Melissa. Bitynų ir vynuogynų tvirtovė

Melissa. Bitynų ir vynuogynų tvirtovė. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Melissa. Bitynų ir vynuogynų tvirtovė. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Melissa – senoji tvirtovė. Bitynų ir vynuogynų tvirtovė. Iš jos liko tik griuvėsiai. Iš pažiūros nebylūs, bet galintys papasakoti labai daug. Apie tai, kad čia, ant Skafidaros kalvos centrinėje Kretoje priešais rytinį Psiloričio kalnų šlaitą prieš 1000 metų žmonės dirbo žemę, puoselėjo vynmedžius, rinko alyvuoges, suko iš kalnų žolynų surinkto nektaro medų.

O kaip gi be medaus, juk graikų kalba ‘melissa’ (gr. μέλισσα) – bitė. Praėjo 1000 metų, bet aplink Melissos fortą mažai kas tepasikeitė. Ūkininkai iki šiol čia dirba žemę, augina vynmedžius ir alyvmedžius, zuja su aviliais, kilnodami juos iš vieno lauko į kitą. Tik iš paties forto beliko vos kelios sienos vakarinėje pusėje – ten, kur jos buvo storiausios ir didžiausios. Nes iš rytinės pusės fortą saugojo natūralus status šlaitas. O štai iš vakarų reikėjo saugotis nuo priešų savo rankomis statytomis sienomis.

Kas pastatė Melissa tvirtovę

Statė jas kretiečiai, tikėję Bizantijos imperijos galybe po to, kai generolas Nikiforas Fokas su savo kariauna 961 metais išvijo iš Kretos ją plėšusius arabus ir vėl sugrąžino salą į Konstantinopolio glėbį. Spėjama, kad fortas ant Skafidaros kalvos iškilo apie XI amžiuje, t.y. praėjus šimtmečiui po pergalingo Nikiforo Foko žygio. Link forto buvo pastatytas akmeniniais luitais grįstas kelias, kuriuo einant sunku patikėti, kad jam apie 1000 metų. Apie jį pasakoju čia: https://goo.gl/oayV8E

Kretą okupavus venecijiečiams Melissa tvritovė įėjo į garsiąją Monofatsi regiono fortų grandinę, kuriai priklausančios tvirtovės tarpusavyje turbūt komunikuodavo greičiau nei mes dabar su savo išmaniaisiais telefonais. Kaip rašo amžininkai, grandinės fortai kontroliavo bet kokį judesį Monofatsi regione. Bet ilgainiui fortas prarado savo strateginę reikšmę. Manoma, kad būtent jame buvo įkurtas venecijiečių kronikose minimas Kera Melissiani vienuolynas. O paskui jo yrančios sienos tapo statybine medžiaga nedidelės gyvenvietės namams.

Melissa. Bitynų ir vynuogynų tvirtovė. Vaizdas į Psiloričio kalnyną. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Melissa. Bitynų ir vynuogynų tvirtovė. Vaizdas į Psiloričio kalnyną. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Melissa. Bitynų ir vynuogynų tvirtovė. Vaizdas į cerkvę. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Melissa. Bitynų ir vynuogynų tvirtovė. Vaizdas į cerkvę. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Melissa. Bitynų ir vynuogynų tvirtovė. Vaizdas į Psiloričio kalnyną. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Melissa. Bitynų ir vynuogynų tvirtovė. Vaizdas į Psiloričio kalnyną. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Nuotraukose:
■  Psiloričio kalnai ir 1000-metė Melissos forto siena.
■  Melissos forto sienos juosta su vaizdu į rytinį Psiloričio kalnų šlaitą.
■  Zoodochos Pigi cerkvė pro griuvėsių angą, kuri kažkada buvo pagrindiniais vartais į Melissos fortą.

Iš tvirtovės akmenų dabar pastatyta išbalintoji Gyvybės Šaltinio – Zoodochos Pigi – cerkvė. Šalia kurios kaip ir prieš 1000 metų trykšta gėlo vandens šaltinis.

P.S. Kažkada maniau, kad nieko nėra nuobodžiau už griuvėsius, kol Kretoje jie manęs neįtraukė savo istorijomis ir nerealiais vaizdais, kurie atsiveria prisilietus prie apgriuvusių sienų. Pažadu: nuo šiol kai kurios ekskursijos Kretoje neapsieis be viešnagės pas bites, t.y. prie Melissos tvirtovės likučių.


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale SALA rasite daugiau Kretos istorijų, atradimų, įdomių patirčių, spauskite čia >>

Rubrikoje „Naudinga žinoti“ rasite įdomios ir naudingos informacijos, kuri padės planuotis atostogas Kretoje bei Santorinyje, spauskite čia >>

Turite klausimų? Norite mūsų pasiteirauti apie Kretos praeitį ir dabartį, istorines ir patyrimines keliones po salą? Susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.