Koplytstulpis

Koplytstulpis. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Koplytstulpis. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Koplytstulpis. Turbūt tai būtų geriausias apibūdinimas tam iš vieno akmens luito iškaltam stulpui, kurį užtikome eidami pietvakariniu Baltųjų kalnų šlaitu Kretoje. Labai archaiškas koplytstulpis, kurį graikai vadina kaip ir mažas koplytėles statomas autokatastrofų vietose – ‘ikonostasio’ (gr. εικονοστάσιο).

Tokių akmeninių koplytsulpių Kretoje esu matęs nedaug. Ir praktiškai visus – prie Baltųjų kalnų. Tik kiti buvo gerokai mažesni, o šis apstulbino savo dydžiu: žmogaus ūgio aukščio ir toks storas, kad vos apglėbsi. Koplytstulpio langelyje – kelios gerokai nublukusios šventųjų ikonos, aliejinė žvakė ir vaikščiotojų palikti akmenukai.

Deja, niekur nepavyko rasti informacijos, kokiu periodu Kretoje statė tokio tipo akmeninius koplytsulpius. „Labai seniai tai buvo“, – kartą man atsakė vienas sfakietis, kai jo užklausiau apie kitą kiek mažesnį akmeninį koplytsulpį. Spėju, kad tokie koplytstulpiai išdygo didvyrių žūties vietose per Kretos okupacijas XIII-XIX a., kai tiek venecijiečiai, tiek osmanai nesugebėjo užkariauti Sfakios – Baltųjų kalnų regiono – ir nuolatos būdavo puldinėjami už laisvę kovojusių sfakiečių.

Pastarasis koplytstulpis stovi visai netoli forto griuvėsių, kurį kretiečiai kartais dar vadina turkų baimės fortu.

Norite apsilankyti ypatingose Kretos vietose? Susisiekite su MANO KRETA, keliaukite asmeninėje ekskursijoje su Audriumi >>


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale SALA rasite daugiau Kretos istorijų, atradimų, įdomių patirčių, spauskite čia >>

Rubrikoje „Naudinga žinoti“ rasite įdomios ir naudingos informacijos, kuri padės planuotis atostogas Kretoje bei Santorinyje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie Kretos praeitį ir dabartį, istorines ir patyrimines keliones po salą? Susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.