Tulžio dienos. Sausio mėnuo.

Tulžio dienos. Sausio mėnuo. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Tulžio dienos. Sausio mėnuo. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Tulžio dienos – ryškaus mėlynsparnio ilgasnapio jūrų paukštelio vardu graikai vadina šiltų orų fenomeną, kuriuo šiuo metu mėgaujasi kretiečiai. Apie jį dar rašė meteorologijos tėvu vadinamas Aristotelis. Tulžio dienomis arba graikiškai ‘alkionides imeres’ (αλκυονίδες ημέρες) jis vadino sausio mėnesio periodą, kai nusistovi vasariškai šilti orai.

Nūdienos meteorologai patyrinėję šio fenomeno priežastis nustatė, kad sausi, saulėti ir nevėjuoti orai susiję su aukšto slėgio zonos išplitimu nuo Atlanto vandenyno į Graikijos platumas. Tokiomis dienomis oras Kretoje praktiškai idealus: jūroje štilis, daug saulės, temperatūra dienomis pasiekia +20°C. Tiesa, tulžio dienos – labiau išimtis negu taisyklė, nes jos būna ne kasmet ir gana retai. Pavyzdžiui, pernai apie jas galėjome tik pasvajoti. O štai šiemet pažiūrėkite – virš ramios jūros plieskia saulė.

Orų fenomenui skirtas ir gražus senovės graikų mitas apie vėjų dievo Eolo dukterį Alkionę, kuri gyveno su savo vyru Keiku jūros pakrantėje ir jautėsi tokia mylima ir tokia laiminga, kad ėmė kalbėti, jog juodu gyvena kaip Dzeusas su Hera. Išgirdęs, kad Alkionė drįsta lyginti save su dievais, įpykęs Dzeusas nuskandino laivelyje žvejojusį Keiką. Kankinama blogos nuojautos Alkionė bėgiojo pakrante ieškodama pradingusio mylimo vyro. Olimpo dievams pagailo Alkionės, todėl pavertė ją ir jos vyrą jūros paukščiais – tulžiu ir žuvėdra, kad galėtų skraidyti virš jūrų ir ieškoti vienas kito. Iki šių dienų tulžys graikiškai – ‘alkioni’ (αλκυόνη).

Tulžio dienos ir mitai

Dzeuso prakeikimas Alkionei buvo toks stiprus, kad tulžiai kiaušinius deda ir palikuonis veda ne pavasarį kaip visi paukščiai, o žiemą – sausio mėnesį, kai siaučia vėjai ir audros. Todėl Olimpo dievai kreipėsi į rūstųjį Dzeusą prašydami bent kažkiek palengvinti paukštelių dalią. Atsižvegdamas į prašymą Dzeusas įsakė per 15 sausio dienų vėjams nurimti, o saulei kaitinti, kad tulžių jaunikliai sutvirtėtų ir galėtų palikti lizdus. Tai vyksta būtent dabar – per tulžio dienas.


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale SALA rasite daugiau Kretos istorijų, atradimų, įdomių patirčių, spauskite čia >>

Rubrikoje „Naudinga žinoti“ rasite įdomios ir naudingos informacijos, kuri padės planuotis atostogas Kretoje bei Santorinyje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie Kretos praeitį ir dabartį, istorines ir patyrimines keliones po salą, susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.