Panagia Faneromeni – prisilietimas prie amžinybės

Panagia Faneromeni vienuolynas – prisilietimas prie amžinybės. Vakaro panorama. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Kas pakylėja labiau: ar vaizdas į Mirabelo įlanką rytų Kretoje, ar Panagia Faneromeni vienuolynas, nuo kurio šis nuostabus vaizdas atsiveria? Atsakymo paieškos – pasakojime apie vieną seniausių ir įspūdingiausių vyrų vienuolynų Kretoje.

Daugiau nei prieš 1000 metų įkurtas Panagia Faneromeni vyrų vienuolynas – vienas svarbiausių ir įtakingiausių ortodoksų tikėjimo centrų rytų Kretoje. Labiausiai jis garsėja stebuklingąja Dievo Motinos ikona, pagal kurią ir pavadintas vienuolynas. Išvertus iš graikų kalbos Panagia Faneromeni – Apsireiškusioji Dievo Motina.

Kaip ir daugelis Kretos vienuolynų, vieta pirmiausia pakeri vaizdais, kurie atsiveria pakilus iki jo vartų 540 metrų aukštyje virš jūros lygio: po kojomis atsiduria visa Mirabelo įlanka.

Panagia Faneromeni vienuolynas – prisilietimas prie amžinybės. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Istorikai sako, kad vienuolynas buvo įkurtas apie 961 metus. Tai yra iškart po to, kai būsimasis Bizantijos imperatorius Nikiforas Fokas išvadavo Kretą iš Andalūzijos arabų okupacijos. IX amžiuje prasidėjus vis dažnesniems arabų antpuoliams, per kuriuos buvo plėšiami salos pakrantėse buvę vienuolynai, daugelis jų persikėlė aukščiau į kalnus.

Panagia Faneromeni vienuolynas – prisilietimas prie amžinybės. Cerkvės viduje. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Spėjama, kad būtent arabų verčiami pirmieji dvasiniai atsiskyrėliai ir atsidūrė tame urve, kuris dabar paverstas cerkve. Panagia Faneromeni vienuolynas rašytiniuose šaltiniuose pirmąkart paminėtas 1293 metais, aprašant 1282 m. rytų Kretoje prasidėjusį sukilimą prieš venecijiečių okupaciją: būtent tais metais vienuolyne slaptai susirinko garsių Kretos klanų atstovai aptarti pasipriešinimo prieš okupantus veiksmų.

Dabar labai sunku pasakyti, kurios vienuolyno architektūrinio ansamblio dalys yra pačios seniausios. Vaikštant po jo labirintus akivaizdu, kad vienuolynas ne kartą buvo perstatytas ir papildytas naujais statiniais. Istorikai teigia, kad tvirtovės pavidalą jis įgavo XVI-XVII amžiuje. O dabartinį savo vaizdą – XX amžiaus antroje pusėje, kai šalia vienuolyno buvo pastatyti svečių kambariai su kolonada.

Kaip čia apsilankyti?

Šiais laikais vienuolyne gali apsistoti praktiškai kiekvienas tikintysis, ieškantis dvasinės ramybės ar susitaikymo su pačiu savimi. Iki šių dienų išlikusi ir tūkstantmetė piligrimystės tradicija: kasmet artėjant Dievo Motinos šventei (rugpjūčio 15 d.) šimtai piligrimų kyla pėsčiomis į Panagia Faneromeni iš artimiausiai esančių Agios Nikolaos ir Ierapetros miestų, nelengvoje kelionėje sugaišdami ne mažiau kaip 6 valandas. Per šventę iš vienuolyno lobynų išimama ir senoji ikona, kuriai – daugiau nei 1000 metų.

Pačioje cerkvėje eksponuojama jos kopija, tačiau jos stebuklingomis galiomis tikintieji irgi nė kiek neabejoja. Apsilankymą Panagia Faneromeni vienuolyne dažnai įtraukiu į savo maršrutus po rytinę Kretą. Jei norėtumėte jame apsilankyti ir sužinoti apie jį daugiau, pasirinkite asmeninę MANO KRETA ekskursiją, užpildykite užklausos formą čia >>


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale rasite daugiau straipsnių bei nuorodų apie šventąsias vietas ir vienuolynus Kretoje ir Graikijoje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie piligrimines vietas, vienuolynus Kretoje ar Graikijoje, susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.