Kas skatina keliauti? – 7 dalis | SKONIŲ PAIEŠKA

Kas skatina keliauti? – 7 dalis. SKONIŲ PAIEŠKA. Bolivinės balandos (kinva) salotos. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Kas skatina keliauti? – 7 dalis. SKONIŲ PAIEŠKA. Bolivinės balandos (kinva) salotos. Salonikai, Graikija | Mano Kreta

Apybraiža – „Kas skatina keliauti“ – aštuonių straipsnių ciklas apie Kretą, „Skonių paieška“ – 7 dalis.

Džiovintomis spanguolėmis, žaliais pipiriukais ir plikytų morkų juostelėmis pagardintos virtų bolivinės balandos (kinva) sėklų salotos. Su dūmo kvapo pomidorų padažu patiekiami tradiciniai graikiški tarkuotų cukinijų tipo kotletukai (kolokythokeftedes), bet be cukinijų, vietoj jų – smulkinti brokoliai. Falafeliai su baba ganuš padažu, raugintų agurkėlių juostelėmis, šviežiomis gražgarstėmis ir kvapniais pomidoriukais. Mėsainio tipo sumuštinis, kuriame vietoj mėsos – iš gerai ištroškintų juodųjų pupų ir virtų burokų iškeptas žlėgtainis. Ir galiausiai desertui – burnoje tirpstantis šokoladinis suflė su trintų aviečių padažu.

Gurmė Salonikuose

Jei man kas pasakys, kad graikiškas maistas – vien tik musaka ir virš žarijų kepta mėsa, arba jei man kas pasakys, kad vegetarai su veganais minta tik žolėmis ir riešutais, arba jei man kas pasakys, kad graikai absoliučiai nemoka gaminti desertų ir apskritai valgo nykiai, nuobodžiai bei vienodai, iškart jį pasiųsiu į Salonikus!

Daugiau kaip milijoną gyventojų turinčiame antrajame pagal dydį Graikijos mieste su žmona buvome sustoję nepilnai dienai. Iš Salonikų absoliučiai nieko nesitikėjau. Nes ne kartą buvau girdėjęs, kad šis miestas neturi savo veido, jo daugiau kaip 2000 metų istorinis paveldas yra praktiškai sunaikintas ir vienintelės miesto vietos, kur galima išeiti pasižmonėti – tai pajūrio promenada ir jai lygiagreti Tsimiski gatvė apsipirkimams. Bet eilinį sykį įsitkinau: geriau vieną kartą pamatyti (dar pridėčiau: ir paragauti) negu šimtą kartų išgirsti.

Taip, Salonikai negali užburti iš pirmo žvilgsnio kaip Roma ar Florencija: antikinis palikimas čia jau seniai virtęs nelabai išvaizdžiais griuvėsiais, Bizantijos imperijos galybę gali nebent įsivaizduoti iš to, ko nepavyko galutinai perdaryti osmanams, o norint suprasti aukščiau ant kalvos išlikusio senamiesčio išskirtinumą reikia žinoti miesto ir visos moderniosios Graikijos istoriją (spėju, todėl ten nesutikome nė vieno užsieniečio). Aristotelio aikštė ir nuo jos link antikinės Agoros aikštės vedanti pėsčiųjų alėja įrėminta impozantiškų klasicizmo pastatų – vos ne vienintelė vieta, kuri gelbėja Makedonijos sostinę nuo beveidžio miesto etiketės (ir prašom įsidėmėti, kad negalima buvusios slaviškos Jugoslavijos dalies aplink Skopjės miestą vadinti Makedonija).

