Kalėdų duona „christopsomo“

Kalėdų duona "christopsomo". Kreta, Graikija | Mano Kreta

Kalėdų duona christopsomo Kretos saloje.

– Kur galėčiau įsigyti šitos duonos? Norėčiau ją rytoj laužyti su draugais, – paklausiau bičiulio Panajočio po to, kai jis man priminė, kad Kalėdos Kretoje neįsivaizduojamos be christopsomo (gr. χριστόψωμο) – Kristaus duonos.
– Brolio kepykloje dar ne vienas kepalas guli, gali prigriebti, – atsakė Panajotis.
– Deja, neišeis, – nusiminiau skėsteldamas rankomis, – mačiau, kad tavo brolio Dimitrio kepykla jau uždaryta.
– Nieko tokio, tuoj atidarysiu, – mostelėjo bičiulis nuo vinies nusikabindamas raktą.

Kretos kaimuose parduotuvės dažnai atsidaro tada, kai pirkėjui reikia. Taip ir kepyklos durys atsivėrė tik dėl mano noro įsigyti christopsomo – specialiai prieš Kalėdas iš pačių geriausių miltų kepamos baltos saldžios mielinės duonos, lietuviškiau sakant, pyrago, kuris visada puošiamas kryžiumi, nurodančiu, jog tai – Kristaus duona. Dažniausiai christopsomo gardinama riešutais, todėl ir Dimitrio duonos kryžiaus centre pūpso įkeptas graikiškas riešutas.

Kalėdų duona „christopsomo“ man kažkiek primena lietuvišką kalėdaitį: be jos neįsivaizduojami kalėdiniai pietūs, jos jokiais būdais negalima raikyti peiliu – ji laužoma rankomis ir išdalijama visiems, sėdintiems prie šventinio stalo. Pagal tradiciją dažniausiai tą daro vyriausias asmuo arba šeimos galva. Istorikai neabejoja, kad ši kalėdinės duonos kepimo ir laužymo tradicija atkeliavo dar iš antikos, kaip ir lietuviško kalėdaičio laužymas – iš pagonybės tradicijų, kai kalėdaitį atstodavo… duonos kepalas!

Kalėdiniai linkėjimai iš Kretos! 🥧🏺


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale rasite daugiau straipsnių bei nuorodų apie gastronominius atradimus Kretoje ir Graikijoje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti dėl tradicinių Kretos ir Graikijos valgių, susisiekite tiesiogiai – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.