Ksinochondro

Ksinochondro sriuba. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Žinau žmonių, kurie negali valgyti šitos sriubos, sakydami, kad jos spalva primena vandenį, likusį nuo dubenyje išplautų nešvarių indų. „Ne sriuba, o paplavos“, – sako. Bet daugelis kretiečių šįvakar valgo ją apsilaižydami. Nes nuo pirmadienio prasidės velykinis pasninkas ir 7 savaitėms reikės pamiršti ne tik mėsą, bet ir šią riebią sriubą – ksinochondro.

Sriuba pavadinta pagal jos pagrindinę sudedamąją dalį: ksinochondro (gr. ξινόχοντρο) graikai vadina skaldytus ir ožkos arba avies piene išmirkytus kviečius, kurie suspaudžiami į kumštelius ir išdžiovinami vasaros saulėje.

Dažniausiai Kretos šeimininkės ksinochondro atsargas žiemai gaminasi rugpjūtį. Atšalus orams jas prisimena ir daro dešimtis patiekalų, dažniausiai – sriubas su mėsos sultiniu ir įvairiausius troškinius: su baklažanais, cukinijomis, sraigėmis ir pan. Vandenyje kumšteliai ištirpsta į kviečių košę, suteikdami patiekalui sotumo. Atrodo, suvalgei visai nedaug, bet prisikimšai visai dienai.

Ksinochondro – pats seniausias kretiečių gaminamas maistas. Yra žinoma, kad Kretoje ir aplinkinėse salose (Santorinyje, Kithiroje, Karpatos) jį gamindavo dar Mino civilizacijos laikais, apie 3000 metų prieš mūsų erą! Iš vienos pusės stebėtina, kad keičiantis mitybos įpročiams kretiečiams pavyko išsaugoti šio maisto gamybos tradiciją, iš kitos pusės suprantama, kad tai buvo vienas pigiausių ir paprasčiausių būdų turėti sotaus maisto, todėl nepaisant kataklizmų, karų ir okupacijų ksinochondro išliko iki mūsų dienų. Beje, kretiečiai prieš velykinį pasninką net to paties ingridiento pavadinimo šventę švenčia, joje teko dalyvauti prieš savaitę: skaitykite čia – https://goo.gl/RIALiJ)

Belieka palinkėti kretiečiams sotaus ksinochondro vakaro prieš rytdienos Didįjį Karnavalą! Po jo nuo Švaraus pirmadienio (šiemet 2017 m. jis vasario 27 d.) prasidės pasninkas: jokios mėsos, jokio pieno, jokio ksinochondro.


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale rasite daugiau straipsnių bei nuorodų apie gastronominius atradimus Kretoje ir Graikijoje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti dėl tradicinių Kretos ir Graikijos valgių, susisiekite tiesiogiai – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.