Penkių šimtų metų „memoria grate“

Penkių šimtų metų „memoria grate“. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Penkių šimtų metų „memoria grate“ arba… „Čia buvo Vasia“. Patyrinėkite nuotrauką. Niekur nerandate Vasios įrašo? Žinote, kodėl? Prieš 600 metų Vasios rašė lotyniškai! Tačiau XV amžiuje jie niekuo nesiskyrė nuo dabartinių Vasių, nes nesibodėdavo įrašus apie save palikti ant tokių freskų kaip ši, kurią aptikau XIV amžiuje statytoje ir įrengtoje šv. Jurgio cerkvėje centrinėje Kretoje.

Tiesą pasakius, freską fotografavau norėdamas papasakoti, kaip Kretą okupavus osmanams musulmonai cerkvėse išdurdavo šventųjų atvaizdams akis arba apskritai subjaurodavo jų pieštus veidus. Bet apie tai papasakosiu kitą kartą ir/arba per MANO KRETOS ekskursijas, nes šįsyk dėmesį patraukė niekur negirdėta istorija apie viduramžių keliautojus, kurie, pasirodo, net cerkvių sienose išraižydavo įrašus kaip šiuolaikiniai Vasios. Jie irgi norėjo įsiamžinti!

Ir tikrai įsiamžino – tarp ikonų likę lotyniški įrašai datuojami XIV-XV amžiumi. Gerai įsižiūrėjus prie įrašo apie „memoria grate“ (liet. malonius prisiminimus) galima matyti Leonardo vardą (jis yra prie pirmojo šventojo atvaizdo iš kairės), kiek toliau – Marko ir Largo vardus. Žinant, kad tais laikais skaityti ir rašyti mokėjo gal koks 1 proc. visų Europos gyventojų, nori nenori peršasi išvada, kad taip įsiamžino išsilavinę to meto žmonės.

Įsiamžinti žmonės norėjo ir norės visais laikais. Bet kažkaip nesinorėtų, kad šv. Jurgio cerkvėje prie Marko ir Largo vardų dabar atsirastų įrašas „Čia buvo Vasia“. ⛪️ 📝

Norėtumėte užsukti į šią ar panašią, alyvmedžių giraitėje pasislėpusią cerkvę? Keliaukite su MANO KRETA asmeninėje ekskursijoje >>


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale rasite daugiau straipsnių bei nuorodų apie šventąsias vietas ir vienuolynus Kretoje ir Graikijoje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie piligrimines vietas, vienuolynus Kretoje ar Graikijoje, susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.