Kiek Anglijoje yra Graikijos? I dalis | Londonas, Britų muziejus

Kiek Anglijoje yra Graikijos? I dalis, Londonas, Britų muziejus. Ir nuvykus į Angliją galima pabūti… Graikijoje.

Londonas mudviem su žmona buvo tarpine stotele kelionėje į Kretą iš Vilniaus (kur dalyvavau turizmo parodoje „Adventur 2019“). Anglijoje man labiausiai magėjo savo akimis pamatyti tą antikinės Graikijos palikimą, kuris saugomas Londono Britų muziejuje. Daugiau specialiai kažko graikiško nebuvom nusiteikę ieškoti. Bet… kaip ne kartą esu sakęs savo keliautojams per MANO KRETOS ekskursijas, taip jau nutinka, kad kelionėse Graikija ir Kreta mus pati susiranda.

Taip jau išėjo, kad Londone apsistojome Kamdeno rajone, kuriame, kaip vėliau paaiškėjo, apsigyveno pirmieji graikų emigrantai. Kaimynystėje užsukus į ekologiškų prekių parduotuvėlę, kalbėjomės graikiškai, nes už prekystalio stovėjo graikas iš Atėnų. Pirma gatvė, į kurią įėjome Soho rajone buvo „Greek Street“. Nuvykus į Bato miestą su senovės romėnų pirčių kompleksu, istorinėse iliuminacijose išgirdau graikų kalbą – pasirodo, su romėnų legionais prieš 2000 metų Anglijoje lankėsi šimtai graikų karių. O įeinant į karaliaus Henriko VIII rezidenciją tikrai nesitikėjau Hampton Court menėse išgirsti graikų režisieriaus Yorgo Lanthimo pavardę ir prisiminti jo 10-čiai „Oskarų“ nominuotą filmą „Favoritė“.

Britanijos pavadinimas paminėtas

Galiausiai: anglai Britaniją vadina savo žeme, nors jos vardą pirmas užrašė graikas! Pirmą kartą Britanijos pavadinimas paminėtas IV amžiuje prieš mūsų erą graikų geografo Pytheo raštuose: salų grupę šiaurės vakarų Europoje jis vadina Prettanike arba Brettaniai. Bet gali būti, kad senovės graikų protėviai šiose salose lankėsi daug anksčiau. Vesekse bei Konvalyje aptikti archeologiniai radiniai liudija, kad į Britaniją galėjo būti užsukę ir minojiečiai iš Kretos (apie 1600 m. prieš mūsų erą), ir mikėniečiai iš Peloponeso (apie 1100 m. prieš mūsų erą).

Ir nėra jokių abejonių, kad graikų kalba Britanijos žemėje nuskambėjo anksčiau nei anglosaksų. Pastarųjų gentys į pietinę Britaniją atsikraustė tik V mūsų eros amžiuje, t.y. praėjus 500 metų po to, kai graikų kariai savo kūnus ilsino Aquae Sulis kurorte.

Už nuostabius atradimus Londone ir Anglijoje esu dėkingas savo žmonai Jurgitai, jos broliui Antanui (jis galėtų vesti asmenines ekskursijas po Angliją!), šaunuolių Londono lietuvių kompanijai su Renata ir Marijumi priešakyje (apie juos pasakojau čia: https://goo.gl/DZ62uG), Graikijos kultūrai, istorijai ir be abejonės, ponui Atsitiktinimui, kuris tarsi už rankos mus nuvesdavo ten, kur reikia 🙂 bei

Mes dar sugrįšime į Londoną ir Angliją! Tad, kiek Anglijoje yra Graikijos?


Nuotraukų galerija:

Susitikimas su demokratijos tėvu:

Kiek Anglijoje yra Graikijos? I dalis - Londonas, Britų muziejus. Prie Periklio biusto. | Mano Kreta
Kiek Anglijoje yra Graikijos? I dalis – Londonas, Britų muziejus. Prie Periklio biusto. | Mano Kreta

Būtų nuodėmė su juo nenusifotografuoti! Londone, Britų muziejuje saugomas vienas iš keturių iki mūsų dienų išlikusių (ir viešai žinomų) Atėnų demokratijos tėvo Periklio biustų. Šio stratego valdymo metais V amžiuje prieš mūsų erą suklestėjo Atėnai, tapę didžiausiu ekonominiu, politiniu ir kultūriniu senovės Graikijos centru, o taip pat – pagrindu visai šiuolaikinei Europos civilizacijai.

