Miegas Agios Ioannis vienuolyno urvuose

Miegas Agios Ioannis vienuolyno urvuose. Cerkvės detalės. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Miegas Agios Ioannis vienuolyno urvuose. Cerkvės detalės. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Miegas Agios Ioannis vienuolyno urvuose Šventovė ir gydykla, kurioje pagrindiniai vaistai buvo malda, vanduo ir… miegas. Krikščionių vienuoliai čia perėmė antikinių sanatorijų – asklepionų – taikytas miego terapijas. Miegas Agios Ioannis vienuolyno urvuose pietų Kretoje karaliavo mažiausiai 2500 metų. O gal ir daugiau. Gal todėl čia lankantis keistai traukia į miegą.

Visas Agios Ioannis vienuolynas – tai urvai Hula tarpeklio uolose. Vieni natūralūs, kiti žmogaus rankomis iškalti, juos įžiūrėti kalne padeda iš akmenų sumūrytos sienos su durimis. Šalia tokių celių – ir terasos daržams, ir galingi alyvmedžiai, kuriems mažiausiai 1500 metų. Matosi, kad čia gyventa visai neseniai. Vienuolynas iki XX amžiaus vidurio garsėjo kaip vieta, kur galima stebuklingai išgyti nuo bet kokių negalavimų.

Atsakymą apie vienuolyno sąsajas su gydomosiomis praktikomis pateikia senoji cerkvė. Jos durų staktos viršutinėje dalyje esantis įrašas, datuojamas 1370 metais, šlovina Bizantijos imperatorių Paleologą. Taiup pat mini, kad vienuolyno vietoje antikos laikais buvo gydykla – asklepionas (užrašo nuotrauką esu pateikęs čia: https://bit.ly/2qzhsm1).

Cerkvės išorinės sienos freskoje kairėje durų pusėje vaizduojamas gydytojų ir ligonių globėjas šv.Panteleimonas. Taip pat šventieji broliai gydytojai Kosmas ir Damianas, dešinėje durų pusėje – du arkangelai, spėjama, kad Rapolas ir Gabrielius, nes vienas valdo žmonių mintis, o kitas – jų dvasias. Visos vaizdinės priemonės nukreiptos pabrėžti šios vietos funkciją – čia atvykęs keliautojas gali melsti stebuklingo išgijimo. Beje, Kretoje ir visoje Graikijoje yra vos kelios krikščioniškos šventovės, kur šventųjų atvaizdai nutapyti ant išorinių cerkvės sienų ir dar taip – visu žmogaus ūgiu.

Miegas Agios Ioannis vienuolyno urvuose. Įėjimas į cerkvę. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Miegas Agios Ioannis vienuolyno urvuose. Įėjimas į cerkvę. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Miegas Agios Ioannis vienuolyno urvuose. Uola. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Miegas Agios Ioannis vienuolyno urvuose. Uola. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Miego bendrabučiai

Pasak aplinkinių kaimų gyventojų, dabar čia retas kas atvyksta norėdamas pagyti. Bet prieš 25-30 metų čia vis atkeliaudavo tikinčiųjų, kurie likdavo nakvoti celėse-urvuose, melsdamiesi, kad sapnuose šventieji juos išgydytų. Tokia miego terapijos praktika vienuolyne išliko nuo antikos laikų. Kiekviename senovės graikų asklepione būdavo savotiški miego bendrabučiai, graikiškai vadinami ‘engkimitirio’ (gr. εγκοιμητήριο). Tai yra vietos, kur asklepiono svečiai likdavo nakvoti, melsdamiesi, kad sapnuose juos aplankytų Apolono sūnus gydymo dievas Asklepijus arba jo dukros Higėja, Jaso, Akeso, Aglaja ar Panacėja. Neabejojama, kad toks miego bendrabutis buvo ir Agios Ioannis vienuolyno vietoje. Tik vėliau jis įgijo krikščionišką formą. Tikintieji krikščionys apsistodavo tuščiose vienuolyno celėse, gerdavo nuo jų lubų lašantį vandenį, nieko nevalgydavo ir stengdavosi kuo giliau įmigti, sapnuose laukdami šv.Panteleimono ir jo šventųjų pasekėjų pagalbos.

Celės urvuose atviros ir dabar – jose yra akmeniniai gultai ir senieji indai lašančiam vandeniui rinkti. Manau, niekas mūsų būtų neišvijęs, jei būtume likę nakvoti, nes aplink – jokio žmogaus. Tik iš tarpeklio ūžauja vėjas, tolumoje girdisi Libijos jūros mūša ir taip migdančiai ošia senieji alyvmedžiai 🌿 😴 💦

Norite apsilankyti ypatingose ir išskirtinėse Kretos vietose? Susisiekite su MANO KRETA, keliaukite asmeninėje ekskursijose su Audriumi >>


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale SALA rasite daugiau Kretos istorijų, atradimų, įdomių patirčių, spauskite čia >>

Rubrikoje „Naudinga žinoti“ rasite įdomios ir naudingos informacijos, kuri padės planuotis atostogas Kretoje bei Santorinyje, spauskite čia >>

Norite mūsų pasiteirauti apie Kretos praeitį ir dabartį, istorines ir patyrimines keliones po salą, susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.