Laivas ar eglutė? Ką puošti Kalėdoms?

Laivas ar eglutė? Ką puošti Kalėdoms?. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Laivas ar eglutė? Ką puošti Kalėdoms?. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Laivą ar eglutę – ką reikia puošti Kalėdoms ir metų pabaigos šventėms? Šis klausimas kasmet per Kalėdas tampa aršių diskusijų objektu tiek Kretoje, tiek visoje Graikijoje. Salos sostinėje Heraklione nugalėjo senosios tradicijos: centrinėje Laisvės aikštėje vietoj eglutės margaspalvėmis lemputėmis žiba žvejybinis laivas.

Tradicijos

Dar prieš 50 metų retas kuris graikas savo namuose puošė kalėdinę eglutę. Pagrindiniu graikiškų Kalėdų ir Naujųjų metų atributu buvo išpuoštas laivelis – nesvarbu koks: burlaivis ar paprasta žvejybinė valtis. Prieš šventes daugiausiai berniukai padedami vyresniųjų savo rankomis gamindavo žaislinius laivelius, kuriuos prieš Kalėdas ir Naujuosius metus laikydavo rankose kalėdodami, t.y. vaikščiodami po namus ir giedodami šventines giesmes.

Per šventes pasipuošdavo ir uostose stovėję laivai. Graikai sako, kad laivo simbolika yra kur kas gilesnė negu kalėdinės eglės. Pasak tikinčių ortodoksų, laivas simbolizuoja naują žmogaus gyvenimo kryptį po Kristaus gimimo. Taip pat laivas jiems – tai gerą žinią nešančios krikščioniškosios religijos simbolis, pačios Kristaus gimimą švenčiančios ortodoksų cerkvės simbolis. Kai kurie linkę jį asocijuoti su bibliniu Nojaus laivu. Bet daugiausiai sąsajų – su pačia Graikija, kuri visais laikais garsėjo kaip jūrinis kraštas.

Tradicinių laivų puošybos šalininkai sako, kad laivai per metų pabaigos šventes būdavo puošiami dar Bizantijos imperijos laikais, t.y. kur kas anksčiau, kai Europoje įsigalėjo tradicija puošti eglutes. Tačiau jokių šaltinių, liudijančių laivų puošybos istoriją, kol kas nepavyko rasti.

Kretiečiai džiaugiasi, kad pagrindinėje Herakliono aikštėje šiemet žiba ne eglė, o laivas, vildamiesi, kad senosios graikiškos tradicijos nebus užmirštos. Juolab viską galima suderinti: Heraklionas neliko be eglutės, ji žiba pagrindinėje pėsčiųjų gatvėje prie venecijietiškos lodžijos.

Laivas ar eglutė? Ką puošti Kalėdoms? Heraklionas neliko be eglutės. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Laivas ar eglutė? Ką puošti Kalėdoms? Heraklionas neliko be eglutės. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Tinklaraštyje ir kelionių žurnale SALA rasite daugiau Kretos istorijų, atradimų, įdomių patirčių, spauskite čia >>

Rubrikoje „Naudinga žinoti“ rasite įdomios ir naudingos informacijos, kuri padės planuotis atostogas Kretoje bei Santorinyje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie Kretos praeitį ir dabartį, istorines ir patyrimines keliones po salą, susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.