Kiek Vilniuje yra Graikijos ir Kretos? 🇬🇷 🇱🇹 Nesitikėjau, kad ieškant atsakymo į šį klausimą Lietuvos sostinėje bus tiek nuotykių ir staigmenų: nuo knygų per langą iš VU bibliotekos iki neplanuotos ekskursijos po Pacų rūmus ir darbiniu kombinezonu vilkinčio graikų katalikų kunigo giesmių šv.Trejybės bažnyčioje! Bet apie viską – iš eilės.
Birželio viduryje Kretoje viešėdamas Lietuvos ambasadorius Graikijoje Rolandas Kačinskas pasidalino idėja sukurti Vilniaus pažinimo gidą keliautojams iš Graikijos. Ir ne tik idėja, bet konkrečiu tekstu – pasivaikščiojimo / ekskursijos po Vilnių vadovu. Ambasadorius sakė siekiąs, kad jis būtų išverstas į graikų kalbą ir publikuojamas Graikijos žiniasklaidoje, galbūt taptų brošiūra ar netgi visaverčiu kelionių vadovu. Nes kaip rodo tiek ambasadoriaus patirtis, tiek mano kaip kelionių vadovo praktika, per tai, kas mums artima, lengviausia pažinti svetimą kraštą. Tad kodėl gi graikams nepapasakojus apie Vilnių ir Lietuvą graikiškai – ne tik graikų kalba, bet ir atkreipiant dėmesį į tas sostinės vietas bei istorijas, kurios vienaip ar kitaip susijusios su Graikija ir graikiškumu?
Idėjos įgyvendinimas
Ambasadoriaus paruoštą tekstą perskaičiau skrydžiuose iš Kretos į Vilnių (apie juos pasakojau čia: https://bit.ly/2Cs5TTr). Beskaitant supratau, kad tokiam tekstui reikia iliustracijų, tačiau jų iš kokio nors archyvo nepaimsi, nes tekste minimos specifinės sostinės vietos. Taip gimė antra idėja: surasti fotografą, kuris sutiktų vardan bendro tikslo pasivaikščioti po graikišką Vilnių.
Paieškoms pasitelkęs feisbuko draugus susipažinau su fotografe Daiva (ačiū Remigijus už tarpininkavimą). Be to, idėja susilaukė palaikymo iš Vilniaus elinofilų ir turizmo entuziastų. Todėl galiausiai susibūrė 10 žmonių komanda pasivaikščiojimui po graikišką Vilnių. Prie manęs ir fotografės Daivos prisijungė Lietuvos graikų bendruomenės pirmininkė Evelina, Kretoje ir Atėnuose ilgą laiką gyvenusi Akvile. Taip pat mano partnerių, kelionių agentūros Baltic Clipper atstovas Deividas, Kretą ir Graikiją mylintys bičiuliai Arvidas, Jūratė, Sigita bei Audra su dukra Migle. Mintimis ir pagalbiniu ryšiu su mumis kartu buvo Kretoje pasilikusi mano žmona Jurgita.
Ieškome Vilniuje Graikijos ir Kretos
Visi kartu patraukėme ieškoti graikiškumo sostinės gatvėse. Startuodami nuo dorėninio stiliaus Arkikatedros kolonų ir Gedimino prospekto, apie kurį kalbėdami prisiminėme šiuo metu Atėnuose reziduojantį teatro režisierių Cezarį Graužinį (vieną pirmųjų savo spektaklių jis pastatė Dramos teatre Vilniuje), Rusijos caro armijoje tarnavusį graiką generolą leitenantą Dmitrijų Mavrą (Gedimino pr. 9 numeriu pažymėtus rūmus jis pasistatė sau), o taip pat Lukiškių aikštėje kartuvių išvengusį 1863 metų sukilimo dalyvį Zigmuntą Mineiką, kurio pavardę ligi šiol su pagarba taria visi graikai – jis pripažintas Graikijos garbės piliečiu (apie Z.Mineiką plačiau esu pasakojęs čia: https://bit.ly/2NxYZOV). Ir dar daug kitų graikiškų Gedimino prospekto detalių.
