Braškių medis – „kumara“, Kretoje

Braškių medis - "kumara". Kreta, Graikija | Mano Kreta

Braškių medis – „kumara“ ir braškių medžio žiedų medus – „kumaromelo“.

– Atvažiuok, mes jau „kumara“ renkam! Šiemet jos daug, vėl medaus turėsiu! – džiūgaudamas parašė bičiulis Adonis nuo Psiloričio kalnų papėdės, kviesdamas užsukti skinti braškių medžio uogų, kurias kretiečiai vadina „kumara“ (gr. κούμαρα).

– Būtinai atvažiuosiu, kai medų suksi, – pažadėjau Adoniui ir patraukiau link sausį nusižiūrėto netoliese augančio braškių medžio. Tąsyk fotografavau jo žiedus – tokius panašius į lietuviškas pakalnutes. O dabar, kaip ir tikėjausi, šakos buvo aplipusios apvaliomis trešnės dydžio uogomis. Braškių medis – „kumara“– aplipęs raudomis uogomis – tikrai įspūdingas reginys! Prisirpusios išties kvepėjo braškėmis, apie jas plačiau esu rašęs čia: https://goo.gl/RmmjpD

Bet medus man skanesnis. Adonis – vienintelis mano pažįstamas bitininkas, pas kurį jau pernai sustodavau per MANO KRETOS ekskursijas ragauti mažai kam žinomo braškių medžio žiedų medaus – „kumaromelo“ (gr. κουμαρόμελο). Jis kartokas kaip ir persipusios braškių medžio uogos, bet, kaip sako Adonis, geriausias vaistas nuo visų ligų. Liaudies medicinos žinovai Kretoje labai vertina ‘kumaromelo’, nes jis mažina cholesterolio kiekį, padeda mažinti galvos ir pilvo skausmus, valyti ir stiprinti organizmą.

Lauksiu šviežio Adonio ‘kumaromelo’ karts nuo karto nuo laukinio braškių medžio nusiskindamas vieną kitą uogą. Ne veltui senovės Romos gamtininkas Plinijus Vyresnysis aprašė šią uogą kaip „unum edo“, išvertus iš lotynų kalbos – „valgau tik vieną“. Nes didesnis „kumarų“ kiekis laisvina vidurius, o suvalgius mažiau prinokusių uogų galima rimtai apsinuodyti. Beje, iš ‘unum edo’ kilo ir lotyniškas Viduržemio jūros regione paplitusio braškių medžio pavadinimas „arbutus unedo“.


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale rasite daugiau straipsnių bei nuorodų apie gastronominius atradimus Kretoje ir Graikijoje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti dėl tradicinių Kretos ir Graikijos valgių, susisiekite tiesiogiai – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.