Lubinai – supermaistas Kretoje

Lubinai - supermaistas Kretoje. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Lubinai – supermaistas Kretoje. Pasninko supermaistas Kretoje – lubinų pupos 🌾🌾

Taip, tų pačių lubinų, po kurių laukus vaikščiojau vaikystėje, kai jie masiškai buvo auginami tiek pašarams, tiek dirvožemio praturtinimui azotu. Lietuvoje tada lubinų pupų nevalgėm, o štai Kretoje – valgom ir dar prašom! Pastarąjį kartą su žmona lankydamasis nuo pandemijos susitraukusiame Herakliono ūkininkų turguje (apie jį pasakojau čia: https://bit.ly/3c4FhV7) džiaugiausi radęs jūros vandenyje gerai išraugintų lubinų pupų. Jas graikai vadina ‘lupino’ (gr. λούπινο). Istorikai sako, kad tokį pavadinimą augalas gavo nuo lotyniško žodžio ‘lupus’, reiškiančio vilką. Romėnai klaidingai manė, kad lubinai naikina dirvožemį kaip vilkai galvijus.

Ką rašo istorikai?

Viduržemio jūros tautos lubinų pupas žino ir valgo jau 4000 metų. Lubinų sėklų buvo rasta apie 2000 metais prieš mūsų erą Egiptą valdžiusios XII dinastijos faraonų kapuose. Vėliau apie lubinus rašė tiek senovės graikų, tiek romėnų rašto žmonės. II-ajame mūsų eros amžiuje gyvenęs ir kūręs graikų rašytojas Lukianas lubinų pupas mini kaip privalomą nakties sapnų ir stebuklų deivės Hekatės vakarienės patiekalą prieš einant į nekromantijoną – požemio dievams Hadui ir Persefonei skirtą šventyklą. Joje buvo bendraujama su mirusiųjų dvasiomis. Spėjama, kad žyniai puikiai žinojo apie raminantį psichotropinį ir haliucinogeninį kai kurių lubinų rūšių poveikį. Todėl Hekatės vakarienė buvo privaloma kiekvienam, norinčiam nekromantijone „pabendrauti“ su mirusiais.

Ligi šiol Kretoje ir kituose Viduržemio jūros kraštuose labiau vertinamos senosios vadinamųjų karčiųjų lubinų rūšys – tos pačios, kuriose gausu nuodingų alkaloidų. Nes tokių lubinų pupos skanesnės. Bėgant amžiams žmonės išmoko išplauti toksinus iš lubinpupių specialiu būdu mirkant jas sūriame jūros vandenyje. Taigi, Lubinai – supermaistas, bet netinkamai paruoštosios valgomos dideliais kiekiais gali gerokai pakenkti nervų sistemai. Retais atvejais sukelti netgi latirizmą – neurologinę ligą, kuri pažeidžia nugaros smegenis.

Kur skaniausios pupos?

Pirmą kartą lubinų pupų ragavau ne Kretoje, o Romoje – pamenu, tuomet prie vyno jų atnešęs padavėjas paklausė, ar manęs nekankina jokios alergijos. Parodė, kaip išsilupti pupą iš luobelės, kurios geriau nevalgyti – ji gali pakenkti virškinimui. Paragavau, patiko. Kai su žmona apsigyvenome Kretoje, sužinojau, kad Gavėnios pasninkas čia tradiciškai paskaninamas lubinpupiais. Jie tapo vienu iš pasninko patiekalų dėl maistingumo. Lubinų pupose yra iki 50 proc. baltymų ir nuo 5 iki 20 proc. aliejaus, kuris savo kokybe prilygsta alyvuogių aliejui. Kretiečiai sako, kad skaniausios lubinų pupos – iš garsiojo salos Lasičio plokščiakalnio kaimų. Ten žmonės jas ir augina, ir nuo seno moka tinkamai išrauginti.

„Taip taip, mano lubinai – iš Lasičio. Kiek imsi: vieną, du, tris maišelius?“ – klausė prekeivis ūkininkų turguje. Paėmiau porą. Nes Kretoje pasninkas baigsis tik po geros savaitės: graikai ortodoksai šiemet Velykas švęs balandžio 19 d. Saloje netrūksta itin griežtai besilaikančiųjų Didžiosios savaitės pasninko – prisijungsiu prie jų krimsdamas lubinpupius 😋

Liekam namie 🏠 Saugome save ir kitus 💪 Beje, ar Lietuvoje dar kas nors augina lubinus? 🤔


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale rasite daugiau straipsnių bei nuorodų apie gastronominius atradimus Kretoje ir Graikijoje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti dėl tradicinių Kretos ir Graikijos valgių, susisiekite tiesiogiai – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.