Patys Atėnai neturi nė vieno Periklio atvaizdo. Vienintelis graikiškas originalas iš Lesbo salos saugomas Berlyno Pergamo muziejuje, trys romėniškosios kopijos – Romoje, Vatikane ir štai čia, Londono Britų muziejuje netoli įėjimo į lordo Duveeno galeriją, kurioje saugomas iš Atėnų atgabentos marmurinės skulptūros.

Graikiškai sveikinausi su Periklio biustu Berlyne, dabar štai – Londone. Ką gi, reikės keliauti į Romą pas likusius du 🙂


Londonas, Graikų gatvė:

Kiek Anglijoje yra Graikijos? I dalis - Londonas, Britų muziejus. Vaizdas uo Grinvičo observatorijos. | Mano Kreta
Kiek Anglijoje yra Graikijos? I dalis – Londonas, Britų muziejus. Vaizdas uo Grinvičo observatorijos. | Mano Kreta

• Londonas man toks, kokį jį mačiau nuo Grinvičo observatorijos (tos pačios, nuo kurios skaičiuojam laiko juostas) – tai ne senoji geroji Anglija, o aplink ją besikuriantis absoliučiai naujas pasaulis, pritraukiantis kultūras bei žinias iš viso pasaulio.

Šis miestas man panašus į daugiau kaip prieš 2000 metų klestėjusią Ptolemėjų dinastijos valdomą Aleksandriją – vieną kosmopolitiškiausių helenistinio pasaulio miestų. Beje, palyginimas – neatsitiktinis: II amžiuje prieš mūsų erą garsusis geografas, matematikas, astronomas ir astrologas Klaudijus Ptolemėjus vienas pirmųjų savo veikaluose paminėjo Londono pavadinimą – Londinion (gr. Λονδίνιον).

Kiek Anglijoje yra Graikijos? I dalis - Londonas, Britų muziejus. Graikų gatvėje. | Mano Kreta
Kiek Anglijoje yra Graikijos? I dalis – Londonas, Britų muziejus. Graikų gatvėje. | Mano Kreta

• Vakare paėję kiek nuo Pikadilio aikštės su žmona pasukome link Soho – ir negalėjome patikėti, kad atsidūrėme… Graikų gatvėje. Net nežinojau, kad Londone tokia yra! Tik vėliau perskaičiau, kad šį pavadinimą gatvė gavo dar XVII amžiuje, kai netoliese 1677 metais buvo pastatyta graikų ortodoksų cerkvė. Jos nepastebėjau, reikės kitą kartą susirasti.


Britų muziejuje:

Kiek Anglijoje yra Graikijos? I dalis - Londonas, Britų muziejus. | Mano Kreta
Kiek Anglijoje yra Graikijos? I dalis – Londonas, Britų muziejus. | Mano Kreta

Jei ne baltai raudonai mėlyna vėliava virš pastato sakytum, kad čia ne Britų, o Graikų muziejus. Tokią išvaizdą centriniam muziejaus įėjimui XIX amžiuje suteikė „greek revival“ architektūros stiliaus lyderis seras Robertas Smirke’as, o kitas seras – Richardas Westmacottas – papuošė frontoną labai į graikiškas panašiomis skulptūromis, pavadintomis „Civilizacijos progresas“.