Salonikų užeigos, tavernos, restoranai, cukrainės

Bet velniop tą architektūrą! Atverkite kurios nors Salonikų užeigos, tavernos, restorano ar cukrainės duris ir suprasite, kad tikrasis šio miesto veidas – tai kulinarinė įvairovė. Taip jau istoriškai susiklostė, kad čia į vieną puodą sukrito graikų, turkų, persų, armėnų, žydų, slavų, net italų ir ispanų mitybos tradicijos, kurias dabar sėkmingai papildo iš Tolimųjų Rytų ir Lotynų Amerikos atkeliavę skoniai. Geriausia tos įvairovės iliustracija – viena prie Alatzos Imareto mečetės atrasta užeiga iškalbingu pavadinimu „Espania Pizza“, kuriame prie ispaniškos picos (taip, taip, ne itališkos) gali užsisakyti kretietiškų salotų ir pancūzišką milfėjų desertui.

Kur pasirinkome užkąsti

Ten nevalgėme. Nuojauta nuvedė į jau tuštėjančio Salonikų turgaus gatveles, kuriose patraukė žvilgsnį ant vienos užeigos du labai vienas kitam prieštaraujantys užrašai: „Burger Day“ (angl. Mėsainių diena) ir „Vegetarian & Vegan“ (angl. vegetarams ir veganams). Būtent tenai ir atradome kinoa salotas su spanguolėmis, brokoliokeftedes, baba ganuš falafelius ir tą juodapupoburokainį. Pietūs Salonikuose buvo tokie nerealūs, kad perskridus į Atėnus jau nebestebino viename itališkame restoranėlyje valgytos burokėlių lapų salotos su šviežiais pievagrybiais, kedro riešutais ir braškių padažu, nes jos, nors ir neįprastos, buvo labai itališkos, o ne salonietiškai multitradicinės.

Kas skatina keliauti? – 7 dalis. SKONIŲ PAIEŠKA. Makedoniška chalva. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Kas skatina keliauti? – 7 dalis. SKONIŲ PAIEŠKA. Makedoniška chalva. Salonikai, Graikija | Mano Kreta
Kas skatina keliauti? – 7 dalis. SKONIŲ PAIEŠKA. Brokoliokeftedės. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Kas skatina keliauti? – 7 dalis. SKONIŲ PAIEŠKA. Brokoliokeftedės. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Kas skatina keliauti? – 7 dalis. SKONIŲ PAIEŠKA. Juodapupuburokainas. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Juodapupuburokainas. Salonikai, Graikija | Mano Kreta
Kas skatina keliauti? – 7 dalis. SKONIŲ PAIEŠKA. Falafeliai su baba ganuš. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Kas skatina keliauti? – 7 dalis. SKONIŲ PAIEŠKA. Falafeliai su baba ganuš. Salonikai, Graikija | Mano Kreta
Kas skatina keliauti? – 7 dalis. SKONIŲ PAIEŠKA. Šokoladinis sufle. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Kas skatina keliauti? – 7 dalis. SKONIŲ PAIEŠKA. Šokoladinis sufle. Salonikai, Graikija | Mano Kreta
Kas skatina keliauti? – 7 dalis. SKONIŲ PAIEŠKA. Tsurekiai. Kur, jei ne Salonikuose, galėjo gimti garsieji Terkenli Tsurekiai. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Kas skatina keliauti? – 7 dalis. SKONIŲ PAIEŠKA. Tsurekiai. Kur, jei ne Salonikuose, galėjo gimti garsieji Terkenli Tsurekiai. Salonikai, Graikija | Mano Kreta

Nuotraukose:
► Makedoniška chalva: kur, jei ne Makedonijos sostinėje Salonikuose, privalu jos paragauti!
► Brokoliokeftedės
► Juodapupuburokainas
► Falafeliai su baba ganuš
► Šokoladinis sufle
► Tsurekiai. Kur, jei ne Salonikuose, galėjo gimti garsieji Terkenli Tsurekiai

Išvada viena: norite pašokdinti savo skonio receptorius – važiuokite į Salonikus, į kuriuos dar būtinai sugrįšiu… skaniai pavalgyti. Laukite tęsinio…

► Kitas apybraižos „Kas skatina keliauti?“ dalis rasite čia:

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.