Kai Heraklionas buvo Kandija

Kai Heraklionas buvo Kandija. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Kuomet Heraklionas dar buvo Kandija. „Girdėjau, Heraklionas – labai gražus miestas“, – parašė man viena keliautoja. „Taip, jis buvo gražus“, – atsakiau. BUVO. Nuo XVI iki XX amžiaus vidurio jis buvo didingesnis ir greičiausiai gražesnis už Chaniją ir Retimną – du Kretos miestus, kurie išsaugojo jaukius venecijietiškos architektūros senamiesčius. Tuometinės salos sostinės, kuri vadinosi ne dabartiniu pavadinimu – Heraklionas, o Kandija, didybę dabar galima tik įsivaizduoti studijuojant vieną įspūdingiausių Kretos istorijos muziejaus eksponatų – XVI a. Kandijos miesto maketą.

Prie laivų statyklų arkados dabar vingiuoja vienas svarbiausių Herakliono aplinkelių, nors, kaip matote, ten buvo vanduo. Ilgas pastatas tolumoje dešinėje – tai kareivių kazarmos, dabar jų nelikę nė pusės, jose įkurti butai, kavinės, parduotuvėlės. Didžiulis pastatas kairėje prie pat gynybinės sienos – tai didinga Kristaus Atpirkėjo bažnyčia, kuri Osmanų imperijos okupacijos metais buvo paversta mečete, dedikuota Valide Sultan – sultono motinai. Deja, šio pastato egzistavimą dabar primena tik rotondos pavidalo kavinė prie Vitsentzo Kornaro aikštės.

Kur dingo Herakliono grožybės?

„80 proc. Kandijos palikimo sugriovė vokiečių bombonešiai per II pasaulinį karą, 20 proc. – mes patys, graikai“, – neslėpdamas apmaudo man sakė muziejininkas, mielai dalinęsis savo žiniomis apie senąjį Heraklioną. Pasirodo, minėtoji Valide mečetė atlaikė nacistų bombardavimus, bet neatlaikė graikų karinės diktatūros: apie 1970-uosius generolas Stylianos Pattakos inicijavo pastato nugriovimą, motyvuodamas tuo, kad neprižiūrimas ir apleistas jis kelia pavojų miestiečiams. Iš tiesų pastatas buvo tvirtas: sakoma, kad akmeninei bažnyčiai-mečetei nugriauti reikėjo daugiau dinamito negu jo buvo panaudota Kretoje per karą. Bet pastatas griuvo, nes generolo aplinkai buvo svarbiau vietoj jo pastatyti nykų betoninį daugiabutį.

Heraklionas yra kupinas istorijų, tačiau norint į jas įsijausti reikia gero miestą žinančio gido ir… laiko. Kaip sakė vienas mano bičiulis, mažiausiai – trijų dienų, nes, pasak jo, pirmą dieną Heraklionu pasibjaurėsi, antrą – pasistengsi jį suprasti, trečią – galbūt įsimylėsi.

Jei per savo atostogas Kretoje galite Heraklionui skirti tris arba daugiau dienų, pradėkite pažintį su juo nuo Kretos istorijos muziejaus. Daugiau informacijos apie muziejų anglų ir graikų kalbomis rasite čia: http://www.historical-museum.gr/

Norite sužinoti daugiau, apsilankyti ypatingose Kretos vietose? Susisiekite su MANO KRETA, keliaukite asmeninėje ekskursijose su Audriumi >>


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale SALA rasite daugiau Kretos istorijų, atradimų, įdomių patirčių, spauskite čia >>

Rubrikoje „Naudinga žinoti“ rasite įdomios ir naudingos informacijos, kuri padės planuotis atostogas Kretoje bei Santorinyje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie Kretos praeitį ir dabartį, istorines ir patyrimines keliones po salą, susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.