Dumbrenės – delikatesas pajūro tavernoje

Dumbrenės - pajūro tavernos delikatesas. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Dumbrenės – pajūro tavernoje išskirtinis patiekalas, o ar delikatesas? 🤔 Kretos pajūrio tavernos šefas tokias salotas patiekė kaip delikatesą. Iš pažiūros nieko ypatingo: pupelių salotos su svogūnais, pomidorais, petražolėmis ir marinuoto aštuonkojo gabaliukais. Pastareji prisideda prie šių salotų išskirtinumo. Bet patį pagrindinį akcentą suteikia dumbrenės – tie ant žalių petražolių kepurės uždėti rudi dumbliai, kuriuos Kretos žvejai renka kaip tik dabar – vasario-kovo mėnesiais.

Graikai dumbrenes vadina jūros salotomis – ‘salata tis thalasas’ (gr. σαλάτα της θάλασσας), arba stiklo salotomis – ‘salata tu jalu’ (gr. σαλάτα του γυαλού), arba ilgaisiais dumbliais – ‘makrofikos’ (gr. ‘μακροφύκος’). Dumbrenės į pakrantes išmetamos po audrų. Kaip man sakė žvejys Manolis, nėra bangų – nėra ir stiklo salotų. Todėl dumbrenės dažnai renkamos anksti ryte, kai paprastai vyrauja štilis. Pasak Manolio, jei pasiseka, per vieną rytą gali surinkti iki 30 kg dumbrenių. Tavernos, restoranai ir gurmanai jas superka po 10-12 Eur už kilogramą.

Iš pradžių acte, o paskui alyvuogių aliejuje išmarinuotos dumbrenės patiekalams suteikia jūrinio jodo skonį ir šviežumo pojūtį. O svarbiausia – malonų traškesį tarsi valgytum mažas kremzlytes. Salos žvejai stiklo salotas valgo vienas, be jokių kitų daržovių, tik apšlakstytas šviežios citrinos sultimis. Ir, be abejo, visada pabrėžia, kad tai labai sveikas maistas – ir cholesterolio kiekį mažina, ir medžiagų apykaitą skatina, ir imuninę sistemą stiprina, ir lieknina, ir jaunina, ir t.t. Tad dumbrenės – delikatesas ir biologiškai itin aktyvus produktas.

Turbūt reikia laiko, kad galėčiau valgyti dumbrenes dideliais kiekiais tik su citrina, nes vieno žiupsnelio užtenka – ir burnoj tarsi jūra subanguoja. Bet geresnio prieskonio jūrinėms salotoms reikėtų paieškoti. 🍴🍤🌱


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale rasite daugiau straipsnių bei nuorodų apie gastronominius atradimus Kretoje ir Graikijoje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti dėl tradicinių Kretos ir Graikijos valgių, susisiekite tiesiogiai – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.