Sikhai Kretoje

Sikhai Kretoje. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Sikhai Kretoje. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Sikhai Kretoje! Pandžabas? Ne, Kreta. Nors jausmas buvo net labai teleportacinis įėjus į vienintelę Kretos sikhų bendruomenės šventyklą – gurudvarą, esančią visai netoli Retimno miesto. Mane su žmona plačia šypsena pasitiko Balas, vienas šventyklos prižiūrėtojų, mielai pakvietęs gurudvaros vidun. Tik reikėjo laikytis sikhų papročio nusiauti batus, nusiprausti rankas ir kojas bei prisidengti galvą skara, kurią pats Balas man ir užrišo.

Vėliau prie mūsų prisijungė juodabarzdis Janas, jiedu karts nuo karto persimesdavo keliomis frazėmis pandžabų kalba, bet abu entuziastingai stengėsi daugiau papasakoti apie Kretos sikhus beveik graikiškai su vokiškų ir angliškų žodžių intarpais.

Ką sužinojau apie sikhus Kretoje?

Pirma, Kretoje gyvena beveik tūkstantis sikhų. Antra, jie puikiai sutaria su vietiniais kretiečiais – statant gurudvarą ir iki jos vedant elektrą buvo daugiau pagalbos negu kliūčių. Trečia, sikhų tikėjimas pasirenkamas laisva valia, nes žmogus iš prigimties yra laisvas (nei Balas, nei Janas nepuolė man plauti smegenų bandydami atversti į sikhizmą). Ketvirta, sikhai nesikerpa plaukų, juos susuka į kuodą ir susiriša į tiurbaną, jie nesiskiria su šukomis, apyranke ir peiliu. Penkta, sikhai Kretoje ir ne tik, džiaugiasi bet kokiam svečiui, keliautojai gurudvaroje visada gaus pavalgyti, o neturintys nakvynės čia gali pernakvoti.

Taip ir atsidūrėm gurudvaros svečių kambaryje, kur buvome pavaišinti arbata su saldžiais kukurūzų miltų ir sviesto rutuliukais. Ten ir padaryta ši nuotrauka. „Kai gyvenau Vokietijoje, susipažinau su viena lietuve, kuri draugavo su mano bičiuliu sikhu, – galiausiai išsikalbėjus prisiminė Balas. – Kieta ji buvo, dirbo policininke. Kai išvažiavau į Graikiją, ryšiai nutrūko, tai nežinau, kaip jai sekasi“.

Atsisveikinant Balas kvietė užsukti į gurudvarą balandį, kai vyksta didžiosios sikhų šventės. Arba bet kada kitą kartą – su MANO KRETOS keliautojais, juk šventykla visada atidaryta. Tad ar būtų norinčių per atostogas Kretoje trumpam teleportuotis į Pandžabą? 😉 🛣 👳‍♂️

P.S. Po viešnagės vienintelėje Kretos gurudvaroje pirmą kartą labiau pasidomėjau sikhizmu ir nustebau sužinojęs, kad ši religija – penkta pagal populiarumą pasaulyje. Deja, lietuvių kalba apie ją informacijos labai mažai, tad jeigu ir Jums parūpo sužinoti, kas tie sikhai, siūlyčiau paskaityti https://en.wikipedia.org/wiki/Sikhism ta kalba, kuri priimtinesnė.


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale SALA rasite daugiau Kretos istorijų, atradimų, įdomių patirčių, spauskite čia >>

Rubrikoje „Naudinga žinoti“ rasite įdomios ir naudingos informacijos, kuri padės planuotis atostogas Kretoje bei Santorinyje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie Kretos praeitį ir dabartį, istorines ir patyrimines keliones po salą, susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.