O paskui prasidėjo nuotykiai. Po viešnagės Klasikinės literatūros katedroje Vilniaus universitete stabtelėjome ties Kristijono Donelaičio paminklu ir apsižiūrėjome, kad neturime nuotraukai graikišku hegzametru parašytos jo poemos „Metai“, bet Akvilė operatyviai ją suorganizavo per… Vilniaus universiteto biblioteka langą! Ačiū už supratimą ir palaikymą VU bibliotekininkėms!
Atėnės skulptūra
Tada Evelinos iškalba atvėrė mums viešbučio „Pacai“ Hotel PACAI, Vilnius koridorius. Tuose, kuriuose – ne tik restauratorių atrasta Atėnės skulptūra iš stiuko, bet ir išsaugotos XVII amžiaus graikiškų motyvų freskos. Be to, išsikalbėjus su „Pacų“ personalu paaiškėjo, kad jų kolegė registratūroje dirbanti Solveiga kalba graikiškai, nes ilgą laiką gyveno Kretoje! Gaila, jos tuo metu nebuvo, bet palikome net 10 linkėjimų! Ačiū viešbučio „Pacai“ personalui už geranoriškumą ir įdomią mini ekskursiją.
Prie Jono Basanavičiaus paminklo prisiminę jo iškeltą graikams giminingos lietuvių tautos teoriją patraukėme pro Bazilijonų graikų katalikų (unitų) vienuolyno vartus. Apsidžiaugėme pamatę plačiai atvertas šv.Trejybės bažnyčios duris – įėjus į ją mus pasitikęs darbininko restauratoriaus kombinezonu vilkintis vyras paaiškėjo esąs… graikų katalikų kunigas, tėvas Tadas! Jis nuoširdžiai džiaugėsi svečiais, nes „mažai kas pas mus užeina, tik priklydę turistai ir parapijos žmonės,“.
Taip sakė kunigas, pasidžiaugęs besimokantis lietuvių kalbos, aprodęs mums bažnyčios kertes, papasakojęs vienuolyno istoriją ir nūdieną, o galiausiai… pageidojęs graikiškų giesmių! Vaizdo įrašą įkėliau komentaru prie šio teksto – paklausykite! Ir kitąkart eidami link Aušros vartų užsukite pas svetinguosius brolius bazilijonus.
Užupio link
Galiausiai – ieškodami laikraščio „Šiaurės Atėnai“ pirmosios redakcijos durų (gal kas žino, kur tiksliai ji buvo kažkuriame skersgatvyje tarp M.Daukšos ir Subačiaus gatvių?) nusileidome iki Užupio prie graikiškai parašytos Užupio konstitucijos. Ir tuo pat metu iš ambasadoriaus Rolando Kačinsko gavau žinutę, kad pagaliau Kreta turi Lietuvos garbės konsulą! Juo tapo mano bičiulis ir visų Kretos lietuvių draugas Janis Jakumakis (Yiannis Giakoumakis). Tai buvo tarsi vyšnia ant viso pasivaikščiojimo torto! Tad Vilniuje yra pakankamai darg Graikijos ir Kretos!
Simboliška, kad Užupis mus pasitiko su užrašu „Už tikrus draugus“. Labai simboliška. Nes vis labiau pastebiu, kad Lietuva ir Graikija turi daug tikrų gerų draugų.
Kviečiam draugauti! 🤝 ☀️
📸 Nuotraukų autorystė: Photographer Daiva Šarėjienė, Arvidas Balvočius, Audrius Morkūnas.
Tinklaraštyje ir kelionių žurnale SALA rasite daugiau Kretos istorijų, atradimų, įdomių patirčių, spauskite čia >>
Rubrikoje „Naudinga žinoti“ rasite įdomios ir naudingos informacijos, kuri padės planuotis atostogas Kretoje bei Santorinyje, spauskite čia >>
Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie Kretos praeitį ir dabartį, istorines ir patyrimines keliones po salą, susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com