Pakeliui į Kretą – IV dalis | Monemvasia

Trijų dalių pasakojimų ciklas – Pakeliui į Kretą“ – IV dalis – „Monemvasia“.

Magiška venecijietiškais viduramžiais dvelkianti gyvenvietė salos-uolos papėdėje. Dabar joje gyvena vos 19 žmonių (o gal ir mažiau), bet į ją plūsta tūkstančiai pasimėgauti nepaprasta atmosfera ir nuostabiais vaizdais į Mirtojos jūrą. Monemvasia – paskutinė stotelė mano su žmona kelionėje po rytinę Peloponeso pusiasalio dalį, užsukant į kelias šalia esančias salas.

Monemvasia: šiek tiek istroijos

Graikai Monemvasią vadina sala, visas pasaulis – pusiasaliu. Abu variantai teisingi. Dar II mūsų eros amžiuje Monemvasia buvo sausumos kyšuliu, taip ją aprašo senovės graikų geografas Pausanias. O jau V amžiaus pabaigoje Bizantijos imperijos geografas Zosimas apie Monemvasią rašo kaip apie salą, pasakodamas, kad 375 metais po stipraus žemės drebėjimo jūra pasiglemžė žemės ruožą, jungusį Monemvasią su Peloponesu. Sąsaja su didžiąja žeme buvo atkurta tik 1971 metais pastačius tiltą ir kelią, vedantį iš žemyno į salą.

Monemvasia dažnai vadinama graikišku arba rytų Gibraltaru, arba tiesiog Uola. Ji išties įspūdinga: tai tarsi milžiniškas akmuo iš nežinia kur išdygęs jūroje. Salos ilgis – apie 1 km, plotis – apie 300 m, aukštis – apie 100 m virš jūros lygio. Ji tarsi gamtos sukurta tvirtovė, kurios padėtimi naudojosi tiek antikos, tiek viduramžių strategai.

Monemvasia – akmeninis laivas

Pietrytiniame salos krašte iki mūsų dienų išliko ant bizantiškų pamatų Venecijos Respublikos okupacijos metais XV-XVI amžiuje pastatytas fortas su gyvenviete viduje. Būtent ji ir traukia poilsiautojus, mėgstančius panardyti siaurų gatvelių labirintais, paganyti akis į jūros tolius, pasėdėti jaukiose kavinukėse ir restoranėliuose, vėjo gūsiuose išgirsti Monemvasioje gimusio ir užaugusio iškilaus graikų poeto Giannio Ritso eilių, kuriose jis savo gimtinę apdainavo kaip „akmeninį laivą“ (gr. το πέτρινο καράβι).

Pakeliui į Kretą – Monemvasia. Centrinė aikštė. Graikija | Mano Kreta
Pakeliui į Kretą – Monemvasia. Centrinė aikštė. Graikija | Mano Kreta
Pakeliui į Kretą – Monemvasia. Senamiesčio pastatų stogai. Graikija | Mano Kreta
Pakeliui į Kretą – Monemvasia. Senamiesčio pastatų stogai. Graikija | Mano Kreta
Pakeliui į Kretą – Monemvasia. Prie graikų poeto Giannio Ritso biusto. Graikija | Mano Kreta
Pakeliui į Kretą – Monemvasia. Prie graikų poeto Giannio Ritso biusto. Graikija | Mano Kreta

Belieka atsisveikinti su Peloponesu (pažadant į jį dar sugrįžti) ir su šiaurės vėju lėkti atgalios į Kretą. Mudviem su žmona atostogos baigėsi. Teprasideda jos visiems, kurie pasiilgo šilumos ir šiltos jūros! Iki pasimatymo Kretoje! ☀️ 🌊 🏖

☑️ https://bit.ly/2WCRt7Q – čia rasite daugiau nuorodų į pasakojimus apie keliones žemyninėje Graikijoje.

☑️ https://bit.ly/2UlpKfb – čia rasite pasakojimą apie sustojimą Hydros saloje.

Norite keliauti kartu?

Apsilankyti ypatingose Kretos vietose? Nuvykti į kontinentinę Graikiją ar kitas Kikladžių, Dodekaniso ar Jonijos jūros salas? Kilti į kalnus, leisit į tarpeklius? Paragauti skanių ir sveikų kretietiškos ir graikiškos virtuvės patiekalų autentiškose tavernose, kurios plačiai nereklamuojamos turistinėse brošiūrose ir virtualiuose skelbimuose, bet neabejotinai vertos gurmaniškos viešnagės? Susisiekite su MANO KRETA, dėl asmeninės ekskursijos >>


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale SALA rasite daugiau Kretos istorijų, atradimų, įdomių patirčių, spauskite čia >>

Rubrikoje „Naudinga žinoti“ rasite įdomios ir naudingos informacijos, kuri padės planuotis atostogas Kretoje bei Santorinyje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie Kretos praeitį ir dabartį, istorines ir patyrimines keliones po salą, susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com


► Kitus keturių dalių ciklo „Pakeliui į Kretą“ pasakojimus rasite čia:

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.