Opunsijos kaktuso vaisiai

Opunsijos kaktuso vaisiai. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Saulės spalvos Opunsijos kaktuso vaisiai. „Valgyk nespjaudydamas sėklyčių – sveikas pilvas bus!“ – dar nesutikau kretiečio, kuris man to nepasakytų, vaišindamas opuncijų vaisiais – ‘katalikų figomis’, nuskintomis nuo kaktuso, į Kretą atkeliavusio iš tolimosios Amerikos.

Taip jau nutiko, kad ortodoksiškoje Graikijoje ir musulmoniškuose Artimųjų Rytų kraštuose viduramžiais Romos katalikai buvo vadinami frankais – graikiškai ‘Φράγκοι’. Graikų akimis žiūrint, būtent frankai atrado Ameriką ir iš jos į Europos pietinius kraštus atgabeno figavaises opuncijas – kaktusus. Ant jų pusapvalių stiebo narelių užauga valgomi Opunsijos kaktusovaisiai. Tais laikais kažkam jie pasirodė panašūs į figas. Todėl opuncijų vaisius Graikijoje ir gavo tokį pavadinimą – ‘frankosiko’ (gr. φραγκόσυκο), tiesiogiai išvertus – ‘kataliko figa’.

Opunsijos kaktuso vaisiai – iš kur kilo šis pavadinimas?

Opuncijos pavadinimą šis kaktusas gavo gerokai vėliau. Škotų botanikas Philipas Milleris 1754 metais kaktusinius augalus išskirstė į atskiras gentis, vieną iš jų – valgomuosius kaktusus – jis pavadino opuncijomis pagal antikinės Graikijos miesto Opus pavadinimą. Tuo pačiu atiduodamas duoklę botanikos tėvui Teofrastui. Kuris savo veikale „Augalų istorija“ paminėjo, kad Opus mieste augo keistas dygliuotas valgomas augalas gebantis iš savo lapų išleisti šaknis. Ką gali žinoti – gal Opus mieste prie Evijos salos dar antikos laikais augo opuncijos? Nors tai mažai tikėtina.

Po Amerikos atradimo opuncijos paplito po viso pasaulio subtrotinio klimato šalis ir sėkmingai auginamos bei pačios auga vos ne kaip piktžolės. Kretoje prinokę Opunsijos kaktuso vaisiai (tik jokiais būdais jų nelieskite pirštais – dygliukai ilgam įsirėš į odą!) valgomi termiškai neapdoroti, iš jų daromos uogienės, džemai, įvairiausi likeriai.

Pastaruoju metu kretiečiai pradėjo auginti opuncijas dėl tų stebuklingųjų sėklyčių, kurių šiukštu negalima išspjauti valgant vaisius. Iš jų spaudžiamas aliejus, pastaruoju metu itin vertinamas farmakologų ir kosmetologų. Bet apie tai plačiau pasakoju MANO KRETOS ekskursijose, kai ragaujame opuncijų vaisius su kurio nors kretiečio pagrūmojimu: „Valgyk nespjaudydamas sėklyčių – sveikas pilvas bus!“


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale rasite daugiau straipsnių bei nuorodų apie gastronominius atradimus Kretoje ir Graikijoje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti dėl tradicinių Kretos ir Graikijos valgių, susisiekite tiesiogiai – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.