Kiek Anglijoje yra Graikijos? I dalis - Londonas, Britų muziejus. Elgino marmuras, Partenono skulptūros. | Mano Kreta
Kiek Anglijoje yra Graikijos? I dalis – Londonas, Britų muziejus. Elgino marmuras, Partenono skulptūros. | Mano Kreta

• Graikai sako, kad jas pavogė. Britai sako, kad jas išsaugojo. Elgino marmuras – taip vadinamos britų diplomato Thomo Bruce’o, 7-o grafo Elgino XIX a. pradžioje į Londoną Anglijoje iš Atėnų atgabentos senovės Graikijos skulptūros, kurių dauguma – iš tuo metu gerokai apgriauto Partenono. Britų muziejuje prie Partenonui skirtos galerijos yra įrašas, jog 60 proc. Partenono marmuro saugoma Atėnų Akropolio muziejuje, 40 proc. – Londono Britų muziejuje. Buvau abejuose. Ir turiu pasakyti, kad norint susidaryti visą Partenono vaizdą būtų geriausia, kad visas marmuras būtų saugomas viename muziejuje. Ir net nekyla klausimas, kuriame – be abejo, Atėnuose.

Kiek Anglijoje yra Graikijos? I dalis - Londonas, Britų muziejus. Duveeno galerija. | Mano Kreta
Kiek Anglijoje yra Graikijos? I dalis – Londonas, Britų muziejus. Duveeno galerija. | Mano Kreta

• 1933 metais už britų verslininko sero Josepho Duveeno dotacijas prie britų muziejaus buvo pastatyta Duveeno galerija – milžiniškos patalpos iš Atėnų atgabentam Elgino marmurui eskponuoti. Galima tik įsivaizduoti, kokia tuščia ir nyki būtų ši galerija, jei visas marmuras iškeliautų į Atėnus. Ar tai nebus viena pagrindinių priežasčių, kodėl britai nenori graikams grąžinti Partenono marmuro?

Kiek Anglijoje yra Graikijos? I dalis - Londonas, Britų muziejus. Nubalintas marmuras. | Mano Kreta
Kiek Anglijoje yra Graikijos? I dalis – Londonas, Britų muziejus. Nubalintas marmuras. | Mano Kreta

• Smagu, kad muziejininkai nepamiršo pripažinti, kad iš Atėnų atgabentas Elgino marmuras Britų muziejuje buvo gerokai nubalintas: visos senovės graikų skulptūros bei dauguma architektūros detalių buvo spalvotos! Apie tai esu užsiminęs čia: https://goo.gl/rJvsp8

Kiek Anglijoje yra Graikijos? I dalis - Londonas, Britų muziejus. Duveeno galerijoje. | Mano Kreta
Kiek Anglijoje yra Graikijos? I dalis – Londonas, Britų muziejus. Duveeno galerijoje. | Mano Kreta

• Britų muziejaus Duveeno galerijoje – prie skulptūrų, kurios puošė Atėnų akropolio Partenoną.

Staigmenos Britų muziejuje

Kiek Anglijoje yra Graikijos? I dalis - Londonas, Britų muziejus. Erechtėjono kariatidė. | Mano Kreta
Kiek Anglijoje yra Graikijos? I dalis – Londonas, Britų muziejus. Erechtėjono kariatidė. | Mano Kreta

• Britų muziejaus staigmena Nr. 1. Nežinojau, kad viena iš šešių Atėnų akropolio Erechtėjono kariatidžių (jonėninio stiliaus marmurinių moterų figūrų kolonų) saugoma Britų muziejuje! Pasirodo, ir ji čia atkeliavo grafo Elgino dėka. Ar nebūtų laikas šeštai sesutei sugrįžti į Atėnus?

Kiek Anglijoje yra Graikijos? I dalis - Londonas, Britų muziejus. Auksinis ąžuolų vainikas, rastas Verginos kape (detalė). | Mano Kreta
Kiek Anglijoje yra Graikijos? I dalis – Londonas, Britų muziejus. Auksinis ąžuolų vainikas, rastas Verginos kape (detalė). | Mano Kreta

• Britų muziejaus staigmena Nr. 2. Nežinojau, kad Londone saugomas auksinis ąžuolų vainikas, rastas Verginos kape – tame pačiame, kuriame, kaip spėjama, buvo palaidotas Makedonijos karalius Pilypas II, Aleksandro Makedoniečio tėvas. Beje, smagiausia apžiūrint vainiką tarp lapų ieškoti dviejų cikadų ir vienos bitės.

