Jiouchtas – šventas Kretos kalnas

Jiouchtas – šventas Kretos kalnas. Panorma nuo kalno. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Jiouchtas – šventas Kretos kalnas. Panorma nuo kalno. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Jiouchtas – šventas Kretos kalnas. Daugiau nei 3000 metų kretiečiai žvelgia į šį kalną su pagarba. Vykdant archeologinius kasinėjimus paaiškėjo, kad Mino civilizacijos laikotarpiu (2700–1450 m. prieš mūsų erą) Jiouchtas kalno šiaurinėje pusėje buvo šventykla, kurioje buvo atnašaujamos aukos dievams. Ir tai buvo kraupios aukos – čia buvo aukojami žmonės.

Helenistiniu laikotarpiu kalnas priklausė dievui Dzeusui, Jiouchtas pavadinimas yra kildinamas iš Dzeuso lotyniško vardo – Jupiteris. Žvelgiant iš vakarų kalno forma primena gulinčio rūstaus barzdoto vyro veidą, todėl įsigalėjus krikščionybei pasklido legenda, kad tai – Dzeuso kapas. Kita legenda byloja, kad skleisdamas krikščionybę kalno prieigose kuriam laikui buvo apsistojęs apaštalas Paulius. Todėl kalno pietinėje pusėje buvo įkurtas Išganytojo Kristaus (Sotiras Christos arba Afendis Christos) vienuolynas, iš kurio iki šių dienų išliko keturių navų šventykla.

Jiouchtas – šventas Kretos kalnas. Uolienos. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Jiouchtas kalno uolienos. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Jiouchtas – šventas Kretos kalnas. Afendis Christou cerkvė. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Afendis Christou cerkvė. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Jiouchtas – šventas Kretos kalnas. Vaizdas į Heraklioną. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Jiouchtas – šventas Kretos kalnas. Vaizdas į Heraklioną. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Dabar kiekvienų metų rugpjūčio 6 d. naktį praktiškai pačiame salos centre esantis Jiouchtas (811 m) tampa ryškiausiu kalnu visoje Kretoje. Čia įsižiebia tūkstančiai šviesų ir žvakių, švenčiant Kristaus atsimainymo šventę. Pasiekti kalno viršūnę nėra sunku. Ant jo galima net užvažiuoti automobiliu – yra neasfaltuotas kelias. Bet kur kas smagiau lipti rytiniu šlaitu nuo Archanes miestelio einančiu taku ir grožėtis atsiveriančiais vaizdais.

Norėtumėte apsilankyti išskirtinėse Kretos vietose? Susisiekite su MANO KRETA, keliaukite asmeninėje ekskursijoje su Audriumi >>


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale SALA rasite daugiau Kretos istorijų, atradimų, įdomių patirčių, spauskite čia >>

Rubrikoje „Naudinga žinoti“ rasite įdomios ir naudingos informacijos, kuri padės planuotis atostogas Kretoje bei Santorinyje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų? Norite mūsų pasiteirauti apie Kretos praeitį ir dabartį, istorines ir patyrimines keliones po salą? Susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.