Votai Lietuvoje ir tamai Kretoje

Votai Lietuvoje ir tamai Kretoje. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Votai Lietuvoje ir tamai Kretoje. Kas tai?

Už ką meldiesi, kam prašai Dievo malonės, tokią plokštelę ir kabini prie švento paveikslo. Tokią funkciją graikų ortodoksų cerkvėse atlieka ‘tama’ (gr. τάμα) – sidabrinė (arba auksinė) plokštelė, kurią dažnas tikintysis kabina prie pasirinktos ikonos prašydamas vienokio ar kitokio stebuklo.
Jei prašai geresnio regėjimo, kabini ‘tamą’ su iškaltomis akimis, jei meldiesi už dukters gerovę – su mergina, jei už sūnaus – su vaikinu. Širdis gali reikšti ir meilę, ir prašymą įveikti širdies negalavimus. Kūdikis gali reikšti ir prašymą susilaukti kūdikio, ir sveikatos linkėjimą gimusiam vaikui.

Variantų ir variacijų – daugybė. Pastaruoju metu atsirado ir gana naujoviškų ‘tamų’, kurių anksčiau neteko matyti: pavyzdžiui, su knyga (turbūt mokslams), su automobiliu (turbūt kelionėms) ir netgi su mobiliuoju telefonu (turbūt geram ryšiui).

Votai Lietuvoje ir tamai Kretoje. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Praktiškai kiekvienoje Kretos cerkvėje prie vienos ar kitos ikonos yra ‘tamų’. Tačiau niekur jų nemačiau tiek, kiek jų kabo prie šv.Jurgio ikonos Selinari vienuolyne rytų Kretoje. Čia paveikslas tiesiog skęsta sidabrinėse ir auksinėse plokštelėse. Šv.Jurgio (Agios Georgios) vienuolynas Selinaryje – vienas lankomiausių turizmo sezonu, todėl čia ‘tamus’ palieka ne tik kretiečiai, bet ir keliaujantieji tikintieji.

Katalikiškoje Lietuvoje ‘tamus’ atitinka votai. Tik pastaruosius įprasta kabinti ne prašant kokios nors malonės, išgijimo ar stebuklo, o dėkojant už dieviškąją pagalbą kovojant ligomis ar negandomis. Ypatingai gilią votų istoriją turi Aušros vartų Gailestingumo Motinos koplyčia Vilniuje, apie ją paskaityti galite čia: https://goo.gl/bf1Kya
Kitą kartą keliaudami Kretoje jau žinosite, ką reiškia votai arba tamai.


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale rasite daugiau straipsnių bei nuorodų apie šventąsias vietas ir vienuolynus Kretoje ir Graikijoje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie piligrimines vietas, vienuolynus Kretoje ar Graikijoje, susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.