Kiek Anglijoje yra Graikijos? I dalis - Londonas, Britų muziejus. Arklio su kamanomis skulptūra. | Mano Kreta
Kiek Anglijoje yra Graikijos? I dalis – Londonas, Britų muziejus. Arklio su kamanomis skulptūra. | Mano Kreta

• Jokia staigmena – žinojau, kad marmurinių arklių skulptūras senovės graikai dabino kaltinėmis kamanomis. Nuo daugelio skulptūrų jos nuimtos (lygiai kaip ir dažai nuvalyti), bet Britų muziejuje yra vienas įkinkytas marmurinis arklys.

Gabaliukas Mino civilizacijos

Kiek Anglijoje yra Graikijos? I dalis - Londonas, Britų muziejus. Knoso rūmų freskos gabaliukas. | Mano Kreta
Kiek Anglijoje yra Graikijos? I dalis – Londonas, Britų muziejus. Knoso rūmų freskos gabaliukas. | Mano Kreta

• Labai mažas Knoso rūmų freskos gabaliukas. Vis dėlto norint susipažinti su Kretoje klestėjusia Mino civilizacija geriau keliauti ne į Britų muziejų Londone, o į Herakliono archeologijos muziejų.

Kiek Anglijoje yra Graikijos? I dalis - Londonas, Britų muziejus. Mino civilizacijos skulptūrėlės. | Mano Kreta
Kiek Anglijoje yra Graikijos? I dalis – Londonas, Britų muziejus. Mino civilizacijos skulptūrėlės. | Mano Kreta

• O šitie grožiai iš Kretos – Mino civilizacijos skulptūrėlių yra ir Britų muziejuje. Tiesa, nedaug.

Kiek Anglijoje yra Graikijos? I dalis - Londonas, Britų muziejus. Aštuonkojis. | Mano Kreta
Kiek Anglijoje yra Graikijos? I dalis – Londonas, Britų muziejus. Aštuonkojis. | Mano Kreta

• Šitą Mino civilizacijos aštuonkojį puikiausiai atsimenu iš mokyklinio istorijos vadovėlio iliustracijų. Pasirodo, ir jis Britų muziejuje!

Kiek Anglijoje yra Graikijos? I dalis - Londonas, Britų muziejus. Į minojietiškus panašūs molinukai Indijos. | Mano Kreta
Kiek Anglijoje yra Graikijos? I dalis – Londonas, Britų muziejus. Į minojietiškus panašūs molinukai Indijos. | Mano Kreta

• Britų muziejaus staigmena Nr. 3. Nepaprastai į minojietiškus panašūs molinukai Indijos istoriją pasakojančioje ekspozicijoje. Kiek plačiau apie juos pasakojau čia: https://goo.gl/fiC2o2

Kiek Anglijoje yra Graikijos? I dalis - Londonas, Britų muziejus. Rozetos akmuo. | Mano Kreta
Kiek Anglijoje yra Graikijos? I dalis – Londonas, Britų muziejus. Rozetos akmuo. | Mano Kreta

• Pagaliau pamačiau jį savo akimis! Rozetos akmuo – senovinė stela, kurios dėka buvo iššifruoti egiptiečių hieroglifai. Nes jame Egipto faraono Ptolemėjaus V Epifano įsakymas iškaltas trimis raštais: senaisiais egiptiečių hieroglifais, egiptiečių demotiniu (liaudies) raštu ir senąja graikų kalba. Šis akmuo graikų kalbos dėka tapo raktu į senojo Egipto pasaulio pažinimą.

Koks džiaugsmas rasti pažįstamų raidžių akmenyje, kuriam daugiau kaip 2000 metų! Ir ne tik raides pažinau, bet ir kelis žodžius perskaičiau! 🙂 Prie Rozetos akmens Britų muziejuje galima užtrukti labai ilgam…

► Kitas apybraižos „Kiek Anglijoje yra Graikijos? “ dalis rasite čia:


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale SALA rasite daugiau Kretos istorijų, atradimų, įdomių patirčių, spauskite čia >>

Rubrikoje „Naudinga žinoti“ rasite įdomios ir naudingos informacijos, kuri padės planuotis atostogas Kretoje bei Santorinyje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie Kretos praeitį ir dabartį, istorines ir patyrimines keliones po salą, susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.