 metais visiškai apleistas. Dabar jis būna atidarytas tik atostogų sezono metu ir per religines šventes. Žemutiniame vienuolyne įrengta nedidelė Kretos laisvės kovų muziejinė ekspozicija. Prie žemutinio vienuolyno išlikęs ir įspūdingas 13,5 metrų ilgio ir 7 metrų pločio akmeninis arkinis tiltas, statytas XVIII amžiaus pradžioje.

Viršutinis vienuolynas ‘Piso Preveli’

Viršutinis vienuolynas ‘Piso Preveli’ įkurtas XVI amžiaus pabaigoje, ant vienuolyne esančio varpo yra išgraviruota 1594 metų data. Manoma, kad šią vienuolyno dalį pastatė Preveli šeima Venecijos Respublikos valdymo laikais. Vienuolynas irgi nukentėjo per 1645–1669 metų Kretos karą, bet atsigavo ir tapo vienu iš jų Kretos laisvės kovų bastionų. Nuo 1770 iki 1892 metų vienuoliai nuolat dalyvavo arba organizavo pasipriešinimo sukilimus prieš Osmanų imperijos okupantus, puoselėjo slaptąsias graikų mokyklas.

Balkanų karo metu 1912 metais daugelis vienuolių išvyko savanoriais į karą Epyre – Šiaurės Graikijoje. II-ojo pasaulinio karo metu vienuolynas ir aplinkiniai gyventojai teikė prieglobstį sąjungininkų kariams iš Anglijos, Australijos ir Naujosios Zelandijos. Iki pat karo pabaigos padėjo kalnuose besislapstantiems partizanams. Nors fašistinės Vokietijos kariai apgadino daugelį vienuolyno pastatų, jis buvo atkurtas, jame iki šiol gyvena vienuoliai.

Piso Preveli vienuolyne įkurtas muziejus, kuriame sukaupta šventųjų paveikslų, bažnytinių drabužių ir relikvijų kolekcija. Vienuolyne saugomas žymusis Palaiminimo kryžius: tikima, kad jo kapsulėje yra medžio gabaliukas nuo kryžiaus, ant kurio buvo nukryžiuotas Jėzus. Pasakojama, kad šis kryžius buvo nešamas kovotojų padrąsinimui kiekvieno mūšio priešakyje.

Preveli vienuolynas nuo balandžio 1 d. iki spalio 31 d. įprastai atidarytas kasdien nuo 9:00 iki 13:30 ir nuo 15:30 iki 19:00 val. Yra įėjimo mokestis (apie 3 Eur/asm.). Būtina vilkėti ilgus drabužius: turi būti dengti keliai ir pečiai.

MANO KRETOS pasiūlymas

Viešnagę Preveli palmių paplūdimyje galiu įtraukti į maršrutą kelionei išsinuomotu automobiliu. O taip pat kviečiu jį aplankyti su asmenine MANO KRETOS ekskursija. Pasirinkite kurį variantą renkatės, spauskite oranžinį mygtuką:

TOP lankomiausių vietų Kretoje žemėlapis:

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.