Ne citrina, o citronas

Ne citrina, bet citronas. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Ne citrina, o citronas. Daugelio citrusinių vaisių protėvis, kuris vėl auginamas Kretoje ir kurį reikia mokėti valgyti.

Nusilupę bet kurį citrusinį vaisių – apelsiną, mandariną ar citriną – įprastai žievelę išmetame arba sudžioviname cukatams, o mėgaujamės sultingu minkštimu. Valgydami citroną kretiečiai labiau vertina ne minkštimą (tiesą pasakius, jis toks rūgštus, kad visą giminę sutraukia, bet tinka gardinti žalioms salotoms) ir ne geltoną žievelę, o tą baltą „mėsą“, kuri yra tarp jų. Supjaustai ją štai šitaip, aplieji vynuogių actu ir… tuzinas skonių atspalvių susprogsta burnoje!

Ne citrina, o citronas. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Pirmąkart su citronu susidūriau lankydamasis Nakso saloje, Kikladėse, šiauriau nuo Santorinio. Nakse šis vaisius – salos simbolis. Niekur kitur Graikijoje, tik Nakse iš jo daromas saldus žalios spalvos likeris – kitronas. Jis taip pavadintas, nes graikai citroną vadina ‘kitro’ (gr. κίτρο).

Citronas, iš kur kilęs jo pavadinimas?

Lotyniškas citrono pavadinimas – ‘citrus medica’ – nurodo, kad vaisius turi vaistinių savybių. Nuo antikos iki viduramžių niekas iš jo nedarė jokių likerių ar uogienių (pastarosios beprotiškai skanios!), o naudojo kovojant su jūros liga, taip pat plaučių ligomis ir žarnyno sutrikimais. Botanikos tėvas Teofrastas „Augalų istorijoje“ rašė, kad citrono sultys sumaišytos su vynu efektyviai neutralizuoja nuodus. Citrono rūgštis ligi šiol plačiai naudojama medicinoje, didžiausia jos gamintoja Europoje yra įsikūrusi… šalia Retimno miesto Kretoje!

Sakoma, kad citronas buvo vienas pirmųjų citrusinių vaisių, kuris atkeliavo iš Indijos į Viduržemio jūros regioną. Todėl viena linksmiausių ir seniausių judėjų švenčių Sukot neįsivaizduojama be citrono: šventojoje Toroje sakoma, jog citronas per Sukot būtinas ‘netilat lulav’ ritualui. Tikintys žydai per Sukot moka dideles sumas už tobulos formos groblėtus citronus.

Visa tai sužinojau, nusprendęs pasidomėti, ką gavau dovanų iš savo kaimyno Manolio, kuris skaniai rijo seiles pasakodamas, kaip turėčiau valgyti citroną. Patikėkite: labai skanu! Ir, berods, labai sveika. Tad į sveikatą!


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale rasite daugiau straipsnių bei nuorodų apie gastronominius atradimus Kretoje ir Graikijoje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti dėl tradicinių Kretos ir Graikijos valgių, susisiekite tiesiogiai – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.