Melomakaronai – kretietiškas Kalėdų skonis

Melomakaronai - kretietiškas Kalėdų skonis. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Melomakaronai – kretietiškas Kalėdų skonis. Jie tirpsta burnoje! Gaila, kad per nuotrauką negalima perduoti skonio. Nes norint pajusti tikrą kretietiškų Kalėdų skonį reikėtų paragauti šitų gal nelabai išvaizdžių, bet nepaprastai švelnių sausainėlių – melomakaronų.

Melomakaronai neturi nieko bendro su labai lietuviškai skambančiu melu ar kitokiomis apgavystėmis. O juo labiau – su makaronais, kokius esame įpratę įsivaizduoti. Jų pavadinimo kilmė siekia antikos laikus, kai senovės graikai kiekvieną laidotuvių dalyvį pavaišindavo dabartinių melomakaronų formos duonele – ‘makaria’ (gr. μακαρία). Pavadinta nuo žodžio ‘makarios’ (gr. μακάριος), reiškiančio palaiminimą, laimę.

Vėliau šį žodį per tuo metu graikiškąją Siciliją perėmė senovės romėnai ir pritaikė įvairiausių formų miltiniams gaminiams. Kol galiausiai žodis ‘makaronai’ prilipo Italijoje gimusioms plonoms trumpoms tuščiavidurėms iš kvietinių miltų ir vandens pagamintoms lazdelėms – dabartiniams mums žinomiems makaronams.

Pavadinimo istorijos ratas apsisuko viduramžiais, kai Italijos vienuolynuose apie IX amžiuje iš trintų migdolų tešlos buvo pradėti gaminti ‘makarūnsai’ (it. macaroon) – saldūs pyragėliai, kuriuos vėliau ištobulino Prancūzijos konditeriai. Todėl dabar turime tiek daug valgių su žodžio ‘makar’ šaknimi: ir makaronus, ir makarūnsus, ir melomakaronus.

Senovės graikų ‘makarios’ melomakaronais tapo tada, kai buvo pradėtos mirkyti į medų: medus graikiškai – ‘meli’ (gr. μέλι). Mažojoje Azijoje ir Graikijoje galutinai įsigalėjus krikščionybei melomakaronai virto pagrindiniu 12 šventų dienų skanėstu: nuo Kalėdų iki Viešpats Apreiškimo dienos (sausio 6-osios).

Dabar Graikijoje per Kalėdas jie konkuruoja tik su kitais tradiciniais pyragėliais – kurabiedėmis. Apie jas skaitykite čia: https://goo.gl/zP456h. Bet pagal senąsias tradicijas Kretoje melomakaronai – Kalėdų, o kurabiedės – Naujųjų metų skanėstai.


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale rasite daugiau straipsnių bei nuorodų apie gastronominius atradimus Kretoje ir Graikijoje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti dėl tradicinių Kretos ir Graikijos valgių, susisiekite tiesiogiai – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.